Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Karahasan Köprüsü Soru ve Cevaplar

Karahasan Köprüsü Soru ve Cevaplar

Selam Arkadaşlar; Karahasan köprüsü hakkında yardımcı olur musunuz bölge orta Karadeniz. Bu köprü 3 gözlü ve üzerinden ağaç sal köprü olan köprü. Köprünün doğu ayağı ana kayaya doğuya bakar ayağın yanında 7 basamaklı merdiven bati ayak toprağa bağlı. Buradan yukarı 41 taşlı hora tepeye çıkarım, burada da sarı kızın mezarı yığmasını görürüm tabi ki köprü den eser kalmamış bu köprü hakkında bilgisi olan ustalarımdan yardım istiyorum saygılar.

Cevaplar

Karahasan köprüsü soyulmadı ve hala parası duruyor vede hiç kimse çıkaramaz ebediyen kalacak.

Diğer Cevap

1- Bu kaçıncı Karahasan köprüsü
2- Bu kimse çıkaramaz ebediyen kalacak mal duruyor diye bu kadar emin konuşuyorsunuzya şaşırıyorum
3- Bilgilenin diye söylüyorum bu haritanın aslı eski Türkçedir yani Osmanlı Türkçesidir ve bulunamaması için çevirisi cümleye uygun değildir..

Cevaplar

Bizim orda bi köprü var Karahasan olmasında şüpheleniyorum ama 3 gözlü değil 1 tek gözlü belki 2 gözü toprak atındadır yakında atarım sana ama talan etmişler sağ solunu.

Bayramiç

Benim acizane bilgim kara hasan köprüsü 2,5 gözlü. Köprüde karaca başı, içinde tekkesi katar kemiği var Onu bilmiyorum. Kuru dere, çift süren adam, üç kuyular, mağara içinde civcivli tavuk, vesaire vesaire diye gidiyor. Emin olmamakla beraber bayramiç taraflarında kara hasan köprüsünün olduğunu söylüyorlar. Sadece duyum doğruluğunu bilmiyorum?

Orta Karadeniz

Orta Karadeniz: Köprü vatandaşın aradığı gibi olsa herkes bulurdu zaten. Ana dere taşının üzerinden geçen köprü bu. Ve papaz deresinin sonunda. Yani dere sonu biter mi kuru derenin sonu ana dereye birleşim noktası ah ahhh. Papaz koyu ve papaz deresininse ismi doğru. Bizim vatandaşlara çaput bağlatıp dua okuttururlar. Ben işareti ve gördüğüme bakarım. Ayrıca bu köprüden batıya 1 saate yakın eski taş döşeli yoldan çitar zirveye gelirim. Ne görelim, 41 taşlı 1 donum civarı alana kaplayan gerdanlık gibi dizili taslarım. Yani horan tepem yanında 50 metre civarı yığma tepem açılmamış bekler durur. Açana sari kızım yatar burada. Buradan gitsem güney batıya 2 km gelirim, volçan gurubunun arkacik değirmenine. Küçük balık kırıldı. Büyük balık yatar durur yerinde. Kesme gollerim kuyularım hac durur. Atin en son geldiği bağlandığı yerdeki paralar gitti. Kırmızı horasanları çanakları bize kaldı.

Diğer Cevap

Bu köprü hangi il sınırında ? Bu köprüyü sadece ismi geçtiği gibimi yoksa göksu deresi, ballı kaya, dikenli boğazı, karanlık dere, kara tepe yerlerine koyarak mı doğrulamak gerekir.

Diğer

Kara tepe bölgenin zirvesi. Göksu diyelim, gök suya aksu diyelim. İkisi aşağıda çatak yapsın. Yada şeytan dereyle harami dere diyelim. Yine aşağıda birleşip çatak yapsın. Bunlar ana deredir. Bunlara karışan ufak derelerde papaz dere, cevizli dere, karanlık, dere kazan dere, kanlı dere, böyle gider. Ana dereye çok bakarız niye kuru derelere bakmayız. Özelliklede doğudan batıya akanlara bakmalıyız.

Kocaeli

Eğer internette dolaşan eşkiya ve olası yer kayıtları doğruysa yada tercümelerinde bir problem yoksa bahsedilen Karahasan köprüsü benim bahsettiğim bildiğim ve gördüğüm yer olduğuna eminim. Doğrudur bir çok şehir yada bölgede Karahasan köprüsü vardır. Başta bahsettiğim gibi eğer kayıtlar doğru ise adım adım ilerlersek boş yere aynı konu üzerinde farklı tartışmalar değil doğruyu bulabileceğimiz yada yanlışa sürüklemeyecek bilgileri paylaşmak ve tartışmak daha hayırlı olacağını düşünüyorum. Eğer bilgiler doğruysa diye yola çıkarsak köprünün beş kemeri olacak ve su ortadaki kemerden akacak. Bu aslen Göksu deresi olacak bir tarafı ana kayaya olacak doğu tarafında değirmen olacak. Bu köprü şu an restore ediliyor ve kurcalanmadık yeri kalmadı. Yani anlayacağınız burayı zaten bilen biliyor.

Eğer kayıtlar doğruysa öyle Gümüşhane’de, Karsta, Bilecik’te, Bursa’da falan değil. Burası Kocaeli sınırlarındadır.

İzmit Taşköprüdür

Karahasan köprüsünün şimdiki adı İzmit tas köprüsüdür. Büyük bı vilayet olup içinde 70 koy barındırır. Çok eski bi yerleşim yeridir. Şimdiki İsviçre bankasıdır. Dünyanın parası buradan geçmiştir ama benim favorim İzmit Kandıradır.

Kandıra

Kandıranın köyleri eski İpek yoludur. 3 medeniyet barındırmıştır. Kandırmayı komple sit alanı yapmak istiyorlar. Nerdeyse her köyden define bulan var, sanırım 250 koy var.

Arkadaşlar bu köprü çoğu yerde var, söylenenlere göre doğrudur bunların çoğu wolcan gurubunun zaten wolcan tel ekip değildi. Bir siyasi parti gibi her yerde gurubu vardır. Ben Samsuna ait olan Karahasan köprüsünü ağaç sal köprünün bilgisini araştırıyorum. Bildiğimiz tas örme köprü aramıyorum. Doğu ayağı tas orgu bati ayağı toprakta köprüyü ben buldum fakat detayı gerekli. Bu köprüye ait bilgisi olan ustalarımdan yardım bekliyorum saygılar.

Ticaret Merkezini Takip Edin

Dünyanın ticaret merkezi ve bankası Yozgat’tır. Bahsettiğin il hattın Batı dağıtım hattıdır. Şimdinin Balıkesir’i gibi. İpek yollarını inceleyin ve su anki açılan doğal gaz boru hatlarına bakın. Sözleşmeleri imzalarken hattın 1 km kuzeyine 1 km güneyine iş makinası ile toprak almak amacı için sinir çizilmiştir . Yozgat, Tokat, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı, Çorum ne varsa bu hattın içindedir. Ve çıkış hattı İzmit İstanbul Tekirdağ en son Bulgaristan . Benim fikrim bu yönde.

Belgelerde Karahasan Köprüsü

Kara Hasan Köprüsü yolun üzerindedir. Üstü açık gözü birdir. Esas köprü kapalıdır. Açık Kara Hasan Köprüsünden dokuz dakika yukarısındadır. Kapalı köprünün yukarısında siyah bir taş vardır. Üstü muska gibi üç köşe ovulmuştur. Onunda karşısında dört köşe yontulmuş bir taş olup, üzerinde “VA” rakamı vardır işte hazinemiz buradadır. Son koymamızdaki meblağ 2600 okka dır. Köprünün doğu karşısında hora tepesi 43 dakika mesafededir. Hora Tepe’de nişan olarak iki dikili taş ve birinde kemençe resmi vardır. Yerde yatan dört köşe hazır taşı hazine biraz aşağıdadır.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Arif kalın dedi ki:

    Arkaciga götür parası kolay küçük balık volcini balık tuttuğu yerde olacak

  2. Anonim dedi ki:

    kara hasan köprusunu biliyom bana ulaşabilirsiniz