Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Yuvarlak Oyma Kuyu İşareti

Resimde gördüğünüz gibi bu yuvarlak mezar işareti değil kuyu işareti-dir. Bunu diğer konularımızda sık sık yazdık. Şimdi daha anlaşılır hale getirelim.

Yuvarlak Oyma Kuyu İşareti

Mezar ve kuyu işaretlerini birbirinden ayıran özellikler nelerdir

En önemli belirti kuyu yuvarlağının diğerlerine göre  daha simetrik ve derin olmasıdır. Her zaman derin olmaz ama her zaman simetrik olur.

Diğer önemli belirti ise tavan ve taban çapları arasında farklılıklar vardır. Tavan geniş, taban ise dar olur.

Tavan yarı çap ile taban çapı birbirine neredeyse eşittir. Kısacası taban tavanın yarısı kadardır. Bu oyma’da aşağı doğru  simetrik bir şekilde daralıp gider.

Diğer belirtileri ise derinliğidir. Dikkat ederseniz normal mezar işaretlerine nazaran biraz daha derin olur. Boyutlar hakkında kesin olan yok her boyutta olur. Normal gördüğümüzden daha simetrik ve daha derinse kuyu işaretidir. Çok fazla uzak olmamak kaydıyla yakın çevrede kuyu olur.

Define Mezar oymaları ise kesinlikle simetrik değildir. Mutlaka bir tarafa bombey yapar, taban ise bu şekilde düz değil daha bozuk bir haldedir. Mezar oy maları içinde ölüye sunum yapma amaçlı ateşler yakılması yada farklı sular dökülmesi ve yakılması sonucu oymanın içinde biraz siyahlık oluşturur. Birazda farklı katman olur, bunlara dikkat ederseniz aradaki farkı anlayabilirsiniz.