Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Geç Roma Sikkeleri

Roma İmparatorlarının çoğu kendi portreleri ile birlikte aile üyelerinide paralara bastırdı. “İmparatoriçe” eşdeğeri Augusta rütbesine sahip kadınların bazı paralarıyla başlayalım. 

Yukarıda , imparator Aurelian’ın (MS 270-275) karısı İmparatoriçe Severina’nın sikkesi , üzerinde  stephane denen bir taç taktığı basit bir portresidir . 

Yukarıda gösterilenler , I. Constantius ‘Chlorus’ (305-306) ile evli olan İmparatoriçe Theodora’nın iki küçük bakır sikkesi AE4’dür. Her ikisi de Theodora’nın temel portrelerini gösterir; ilki en basit olanı ve ikincisi bir kolye ve daha ayrıntılı bir saç stiliyle süslenmiştir.

Yukarıda iki portreleri Fausta ait talihsiz eşi I. Konstantin ‘Büyük’ (307-337). Her ikisi de, belirgin şekilde farklı saç stillerine sahip olsa da, dönem için oldukça standart tasvirlerdir.

Bu araştırmada Geç Roma İmparatorluğu’nun imparatorluk kadınlarının son iki sikkesi yukarıda görülmektedir. Her ikisi de Doğu Roma imparatoru I. Theodosius’un (379-395) karısı olan İmparatoriçe Aelia Flaccilla’nın bakır AE2’leri . Fausta sikkelerinde olduğu gibi, farklı giysi ve saç işlemleriyle görünüm olarak benzerdirler.

Şimdi, En basit portrelerden bazılarına bakalım.

Yukarıda gösterilenler  Birincisi, asi imparator Maxentius’un (306-312) tanrılaştırılmış oğlu Romulus’un hiç süslemesi olmayan bir nummusudur . Portresi sadece defne çelengi ile süslenmiş Diocletian’ın (284-305) numusu var . Son olarak, Claudius II ‘Gothicus’un (268-270) iki çift denariisi vardır .

Yukarıda Claudius II ‘Gothicus’ ve ikinci bir ilk çift denarius;  aurelianianus arasında Probus (276-282). Her iki sikkede de imparatorlar ışıltılı bir taç takarlar.

En yaygın olanları Genellikle bir defne çelengi veya parlak bir taç takar. Yukarıdaki portreler, Probus’un ilki , Tacitus’un sonraki ikisi (275-276), hepsinin üzerinde yayılan bir taç var.

Yukarıda, imparatorun konsolosluk kıyafeti giydiği iki Probus aurelianiani gösterilmektedir.

Yukarıda, elinde bir aquila tutan, konsolosluk kıyafetleri içinde imparatorları gösteren diğer iki sikke bulunmaktadır. Birincisi, özellikle sanatsal bir tasviri olan Tacitus’un bir aurelianus’udur. İkincisi, oldukça ayrıntılı bir görüntüye sahip Constantine I ‘The Great’in AE3’üdür.

Sırada imparator Licinius I’in (308-324) ve oğlu Sezar Licinius II’nin (318-324) iki AE3’ü var. Her biri konsolosluk kıyafetleri içinde, elinde bir asa, küçük bir küre ve bir mappa tutuyor . Küre, Roma’nın dünya üzerindeki hakimiyetini temsil ediyordu.

Süslü bir Licinius II büstü yukarıdaki AE3’te görülüyor. Bir defne tacı, bir cuirass takıyor ve elinde bir mappa ve üzerinde Zafer figürü taşıyan bir küre var .

Diocletian’ın;. Bu sikkeler basıldığında emekli olmuştu, ancak eski imparator konsolosluk cüppesi giyiyor ve bir mappa ve bir zeytin dalı tutuyor.

Şimdi, askeri büstlere bakalım.

Yukarıda, yayılan bir taç ve bir cuirass giyen imparatoru gösteren, Probus’un iki aurelianiani’si var. İkinci parçada imparator ayrıca bir mızrak tutar.

Yukarıda görülen, büyüleyici askeri portreleri olan üç Geç Roma sikkesidir. Birincisi, mızrak ve kalkan tutan ve diadem tacı, miğfer ve zırh giyen Batı Roma imparatoru II. Valentinianus’un (375-392) AE2’sidir. Sonraki ikisi, Doğu Roma imparatoru Arcadius’un (383-408) benzer şekilde süslenmiş bakır sikkeleridir , ancak ilk AE2’de imparator Tanrı’nın Eli ( manus dei ) ile taçlandırılmıştır.

Yukarıda, Claudius II ‘Gothicus’un çifte denariisi üzerine oldukça sıra dışı iki Roma portresi var. Her iki durumda da imparator sola dönük, parlak bir taç takıyor ve bir selam hareketi ile sağ elini kaldırıyor. 

Bu konuyu, aşağıda Probus’u tam askeri kıyafetle gösteren sekiz aurelianiani ile bitireceğiz: miğferli ve kesikli, elinde bir kalkan ve mızrak var. Görüntüler temelde benzer olsa da, her birinin farklı bir süsleme seviyesi vardır ve farklı pozlar vardır, bu nedenle koleksiyoncuların Geç Roma dünyasının askeri portrelerinde karşılaşacakları çeşitliliğe genel bir bakış sağlar.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.