Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define İşareti

Define İşareti

Kayalara yapılan oyma ve kabartma işaretlerin çoğu dinin sembolik dilini anlatır. Bazıları ise define işareti olarak kullanılmıştır. Defineler ise savaş, göç ve doğal yıkımlar sonucu gömüldükleri yerde kalmış değerli eşyalardır.

  • Din insanların hayatına yön veren kurallar bütünüdür. Milattan binlerce yıl öncesinden bu yana din, insanların doğaüstü bir takım güçlerin var olduğuna ve bu güce bilinçli yada duygusal olarak yaklaşmasına sebep olmaktadır. Ve bunu sembollere dönüştürüp kutsallaştırmıştır.

Defineciler tarafından bakıldığında her figür yüklü miktarda defineyi konu alır ve bu hikaye ciddi derecede inandırıcılık özelliğine sahiptir. Define işareti yada dini sembol incelenirken mitolojik kökler, dini kökler ve hayali fantastik köklerden beslenir.

Aslında Latin ve Grek alfabelerinin bir çoğu define işareti olarak kullanılmıştır. Ayrıca her harfin bir sayısal karşılığı vardır. Bunları arkeologlar ve tecrübeli defineciler bilir. Basit önemsiz gibi görünen bazı figürler çok büyük definenin habercisi olabilir. Milattan binlerce yıl önce başlayan bu sistem Cumhuriyet kurulana kadar devam etmiştir. Şu an Türkiye’de 5 milyon civarlarında defineci olduğu tahmin edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.