Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Dolandırma Meseleleri

Define Dolandırma Meseleleri

Define Dolandırma; Merhaba arkadaşlar bu konuda define sektöründeki dolandırıcılık konularını anlatmaya çalışacağım.

Son yıllardaki tokatçılık reelde eski popülerliğini kaybetmiş olsada  ara ara karşımıza çıkmaktadır. Bunların en popüleri defineyi bulmuş ama ne yapacağını bilmeyen saf köylü karakteridir. Bu kadar saf satıcıyı bir arada gören bazı kurnazlar ise, bu safın elinden uygun fiyata malı nasıl alırım diye planlar kurmaya başlar.

Daha sonra malın gerçek değerinin %10 civarı fiyat biçilir anlaşma sağlanır. Tabi satıcı saf olduğu için malın gerçek değerini bilmez, alıcı daha akıllı olduğu için buradan iyi para vurdum diye sevinçten 4 köşedir. Örnek 500 bin liraya alıp 5 trilyona satacak oturduk yerden iyi para.

Define Dolandırma Pazarlık

Dolandırıcılar pazarlığa başlarken ortada gerçek bir define olması gerekir, buda neredeyse her dolandırıcının elinde vardır, buna numune derler. Bunların en çok görüneni büyük iskender sikkeleri, roma sikkeleri ve osmanlı sikkeleridir. En az 5 tanesi alıcıya gösterilir, ellerinde daha çok olduğunu söylenir, hatta o kadar çokki söylemeye korkuyor gibi taktikler yapar. Alıcı ise çok akıllı olduğundan hemen işi çözer, derki; ‘bu salağın elinde bundan çok ama korkudan söylemiyor’ bu şekilde anlaşma sağlanır.

İş genelde para bi tarafa mal bi tarafa şeklinde kararlaştırılır. Buluşma yeri seçildikten sonra al gülüm ver gülüm  şip şak aman polis gelmesin diyerek o an herkes araca binip orayı terk eder. Yada önce para alınır arkadaşım malı getiriyor, arkadaşımı arıyorum, arkadaşım bilmem ne, arkadaşım, arkadaşım….

Zaten bi işte çok arkadaşım kelimesi varsa o iş tokattır. Yaptığımız araştırmalara göre tokat senaryoları hep arkadaş üzerine kurgulanmıştır. Aslında bu iş her 2 tokatçının bir araya gelmesiyle gerçekleşir, tek fark ava giden avlanır.

Tokatçılarla yaptığımız Tokat hikayesi

Tokatçının Ağzından; ‘Bir gün öyle bi adam kıstırdık adam deli gibi üzerimize geliyordu. Ne desek tamam deyip malı hemen almak istiyordu, bizde sağlam fiyat çektik. Adam az bi pazarlık sonucu kabul etti. Çok sevinçliydik iş artık al gülüm ver gülüme bakıyordu. Yeri belirledik  altın diye bidona cıvata pullarını doldurduk, bidon yerinden kalkmıyordu.

Her şey istediğimiz gibi  al gülüm ver gülüp yaptık ve orayı terk ettik. İyice uzaklaşıp bizi bulamayacakları bir yere geldikten sonra parayı çıkardıkç Oda ne görelim hepsi sahte, hemde oyuncak para. Hatta kalın görünsün diye altına gazete kağıdını kesmiş doldurmuş.  Biz adamlara cıvata pulu verdik adamlar bize gazete kağıdı böyle bir anımız var.

İnternetteki Define Dolandıma Konuları

Özellikle İnternet sayfalarında bolca define satan, bolca define alan bulunmaktadır. Buradaki satıcılar aslında define bulduğu falan yok; tokatlayacak adam aramaktadır. Alıcılar ise aslında alıcı falan değil define bulmuş bi saf denk getirip elinden nasıl kaparım diye alıcı kılığında dolaşan tiplemelerdir.  Kimse define bulupta internete girip pazar aramaz. Hiç bir alıcıda define satan varmı diye internette araştırmaz bunu bir defa kafamıza yazalım.

Evet arkadaşlar tokat işlerinde satıcılar genelde saf köylü karakteri oynar. Alıcılar ise para var çare var misali zengin karakteri oynar. Hatta kime satarsan sat o mal yine bize gelir. Aracılara para yedirmeyin ben seni direk alıcıya götüreceğim. Gibi benzer cümlelerle satıcının başını döndürme telaşındadır.

İnternet sayfalarındaki tokat işlerinde farklı modeller vardır. Tokatçı önce alıcı yada alıcıya götürecek kanalları tespit eder. Daha sonra cahil kılığına girerek kendi arazisinde yada köyünde bulunan define işaretini resimleyip ne anlama geldiğini sorar. Zamanlamayı öyle bi ayarlarki alıcı gördüğü kişileri bu soruya dahil eder.  İşaret çözümü başladığında saf köylü kılığındaki tokatçı, ‘abi biz buradan bişey bulsak nereye satacağız biz biyer bilmeyiz zarfını atar.’ 3 gün sonra buradan bişeyler bulduk para edermi diye ağzındaki baklayı çıkarır. Bu son zamanlarda gördüğümüz en sık kullanılan senaryolardan dır.

Yapmanız Gerekenler

Sayın arkadaşlar kimse define bulup internette pazara çıkarmaz. Hiç bir gerçek alıcıda internete girip define satan varmı diye bakmaz. Bu işler boş işlerdir, biz define hocaları olarak bunları tespit edip web sayfalarımızı kullanmalarını engellemekteyiz.

Gerçekten define bulan varsa gideceği tek adres müzedir. Müze değerinin  %40 civarları ödeme yaptığı tahmin edilmektedir. Sizin açıkta alıcı bulsanız bile onların vereceği miktarda bu kadardır. Yani doğru yol varken eğri yola gitmeyin, bulduğunuz defineleri müzeye teslim edin. Eğer alıcı yada alıcıyı tanıyorsanız sakın internet sayfalarındaki satıcıya inanıp mal almaya kalkmayın. O gördüğünüz saf köylünün içinde ne şeytan yatıyor adamı hap gibi yutarlar.

Define dolandırma konularında bilgi sahibi olmanız için kaba taslak hazırladığımız konudur. Yazılanlar genel define sohbetlerinden alıntıdır. Doğruluğu tartışılır, vakit geçirmek için okunabilir. Bir başka makalede görüşmek ümidiyle esen kalın, define sohbeti MendereS

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.