DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör

Yunan Sikkelerinde Bitkiler ve Ağaçlar

.

Bitki resmedilen Yunan sikkelerinin en eski örneklerinden biri , Selinos’un (modern Selinunte , Sicilya ) 515-470 yıllarında basılan bu gümüş didrahmidir. Sicilya’nın güneybatı kıyısında yer alan Selinos, MÖ yedinci yüzyılın ortalarında Megara Hyblaea’dan Yunan kolonistler tarafından kuruldu ve Klasik dönemde (MÖ 479-336) bir şehir devleti olarak öne çıktı. Hem koloni hem de adını aldığı yakındaki Selinos nehri, isimlerini orada yetişen yabani selinon veya yabani kerevizden bitkileri paraya resmedildi. Alt resim örnek

Yukarıdaki üç antik sikke gümüş tetradrahmi  doğu libya (Kyrene)  basıldı. bu paralardaki (silphium) bitkinin kullanımına ilişkin çok sayıda başka tarihsel kaynak vardır. Hipokrat (MÖ 460-370), çeşitli hastalıklar (mide ve karaciğer sorunları, epilepsi ve diğerleri) için bir çare olarak silphium’un kullanımını ayrıntılı bir şekilde tanımlamaktadır. 

Bu bitki bir çok hastalığa şifa olduğu için MÖ 6. yüzyılın sonlarında kentin sembolü olarak kabul edildi ve MÖ 3. yüzyıla kadar şehrin madeni paralarında belirgin bir şekilde tasvir edildi. İlk örnek hem yaprakları (ön yüzünde) hem de meyveyi (arka yüzünde iki yunusla çevrili) göstermektedir. 

Dikkate değer bir başka antik sikke de , İkinci Sicilya Savaşı (MÖ 410-404) ile sonuçlanan Kartaca askeri kampanyalarını finanse etmek için Sicilya’da MÖ 410-395 yıllarında Kartacalılar tarafından basılan bu Siculo-Punic gümüş tetradrahmidir. ve Üçüncü Sicilya Savaşı (MÖ 398-393). Arka yüzünde sarkık dalları olan palmiye ağacı bir doğurganlık amblemi olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.