DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Achelous Sikkeleri, Antik Yunan Su Tanrısı

Achelous , adını Yunanistan’ın en büyük nehri olan Achelous Nehrinden alır. Bu nehir hala Pindar Dağları’ndan Yunanistan’ın batısına ve İyonya Denizi’ne akmaktadır . Uzunluğunun bir kısmı için Akarnania ve Aetolia arasındaki sınırı oluşturdu .

Diğer nehir tanrıları gibi Achelous, Titanların Oceanus ve Tethys’in oğluydu , ancak bazıları annesinin Gaia  olduğunu söylüyor . Nehir tanrılarının en eski ve en onurlu olduğu kabul edildi. 

Ünlü olarak Achelous, şeklini bir boğa, yılan veya yarı insan / yarı boğaya dönüştürebiliyordu; bu sonuncusu onun en çok ilişkili olduğu şeklidir. Bir boğa şeklinde, evlilikte Deianeira’nın eli için Herakles ile savaştı . Herakles, mücadelede boynuzlarından birini kopararak onu dövdü. Achelous’un bu hikayeleri, en azından Homeros dönemine kadar uzanmaktadır, ancak isminin kökeni Orta Doğu ve Tunç Çağı ile ilgili olarak Semitik olabilir .

Magna Graecia’da Achelous

Bu tanrıyı kullanan en tanınmış şehirlerden biri , güney Sicilya’daki Gela idi.

Achelous’u sikkelerinde sıklıkla kullanan bir başka şehir ise Neapolis’tir (modern Napoli ). İtalya’nın batı kıyısının üçte ikisinde Napoli Körfezi’nde yer almaktadır . Neapolis, MÖ 650’de Cumaean kolonistler tarafından kuruldu ve Campania bölgesinde güçlü bir şehir haline geldi . 

Neapolis’in adı Orta Çağ’da Napoli olarak değiştirildi.

Herculaneum’daki Augustales Salonundan bir Roma duvar resminde Herkül ve Achelous Resmi

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.