Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dedektör Almak Yasal, Kullanmak Yasak

Dedektör Almak Yasal, Kullanmak Yasak

Kuşaktan kuşağa geçen definecilik hobisi teknolojinin nimetlerinden de yararlanıyor. Eskiden haritaların ön planda olduğu dönemler bitmiş şimdilerde ise dedektörler ön plana çıkmış görünüyor.

Definecilik kanunları 2020 de tekrar düzenlendi. Hala kesin olarak dedektörle izinsiz arama yapma konusunda net bilgi yok. Dedektörle arama yaparken izinsiz arama için ceza yiyebileceğiniz gibi, arabada yakalatırsanız kabahatler kanunundan yine ceza yeme ihtimaliniz var.

Dedektörle arama yapmak için izin almaya gittiğinizde ise size izin verileceği konusunda kesin bişey söyleyemeyiz. Bu konuda yeterli bilgimiz yok, sadece emniyetin inisiyatifine kalmış diyebiliriz. İzin vermek istemiyorsa 40 tane bahane uydurabilir. Mesela izin vermesi durumunda size bir görecli tahsiz etmesi gerekecek, şu an boşta eleman olmadığı için başka zaman gelin der başka zaman gittiğinizde ise yine aynısını söyler. Yada izin istediğiniz yerin sit alanı olup olmadığını öğrenmek için müzeye yazı gönderdik cevap bekliyoruz vs. istemedikten sonra vermez.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de define aramak tutkulu bir hobidir. Öyle ki define alanlarını bulmak için gecesini gündüzüne katan pek çok kişi var. Hal böyle olunca da define aramalarında kullanılan dedektörlere de büyük önem düşüyor. Türkiye’de yıllardır dedektör satışı yasal yollarla yapılıyor.

Piyasada istemediğiniz kadar dedektör üreticisi, bayi, distribütör bulmak mümkün. Dedektör alsanız bile devlete define aramak için belirli miktarda ücret ile güvenlik güçlerinin günlük ücretlerinin verilmesi gerekiyor. Defineci de devletin istediği ücreti yüksek bulunca kaçak definecilik alıp başını gidiyor.

Aslına bakılırsa kazı izni almak define bulmaktan daha zor görünüyor. Hal böyle olunca çok sayıda kaçak defineci ortaya çıkmış oluyor. Dedektörlerin define aramada kullanıldığını bilindiği halde satışına izin veriyor. Ortada bir çelişki var ama definecilik avcılıktan çok daha iyi bir hobi olduğunu biliyoruz. Avcılar öldürüyor ve bunu hobi olarak adlandırıyor, Defineciler ise kaybolmuş çürümeye mahkum eski para ve objeleri arıyor işte gerçek hobi budur.

Çoğu Defineciler Şöyledir

Kimisi bu işi para için yapıyor kimisi ise sadece hobi için. Kimisi bulduğunu kendi harcıyor kimisi ise devlete teslim ediyor. Bu gelen görüntüdür; aslına bakılırsa çoğu insan bu işi doğa sporu için yapıyor. Biz Türk milleti olarak dağı taşı seven insanlarız. Fırsat bulduğumuz her an kendimizi dağlara atmak isteriz. Böyle bir yapısal özelliğimiz olduğu için bunu daha maceralı hale getirmek içinde ister istemez işin içine define sohbetleri giriyor.

Genel bi araştırma yaptığımızda definecilerin %95 gibi büyük bir oranı define kazılarını 70 cm olarak sınırlandırıyor. İste bu define bulmak için değil sadece macera egolarını tatmin etmek için yapılmış kazıdır. 70 cm sonrası yorulup hadi gidelim derler. Zaten kimsenin define bulacağına inandığı falan yok, sadece doğa sevgilerini define sohbetleriyle süsleyip egolarını tatmin etmiş oldular.

Gerçek defineciler ise 4-5 metre derinlere kadar inerler. İşte bunlar profesyonel definecilerdir. Genelde dış kaynaklı adamları vardır, onlar makine ve bildi desteği verir buldukları gariban ekibe 4 metre kazdırır. Bunların her yerde ekipleri vardır. Gariban köylüler İstanbul’dan adamlar destek veriyor orada kesin define çıkacak diyerek günlerce kazı yapıyor. Çıkmazsa önemli değil yeni bir yer tespiti ile ekibi kolayca kandırıp yeni bölgeye yönlendiriyor. Halbuki bugün en kötü günlükçünün yevmiyesi 200 TL.

Kaynak; Define Sohbeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.