Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Balık Define İşareti

Balık varsa su vardır, suya yakın tepe üzerinde balık bulursanız burada taş yığmalar  arayın. Bu yığmalar altında 7 basamaklı merdivenle inilir. Önde 2 odalı mahzen vardır, mahzenler mermer taşlardan yapılmış olup bir odası yüklerle doludur. Dikkat bu mahzen tuzaklı olup önü doğal kayalarla kapatılmıştır.

Diğer tecrübe: Şelale önünde balık varsa bu balık sazan balığıdır. Dikkat edin 3 yerin parası buradaki işaretlerle bulunur. burada birde bilge taş vardır. Bu taş muska gibi durur, balık bu taşa bakar bu taşta balığa bakar vaziyettedir.  Bu 2 işaretin çaprazında esas kroki taş vardır. Bu taşın altında harita olup 3 yerin parası yazılıdır.

Diğer Görüş:  Oyma balık varsa bazen define ile bazende mezarla alakalıdır. Kabartma balık ise mezarla uzaktan yakından ilişkisi olmayıp suya yakın yerde altınları vardır. Dikkat edin kışın su yükseldiğinde altından suyun altında kalır. Böylesi paraları ancak yaz aylarında alabilirsiniz.

balık define işareti

Balık Define İşareti Diğer Anlamlar

1- İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figürlerin özellikleri çok önemlidir. Bu işaret Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur. Balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar. Balık işareti kesin define işareti olarak bilinir. Yakınlarda mahzen içinde harita olabilir. Baktığı yön ve uzunluğu da çok önemlidir. Uzunluğunu ölçmek ve bir santimi bir adım olarak kullanmak gerekir.

Balığın baktığı yöne doğru gidip adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi aramalıyız. Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. Balığın büyüklüğü-küçüklüğü, eğimi, yönü, pozisyonu; tek-çift olup olmadığı, yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular da önemlidir.

2- Balık bolluğu, vaftizi, yenilenme gücünü ve kurbanı betimler. Hz. İsanın 5000 insanı mucizevi şekilde balık ve ekmek ile doyurması Hristiyanlar için balığı anlamlı hale getirmektedir. İlk Hristiyanlar balık işaretini bir tanışma – dayanışma işareti olarak görmüşlerdir. Pisagor’a göre balık 153 rakamına tekabül ediyordu. Hz. İsa balık tutmayı öğretirken 153 balık tutmuştu. 153 rakamı 153 cm veya 153 metreyi anlatıyor olabilir.

3- Balık işareti için 7-21 ve 50 rakamlarının önemli olduğu yönünde bir inanış da mevcuttur.

4- Genellikle düz kayada bulunur. Tüm hatları ile balığa benzediğinde önemlli hale gelir. Sudan çıkan balığın kuyruk tarafına doğru 90 cm. geri zıplayacağı varsayımı ile geriye doğru 90 cm. ilerisinde parası vardır.

Genel Ortak Kanı : Su ve suyla ilgili bir mekan kurgulanmıştır. Balık işaretinin olduğu bölgenin bir mezar olma ihtimali güçlüdür. Hristiyanlıktan önce de balık bereketi simgelemekteydi.

Balık Define İşareti

Akarsu, Göl Yataklarında Balık

Genelde akarsu, göl ve göletlerdeki kayalara çizilir. Balık aynı zamanda çeşme yada pınarında işareti olabilir. Balık hayvanı, baktığı yer ve uzunluğuyla kesin ölçüm gerektirir. Define işaretidir. 

Balık görülen ve müşahede edilen bilgilerden kaynaklanarak ekseriyetle sofra taşı denilen 1 veya 2 metre karelik bir taş üzerinde ise eşkıya işaretidir. Çatal, bıçak, ekmek, tabak gibi oyma veya kabartma işaretlerde olur. Çevrede eşkiya parası aramanız gerekir.

Balık su içinde yaşar ve tehlike anında suya dalar. Bu civarda bir mahzen girişi arayınız. Mahzenden sonra büyük bir odaya çıkarsınız. Veya elinize geçecek bir harita ile o yöredeki saklanan şeylerin yerlerini bulup toplarsınız. Kesinlikle toprak altından mahzene girilir ve derindedir. Hazinesi çok değerlidir. Kabartma mermer mezar taşında ise mahzen var demektir. Açık arazide ise balığın yakınlarında mutlak su kaynağı vardır. emanet bu kaynağın yakınlarındadır.

Genelde balığın bakış istikametinde suyun kaynağını işaret eder. Bundaki ölçü ….x 72 cm olur. Ez-Zirau’-reşşayye denilen ölçüde kullanılmış olabilir. Buna kadı arşınıda denir. Bu ölçü birimi 50.92 cm dir. Buna göre bir örnek vermek gerekirse. 10 cm gelen balığın baktığı yaklaşık 51 metre uzaklıkta bir su kaynağı düşünülmelidir.

Balık Kutsal İşarettir

Başka bir görüş; Balık işareti tıpkı hac gibi hıristiyan sembolüdür. Hıristiyan sembolü ama bazı inanışlara göre balık doğum ve bereketin sembolüdür. Tabi ki balık hıristiyanlık  öncesi de kullanılmış işaretlerdendir,. Hıristiyanlık öncesi kullanılan balık ise rahim olarak (vajina) biliniyordu. Burada kadın ve kadının gücü dikkate alınmalıdır. Mesela ruh’un gücüne inananlarda balık işaretini kullanmıştır. Bunların kullandığı balık hangi amaca hizmet ediyordu bilmek neredeyse zor.

Gelelim balığın definesine;  Hani deriz ya balık varsa su vardır diye. Vardır ama su varsa ne anlarız balığın romalılara ait olduğunu anlarız. Buda bizim için en önemli olandır. Roma inanışlarına göre cinsel bereket tanrıçası çağrıldı ve bu tanrıça balığı kutsadı. İşte bu yüzden balık Hristiyanlar için kutsaldır.

Balık Tanrıça venüs ve freya adında başka bir tanrıça sembolüdür. Bu 2 tanrıça birbirlerine benzerlikleri ile ün yapmıştı. Bi süre sonra freyada öldü ama balık kutsal olarak her zaman hayatta kaldı. Eğer arazide balık bulduysan birbirine benzeyen 2 tane ne varsa işte onlar tanrıça venüs ve freya dır. Balığın definesi de onların ayakları  altındadır.

Yorumlar

 1. Serkan dedi ki:

  Bereketli kadın mezarı demek iki balık iki tanrıça tarafından kutsanmış kadın anlamına taşır .tanrıçalar ikiz yada çok benzediği söylenir onun için iki balığı iyi incele kıvrım kuyruk dahi aynı olmalı ayrıca o hac değil stavroz işareti mezarı yada mahşeni temsil eder . İşaretin bulunduğu kaya çok yüksek olmamalı işaretlerde en yatık yerinde olur . Bu isaretlere yakında birde dikdörtgen oyma olmalı o zaman mezar olasılığı kesinleşir. Balık larin bulunduğu yeri aç en az 3.5 dört metre in . Sonuç alamazsan dikdörtgen oymayi bulman şart

 2. Tunay dedi ki:

  Balıkların yanındaki kareden bahsetmedin cesur.

 3. Muhammed nedret dedi ki:

  Ağzından kan akan balık resmi var. Mevkisini biliyorum ama resmi bulamadım.Bulunduğu yerden su kurumuş dere ve göl var.Bir açıklama yaparsanız memnun kalırım.

 4. Songül dedi ki:

  Merhabalar define işaretleri var bir kac tane ben çözemiyorum bu konuda bana destek olurmusunuz fotoraflari atarim size

 5. Songül dedi ki:

  Benim le acil bir sekilde iletişme gecerseniz cok memenun kalirim

 6. hakan ulaş dedi ki:

  songül hanım mrb nerelisiniz öncelikle ve resimler hangi hayvan fügürleri

 7. hakan ulaş dedi ki:

  mrb songül hanım bana nereli olduğunuzu ve resimlerin hangi hayvan fügürleri oldunu atarsanız yardımcı olurum

 8. hakan ulaş dedi ki:

  size yardımcı olurum iletişime geciniz benimle

 9. hakan ulaş dedi ki:

  güzel kardeşim bahsettiğin balık kabartmamı yoksa işleme imi bundan haber vermen lazım sana yardımcı olayım ben gecen gün işleme olan bir kayayı kapattım sana yardımcı ola bilirim

 10. Ekrem dedi ki:

  Merhaba ben konyalıyım bir taşa balık resmi işlenmiş ve zamanında orda akar su vardı bu neye işaret yardımcı olursanız sevinirim

 11. BİLAL dedi ki:

  YER NERESİ YARDIMCI OLAYIM GEREKLİ EKİPMAN MEVCUT

 12. Mi̇rhan dedi ki:

  Balık, yılan, haç, şahmaran, Hilal, tabanca ve daha bir sürü işaret yerini biliyorum. İzinli kazı yapacak arkadaşlar varsa benimle irtibata geçsin..

 13. Yusuf dedi ki:

  Arkadaşlar bende ağzı açık balık resmi var bana ekitman lazım ve üzman

 14. Yusuf dedi ki:

  Arkadaşlar bende ağzı açık balık resmi var bana ekitman lazım ve üzman

 15. Anonim dedi ki:

  Bende kabartma balık ve haç var yardımcı olacak olan varsa memnun olurum

 16. Mahmut dedi ki:

  Oyma balık mızrak veya ok oyma yuvarlak balığın yönünde Çeşme bunlar hep bir alanda yörumlaya bilecek olan varsa yardımcı olsun

 17. Turgay dedi ki:

  Slm bende derenin kenarında uzun kaya ustunde kabartma balık ısaretı var sudan cıkmısgıbı duruyor hemen onunde de sembol varyıne sanki balıgı yemeye gıdergıbııkısının arasındaki mesafe 3yada 4 santim ne olabilir bu

 18. Rezan dedi ki:

  Arkadaşlar büyük taşların üstünde balık ıle kertenkele artı su kanalı taşdan uyma var artı haç bölen varmı çözümü

 19. Rezan dedi ki:

  Yer Güney Doğu. Kaparmadır balık ile kertenkele herşeyle güzel ve özenle yapılmıştır işaretler Yardımcı olan varsa teşekkür ederim

 20. Halis dedi ki:

  Benim elimde kabartma bir balık var nasıl çıkaracağımızı bilmiyoruz çok yüksek ve kayalık bi alanda yardımcı olabilecek değerli dostlar lazım.

 21. Volkan dedi ki:

  Merhaba size yardımcı olabilirim

 22. Ramazan dedi ki:

  hakan kardeş sizinle nasıl iletişime geçebiliriz

 23. Kaan dedi ki:

  Slm bende 4 ayri ayak izi var yanyana yanında balık ve yukarda ayni hizada parmaksız ayak izi var..

 24. Mst dedi ki:

  Balik var 72 santim

 25. Özay dedi ki:

  Kardeşim ok artı karşısında açık mezar önünde yuvarlak oyuk sağında balık işareti ne yapmalıyım

 26. Özay dedi ki:

  Ok var karşıda açık mezar önünde oluk sol tarafında balık ne yapayım

 27. Anonim dedi ki:

  selam arkadaşlar bede bir masa gibi bir kaya buldum yerli kaya bildiğimiz balina yı gör kaya olduğu gibi balina yorumlarınızı bekliyorum

 28. Rafet dedi ki:

  Kok boyasindan kellesiz balik kirec kuyusunun dibindeki ana kayada cikti su doktugunde ortaya cikiyor onunde de kok boyasindan kusa benzeyen bir sekil var

 29. Anonim dedi ki:

  A.s arkadas buyuk bi kayayı balınaya cevirmişler artı yan tarafında kayaya oyma altın renginde küçük balık var kücük balın etrafında oymalar var bunun acılımını ne anlama geldini söyliye bilirmisin foto atsam

 30. Anonim dedi ki:

  Yer neresi

 31. Anonim dedi ki:

  Fotrafıni görmeden yorum yapmak yanış olur

 32. Anonim dedi ki:

  Balik kabartma ise resmi iyi incele seni ynlendirecek. ^ ¥

 33. Harun dedi ki:

  Merhabalar ustalarım bir şelale su çekildi suyun altında siyah Bi kaya solunda Bi kaya sağında üçgen Bi kaya siyah kayada ok işareti havaya bakar gibi okun yanında bir balık işareti bu kayalardan şelale suyu geçerdi belli zamandan sonra kurudu neyapmalıyım saygılarımla

 34. Anonim dedi ki:

  Selam mermerin uzerinde ikitane bir birine bakan balik var sizce bu nedir

 35. MendereS dedi ki:

  balık hristiyanlıkta bir dönem haç olarak kullanılmıştır.

 36. Anonim dedi ki:

  At bikalım süngül hanım yarxımcı oluruz

 37. Şenol dedi ki:

  Gezerken balık fiğürü gördüm yukarıya bakıyordu altı komple taş yığını ne yapmam lazım

 38. Arda dedi ki:

  Ben bir oyma balık gördüm bir şelalenin yanında yardımcı olmak isteyen varsa yazsın iletişim numarasını birakarim

 39. dursun somun dedi ki:

  1:kaya nın dibinde v işareti onun 2m takriben üzerinde balık işareti
  2: düz arazide kay üzerinde oyma bir işaret kayanın bir yüzünde ayak izine benzer oyma işaret altıtane ayak izi üst üste sıralanmış
  bu iki durumu değerlendirirseniz sevinirim
  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 40. Esref dedi ki:

  Merhaba benim ikitane ressim var tavşan ve balık önde tavşan arkada balık var beni bilgilendirirseniz sevinirim

 41. Kerim dedi ki:

  Derenin kenarinda tepe bi herde tek domuza benzer bir isaret var elimde ustelik zirve bir yerde taşlar uzerinde yazilar dere icinde balik ve 4 kucuk oyma hepsi farkli yerlerde cozecek arkadas lazim + okjijen temiz hava

 42. Anonim dedi ki:

  Derenin kenarinda tepe bi herde tek domuza benzer bir isaret var elimde ustelik zirve bir yerde taşlar uzerinde yazilar dere icinde balik ve 4 kucuk oyma hepsi farkli yerlerde cozecek arkadas lazim daha devamida var

 43. Hasan dedi ki:

  Size nasıl resim gunderebiliriz

 44. Hasan dedi ki:

  Resim nasıl gunderelim

 45. Erkan dedi ki:

  Bende kabartma balik fotografi var gozlerî var kûcûk nokta seklînde kuyru v şeklînde ve bîr tarafi uzundir yerîde bîlîyorum kendim cektîm .. aciklarmisiniz ?? Lutfen hataa fotoyu sîze atabîlîrîm bana sanal adres birakabilir misiniz însragram ?

 46. mousa dedi ki:

  arkadaşlar benim kayada balık resmi var hemen önünde yanında iki tane oyma var biri içine girmiş biride çıkı şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim anlayana fotoğrafı atabilirim.

 47. Bahar dedi ki:

  Bana acil tecrübeli defineci lazım.. elimde bir sürü işaret var

 48. ramazan dedi ki:

  beni tanidigim bir kisi var.sana bir numara verecem ona atin bilgileri yardimci our size 05467630290

 49. Salih dedi ki:

  Slm arkadaşlar bi yer keşfettim bu yerde oturan deve oturan aslan ve başlık işareti var

 50. Salih dedi ki:

  Slm arkadaşlar bi yer keşfettim bu yerde oturan deve oturan aslan ve başlık işareti var ne yapmalıyım

 51. Poyraz dedi ki:

  Slm zirvede kabartma balık işareti yaninda kaplumbağa bezer ve 4 ağaç ‘ın dibinde