Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Dedektör İle Define Aramak Suç mu ?

Dedektör kullanımı yasal yada değil konusunu aydınlatmaya çalışacağım,

Defineci arkadaşlar; Faturalı olmak kaydıyla dedektör almak ve satmak yasaldır bunu  hepimiz biliyoruz.

Kullanım; Dedektör kullanmak 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kanununda belirtilen yerler dışında dedektör kullanmak yasaldır. Kazıya başlamadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca define arama ruhsatnamesi çıkarması gereklidir, Tabi bu hemen çıkmayabilir Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetmeliklerine göre uyulması gereken kurallar vardır, bunu yukarıda kısaca koruma kanununda belirtilen yerler olarak yazdık.

Daha anlaşılır hale getirelim;

Kişi  define çıkarmak için kazı izni alması gereklidir, kazı izni almak için önce define yeri tespit etmesi gerekir, koruma kanunlarında belirtilen yerler dışında define yeri tespiti için özel izin gerekmez, bu şekilde yakalanmış mahkemeye çıkarılmış bazı definecilerin akıbeti (Yer tespiti yaptıktan sonra devlete haber verip vermeyecekleri henüz belli olmadığında BERAAT) şeklinde sonuçlanmıştır.

Görüldüğü gibi defineci arkadaşlarımızın dedektör konusunda tedirgin olmalarına gerek durum yok, artık dedektör almak kullanmak yasakmış gibi lanse edenlere itibar etmeyeceğiz, ince ayrıntı şudur faturalı olmak kaydıyla dedektör almak ve satmak serbesttir, Define aramaya gelince; Koruma kanununda belirtilen yerler dışında dedektörle araştırma yapılmaktadır.

Bu karmaşıklığın asıl nedeni eğitimsiz defineciler olmasından kaynaklıdır, Oysaki eğitim yaşam boyu gerekli olan en önemli etkinliktir, Bizler define hocaları olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerden biriside wep sitelerdir, defineci arkadaşların gelişimi adına hazırladığımız makaleler yargıtay kararlarına  paralel olarak güncellenmektedir.

1- Öncelikle Define kanun maddelerini bilmek,
2- Düzenli ve planlı çalışmak sizi başarıya götürecek önemli etkenlerdir.

Hepinize başarılar dilerim.

ETİKETLER: