Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Achelous Sikkeleri, Antik Yunan Su Tanrısı

Achelous , adını Yunanistan’ın en büyük nehri olan Achelous Nehrinden alır. Bu nehir hala Pindar Dağları’ndan Yunanistan’ın batısına ve İyonya Denizi’ne akmaktadır . Uzunluğunun bir kısmı için Akarnania ve Aetolia arasındaki sınırı oluşturdu .

Diğer nehir tanrıları gibi Achelous, Titanların Oceanus ve Tethys’in oğluydu , ancak bazıları annesinin Gaia  olduğunu söylüyor . Nehir tanrılarının en eski ve en onurlu olduğu kabul edildi. 

Ünlü olarak Achelous, şeklini bir boğa, yılan veya yarı insan / yarı boğaya dönüştürebiliyordu; bu sonuncusu onun en çok ilişkili olduğu şeklidir. Bir boğa şeklinde, evlilikte Deianeira’nın eli için Herakles ile savaştı . Herakles, mücadelede boynuzlarından birini kopararak onu dövdü. Achelous’un bu hikayeleri, en azından Homeros dönemine kadar uzanmaktadır, ancak isminin kökeni Orta Doğu ve Tunç Çağı ile ilgili olarak Semitik olabilir .

Magna Graecia’da Achelous

Bu tanrıyı kullanan en tanınmış şehirlerden biri , güney Sicilya’daki Gela idi.

Sicilya, Gela, tetradrahmi
Sicilya, Gela, drahmi

Achelous’u sikkelerinde sıklıkla kullanan bir başka şehir ise Neapolis’tir (modern Napoli ). İtalya’nın batı kıyısının üçte ikisinde Napoli Körfezi’nde yer almaktadır . Neapolis, MÖ 650’de Cumaean kolonistler tarafından kuruldu ve Campania bölgesinde güçlü bir şehir haline geldi . 

Neapolis’in adı Orta Çağ’da Napoli olarak değiştirildi.

Campania, Neapolis, nomos
Campania, Neapolis, AE obol
Sicilya, Agyrion, hemilitron (AE20)
Makedonya Kralı, 1/5 tetradrahmi
Herculaneum’daki Augustales Salonundan bir Roma duvar resminde Herkül ve Achelous Resmi
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.