Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Antik Yunan Eserleri Müzayede Fiyatları

Antik Yunan Eserleri Müzayede Fiyatları

Definecilerin elinden cüzi fiyatlara alınan bazı, mücevherler, zırhlar ve objeler Amerika’nın en kalabalık şehri New Yorkta açık arttırmayla satıldı. İşte Amerika’da müzayede edilen bazı Yunan eserlerinden örnekler.

Kleophon Ressamı’na atfedilen Attika Kırmızı Figürlü Stamnos

Klasik dönemde ünlü vazo sanatçısı olan Kleophon Ressamı’nın eseridir. Bu özel vazo, MÖ 435-425’e tarihlenir. Çalışmalarının çoğu, sempozyumlar veya yemek sonrası ziyafetler gibi şenlik sahnelerini tasvir eder. Yer: Sotheby’s, New York. Gerçekleşen Fiyat: 200.000 $ Ortalama İki buçuk milyon

Yunan Kask

MÖ 6. yüzyıla ait bu miğfer, Yunan miğferlerinin en ikonik olan Korint tarzındadır. Yunanlılar tarafından sömürgeleştirilen İtalya’nın bir parçası olan Puglia için yapılmıştır. Yer: Sotheby’s, New York. Gerçekleşen Fiyat: 212.500 $ 3 milyona yakın

Yunan Mermer Kanadı

Bu kanat MÖ 5. yy’da yapılmıştır. Orijinal kırmızı pigment boya izlerine rastlanmıştır. Yer: Sotheby’s, New York Gerçekleşen Fiyat: 242.500 $ 3 milyonun üzerinde

Yunan Bronz Zırhı

Göğüs zırhı , üst sınıf hoplit (Yunan şehir devleti askerleri). Bu parçaların bronz, “çıplak” tarzı, askerleri uzaktan düşmanlara parlıyormuş gibi gösteriyordu. Yer: Sotheby’s, New York. Gerçekleşen Fiyat: 632.500 $ 8 milyon civarlarında.

Girit Tipi Yunan Bronz Miğferi

MÖ 650-620 yıllarına tarihlenen bu miğfer, türünün en kalitelisidir. Tepesi kancalı iki Girit miğferinden biridir, ancak muadilinden farklı olarak bu, mitolojik çizimler içerir. Gerçekleşen Fiyat: 842.500 ABD Doları. 11 milyon Civarlarında.

Yunan Geometrik Bronz At Figürü

Yukarıdaki bir atın figürü hafifçe modifiye edilmiştir ve uzun bir görünüm yaratmak için uzuvlarda bir kemer görülmektedir. Bu niş tekniği, yukarıdaki figürü zamanının benzersiz bir tasarımı olarak öne çıkarıyor. MÖ 8. yy dolaylarında. Gerçekleşen Fiyat: 842.500 $ 11 milyon Civarlarında.

Perseus ile Yunan Benekli Kırmızı Jasper Scaraboid

Bu minyatür şaheser, 3 cm uzunluğunda bir “tuval” üzerinde Medusa’ya yaklaşan son derece detaylı bir Perseus’u gösteriyor. Bunun gibi oyulmuş taşlar antik Yunanistan ve Roma’da yaygındı. Gerçekleşen Fiyat: 855.000 ABD Doları. 11 milyon Civarlarında.

Yunan Bronz Kalsidiyen Miğferi

MÖ 5. yy’a tarihlenen Chalcidian miğferi, savaş ve güzellik arasında bir denge kurar. Daha hafif olması kulakları açık olacak şekilde tasarladılar. Ancak bu miğferi benzersiz kılan şey, daha ince şekilde dekore edilmiş olmasıdır. Gerçekleşen Fiyat: 1.039.500 ABD Doları. 13 milyon civarlarında.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.