Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Çiçek – Gül – Papatya İşareti

Çiçek – Gül – Papatya İşareti bayan mezarını simgeler. Yüklü miktarda zihniyet eşyası bulunmaktadır. Mezar bulununca yanda birde  eşya odası vardır. Mezar boş çıktı diye çekip gitmeyin, özellikle kafa tarafında birde oda  bulacaksınız…

Çiçek güneşe bakar vaziyette ise mezar güneş tarafındadır. Daha çok düz toprakta oda mezarı bulursunuz.  Mezar roma dönemi mezardır. Bu genelde ülkenin batı tarafında bulunan işarettir. Bu anlatım ülkenin  doğu tarafındaki ermeni çiçekleri ile karıştırılmamalıdır.

Diğer görüşler: Çiçek işaretlerinin bulunduğu bölgede eski mezarlık alanı aramalısınız. Mezarlık alanda farklı olan bir mezar olmalı. Bu mezar üstün-dede çiçeği anımsatan işaretler olabilir. Bulduğunuz takdirde doğru hedef üstünde olduğunuzu göreceksiniz.

Bilinen gömü işaretlerindendir. Ülkemizde genellikle Ermenilerin bıraktığı işaretlerdendir. Çiçek işaretinde yapraklarından birisi eksik yapılmış ise, eksik yaprağının istikametinde araştırma yapılır. Eksik yaprağın yapıldığı kaya altında veya civarı iyidir.

Başka bir görüş; Kadın zihniyet eşyasını simgeler. Kadın mezarı yanında ayrı bir odanın zihniyet eşyasıyla dolu olduğunu anlatır. Farklı düşünceleri dile getirebilen, güzel konuşan, em-pati kuran narin bayanlara hitaben yapılan işarettir. Çok değerli mezardır, mezar içi boşsa umutsuzluğa kapılmayın baş ucunda oda dolu eşyadır.

Başka bir görüş: Çiçek işaretleri geç roma döneminde sıkça kullanılmış. Genelde bayan mezarlarına işarettir mezarları oda şeklinde olur fazla derin değildir.

Ermeni Çiçekleri

Ermeni çiçekleri biraz farklıdır; 6 dilimden oluşur; aslında haç işaretidir. Burada ermeni mezarı vardır. Çevre kayaları iyi araştırırsanız delikli taşta bulursunuz. Ermeni mezarları genelde boş çıkar.

Bu güne kadar yurdun batısında ermeni çiçeğine hiç rastlamadım, neredeyse tüm çiçekler doğudadır. Gerçi Ermeniler doğuda daha yoğundu, batıda tek tük denilecek kadar azdı. Tek tükte olsa bu güne kadar hiç ermeni çiçeğine rastlamadık bu gerçekten tuhaf.

Yorumlar

 1. Rahman abaylı dedi ki:

  Yardimci olabirim bilgi ve makine hersey mevcut

 2. IsyanIsyankar dedi ki:

  Kalp ve gül yanyana nedir

 3. Polat dedi ki:

  Baskan lale neyi simgeliyor

 4. Apollon dedi ki:

  bunlar hep gadın parası satarken iyi para eder. yapraklara iyi bakın biri ötekine benzemez bundan yola çık doru varırsın.

 5. Anonim dedi ki:

  Gül neanama geliyor

 6. Anonim dedi ki:

  Gül neanama geliyor

 7. Cumali dedi ki:

  Zemin altındaki gül işareti ne anlama gelir

 8. Halit akdeniz dedi ki:

  Selam abi papatya işareti ne anlama gelir gorsel istersen atalim bak

 9. Anonim dedi ki:

  G Haç işaretinin Hac saatinin anlamı Haç işaretinin anlamı

 10. Ali dedi ki:

  Slm 5 yaprakli cicek resmi var iki yerde bir yaprak kopuk resim gönderebilirim

 11. Anonim dedi ki:

  6 kollu isaretin aynısından buldum ama duvara koyulmus bir taş üzerinde kabartmalı sekilde kafam cok karısık

 12. Anonim dedi ki:

  rahman bey ben gaziantepte ikamet etmekteyim bu çiçekten bizim evde 2 adet 1 i büyük dieri küçük şeklinde bana cvp verirseniz irtibat kurmak isterim

 13. Anonim dedi ki:

  Bu isarettden ben buldum

 14. Anonim dedi ki:

  Sana nasıl ulaşırım

 15. Anonim dedi ki:

  Nasl bir makina var

 16. Bartın dedi ki:

  Üç taş yanyana ortadakinde çiçek resmedilmiş küçükte olsa bir bilgi lütfen

 17. Çorlu dedi ki:

  Resmi at göreyim

 18. Rıdvan dedi ki:

  Elimde bir çiçek işareti var yardımcı olabilirmisiniz