Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Yunan Sikkelerinde Bitkiler ve Ağaçlar

.

Bitkilerin yunan sikkelerine resmedilmesi çok eskilere dayanmaktadır. En eski örneklerinden biri , Selinos’un (modern Selinunte , Sicilya ) 515-470 yıllarında basılan gümüş didrahmidir

Sicilya’nın güneybatı kıyısında yer alan Selinos, MÖ yedinci yüzyılın ortalarında Yunan kolonistler tarafından kuruldu. Klasik dönemde (MÖ 479-336) bir şehir devleti olarak öne çıktı. Adını aldığı Selinos nehri bölgesinde yetişen yabani selinon yada yabani kerevizleri paralara resmetti. Alt resim örnek

Yukarıdaki üç gümüş tetradrahmi  doğu libya (Kyrene)  bölgesinde basıldı. Bu paralardaki silphium adındaki bitkinin kullanımına ilişkin çok sayıda başka tarihsel kaynak vardır. Mide ve karaciğer sorunları, epilepsi hastalıkları için bir çare olarak silphium kullanılmaktaydı.

Bu bitki bir çok hastalığa şifa olduğu için MÖ 6. yüzyılın sonlarında kentin sembolü olarak kabul edildi. Ve MÖ 3. yüzyıla kadar şehrin madeni paralarında belirgin bir şekilde tasvir edildi. İlk örnek hem yaprakları (ön yüzünde) hem de meyveyi (arka yüzünde iki yunusla çevrili) göstermektedir. 

Dikkate değer bir başka antik sikke de , İkinci Sicilya Savaşı (MÖ 410-404) ile sonuçlanan Kartaca askeri kampanyalarını finanse etmek için Sicilya’da MÖ 410-395 yıllarında Kartacalılar tarafından basılan bu Siculo-Punic gümüş tetradrahmidir. Ve Üçüncü Sicilya Savaşı (MÖ 398-393). Arka yüzünde sarkık dalları olan palmiye ağacı bir doğurganlık amblemi olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.