Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kabartma Yılan İşareti Anlamı

Kabartma yılan varsa yakında mutlaka dere vardır, bu dereye inip giriş arayın. Dere suyu kışın yükselmesi durumunda giriş su altında kalabilir. Girişi yapan bunu hesaba katmıştır. Girişi bulmak için derenin sıfır noktasına inmeyin biraz yukarı çıkın, eteğin ortası gibi düşünün.

2 tane kabartma yılan birbirine bakar şekilde ise giriş tam buradadır. İşarette dereye yakın olur. Her yılanda olduğu gibi kabartma yılanlarda tılsımlıdır.

Tüm kabartma işaretlerde olduğu gibi yılan kabartmasınında malı derin olmaz, gömü yüzeye daha yakındır. Her zaman deriz kabartmanın parasını almak kolay olur.

Kabartma yılanın bulunduğu kayada mutlaka murç izi vardır. Bazen belirgin şekilde derince delik olur. Yılan bu deliğe bakar şekilde ise yılanın kafası ve delik arasını ölçün. Kaç cm çıkarsa bunun 1 cm 70 cm olarak hesaplayıp delik tarafına gidin. Örnek olarak yılan kafası ile delik arasında 30 cm varsa 30 x 70 çarpılır. Çıkan mesafe 21 metredir.

Kıvrışık yılanlar genelde büyü, tapınma ibadet gibi dinsel anlamlar taşır, yanında birde haç varsa kesin tılsımlıdır. Böyle yerlerde gece çalışılması tavsiye edilmez. Çocuk ağlaması, yer sallanması, uğultular duyarsınız. Tılsım sizi ilk önce korkutarak göndermek ister. Eğer kazıda ısrar ederseniz bu defa iş kazaları ve arkadaşlar arasında kavgalar başlatırlar. Ve buna benzer bir sürü aksilikler. Kabartma yılan ve haç olan yerde gece çalışma yapılması çok tehlikelidir.

Oyma yılanlarda dil önem arz ederken kabartma yılanlarda göz ön planda tutulmalıdır. Gözün tam olarak baktığı yeri tespit edip araştırmalarınızı yapın.

Yine oyma yılanda kuyruk önemli iken kabartma yılanda delik önemlidir. Yılanın belinde yada kayanın başka bir yerinde delik varmı araştırın. Bu delikler yön belirlemede öneli ip uçları verecektir.

Kabartma Yılan Eşkiya Kayıtları

Yılan işareti yanında asker işareti varsa bu kesin eşkiya işaretidir. Bu yakınlarda birden fazla emanet vardır. Dikkatli araştırma yaparak hepsine kolayca ulaşılır. Tüm emanetler yılan ve askerin bulunduğu tepededir. Çok uzak gitmeyin, çevrenizde dere varsa dereden karşıya geçmeyin. Mal bu işaretlere çok yakındır.

Malı alınmamış eşkiya kayıt örneği: Taşta kabartma yılan işareti vardır. Yılanın ağzı askerin cihetine yönelik olup kuyruğu hafif kıvrıktır. Tepeyi dolaşırsanız 12 adım uzunluğunda vezir mezarı adı verilen ve çakıl taşları ile çevrilmiş bir emanet yerimiz vardır. Derinliği fevkalade fazladır, kati suretle derin kazmadan terk etmeyin yoksa pişman olursunuz.

Diğer Kayıt: Askerin omuzundan bir yılan sarkar vaziyettedir. Bu taşın altında bir teneke altın paramız vardır. Askerin üst tarafında tepede siyah taşın altında ana mahzen girişi bulunmaktadır.

Çöreklenmiş bir yılan büyük bir değirmen taşındaysa taşın önüne bakın. Yerde düz sofra taşı kayanın altında yüklü miktarda altın vardır.

Tek bir taşın üzerinde sade yılan varsa yine aynı civarda bir mağara üzerinde iki yılan işareti daha aranır. Yılanın biri delikten çıkar, diğeri ise delikten içeri girer vaziyettedir. Dikkat burada birde kapalı mağara vardır.

Örgülü yılan dediğimiz birbirine dolaşmış iki yılan işareti varsa, birinin kuyruğunda istavroz diğerinin kuyruğunda topuz arayın. İstavrozlu yılanın kuyruk kısmında parası mevcuttur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.