Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Nalbant Alanı

Nalbant Alanı, yeşil alan

Nalbant alanı tabiri ile anılan yer fevkalade güzel ve yüksekçe bir tepedir. Keçi deresinde konakladığımız süre zarfı içinde bu düzlük alanda uzunca bir zaman çalıştık. Tepenin üzerine çıkar bakarsanız nalbant alanının doğusunda keçi deresi kalır. aksi istikamette ise kuru dere kalır. Nalbant alanı biz bulana kadar katiyen kullanılmamış. El değmemişti yem yeşil pırıl pırıl bir yerdi.

Buraya yürüyerek çıktık her tarafı karış karış gezdik. İnceledik tam benim aradığım gibi bir yer olduğunu fark ettim. 20 kişilik ekibimle buraya 4-5 metre derinliğinde bir mahzen yaptırdım. Açmamız tam 11 gün sürdü. Mahzene yontma taştan yapılmış, 5 basamaklı merdiven yaptırdım. 7 katır yükü malı buraya boca ettirdim ve üzerini kapattırdım. Bu iş geceli gündüzlü tam 11 gün sürdü. Burasını merkez seçerek sac ayağı şeklinde 19 adım mesafe ile 3 taş diktirdim. Tam bir eşkenar üçgen ortaya çıkmıştı taşların birinin üzerinde w.w işareti mevcuttur. Mahzenimin girişi tam orta mahale kalır. Düzdür kendim dahi ölçmeden merkezi bulamam.

Nalbant Alanı Kuru Dere

İşimiz bittikten sonra kuru dereye indik ve ilerlemeye koyulduk. Kuru dereyi takip edin. Ana kayaya oyularak yapılmış odamızı görürsünüz. İçinde yatak yerlerimiz dahi mevcuttur. Dere başlangıcındaki burundan 90 adım kadar bir mesafeye sonra; sivri külahı başında; potur pantolonlu bir avcı ateş eder vaziyettedir. Ateş ettiği istikamette bir tepecik vardır. Bu tepede birde özel taş görürüz kaldırıp bakın. Avcının karşısına geçerek dere hizasında bakın. Burada yarım bırakılmış değirmen taşı görebiliriz. Yakınında bir acı su kaynağı vardır.

Değirmen taşının arka kısmına kalan tepeye tırmanıp bakarsak birçok mağara görürüz. Bu mağaralarda günlerce konakladık. Mağaraların birçok yerlerinde başlanmış ama bitirilmemiş değirmen taşı vardır. Burada birde yarım kalmış bir değirmen arkı görürüz. Burada yarım kalmış değirmen taşını kaldırıp altını kazarsak bir bakır kazanı elde ederiz

Na

Buranın doğu tarafına gelen keçi deresi içinde, bir yerde ana domuz arkasında altı adet yavru domuz vardır. Bu domuzlardan daha üç yerde var. Bu domuzun altında çok zengin mahzen vardır. Buranın doğusundaki kayalarda TİMORYANİ nin dört at koşulu, bir espiti kırık, sürücüsünün elinde kamçı, atlar koşar vaziyettedir. Dört tekerlekli; tekerleklerin arasında bir pali köpeği bulunan fayton yapılmıştır. Bu faytonun arkasında altı süvariler resim edilmiştir. Bu atların baktığı yönde tahmini bir buçuk saat mesafede meşhur BALKAYA mız vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.