Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Haç Define İşareti

Haç Define İşareti sembolün şekline göre değişmektedir. Definecilikte birden fazla haç işareti kullanılmaktadır. Bunların bir kısmı define ile alakalı bir kısmıda mezar ile alakalıdır, bazı haçların ise dini sembol olarak kullanılmıştır.

Genel itibarıyla tüm haçlar koruma amaçlı yapılmıştır, örnek olarak eski ev duvarındaki haç evi korumakla yükümlü, arazide kayaya yapılmış bir haçta ya mezarı yada parayı korumakla yükümlüdür.

Bazı Haçların Anlamları

Hac Define İşareti, bizans haçı

Kayaya oyulan basit haç kabartmasının daha çok yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevleri vardır. Oldukça yaygın kullanılır. Karşıdan karşıya geç manasına gelmektedir.

Eski Yunan definelerinde sıkça görülen kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türüdür. Bu haçlardaki kollardan birisi muhtemelen diğer 3 ünden bir yönüyle farklıdır. Farklı olan kol istikametinde define olma ihtimali çok yüksektir. Kolun uzunluğu veya ucundaki bir define işareti sizler için önemli bir sembol olabilir. İyi araştırmalısınız.

Merdiven haçı altar haçının temelini oluşturur, çoğunlukla tümülüse işarettir. Bu çevrede tümülüs olması gerekir. Tam anlam ise acının yoğun yaşandığı yerlerde bulunmaktadır. Diğer Tecrübe: Bu haçta genelde haçın sembolünün olduğu duvara sırt vererek gördüğümüz manzaradan anlam çıkarmaya çalışırız. Genelde değişik bir yapı, bir taş, bir işaret veya sembolü işaret eder. Definenin istikametini de bildirir. 3, 7, 10 adım gibi adımları deneyerek araştırma yapmalıyız.

4 kollu haçta genelde hazinenin veya definenin olduğu bölgede 4 ayrı işaret bulunur. Bu işaretleri bulduktan sonra haçtaki ile orantılı mesafede çember içerisinde kalan kısımda define yatmaktadır.

Bir tepe, yokuş veya tümülüs, kubbe işaretidir. Define aramak için tırmanmak gerektiğini söylemektedir.

Katolik Hristiyanlıkta papalık sembolü dür. Dini anlamda en üst otoriteye çağrışım yapar. Genelde yüksek bir tepenin zirvesi veya yüksek bir yapı, define ile ilişkilidir. Çevrede kilise olduğu ve kilise harabesinde define bulunduğu anlamı da taşıyabilir.

Bu işaret ilk Hristiyanlarda günah çıkarma odalarında kullanılmıştır. İçeride muhtemelen duvar arkasında gizli bir bölme olduğunu ve definenin orada olduğunu ifade eder. Aynı papazın günah çıkarmasında bizi gördüğü gibi define de bizi görmektedir. Ama biz onu göremiyoruz manasına gelmektedir. Çok değerli bir işarettir.

Bu haç sembolü de işaret farklılığı aranması gereken haçlardandır. Şayet hiç bir fark yoksa en uzun okun gösterdiği yönü kazılır. Define ile ilgili bir çağrışım vardır.

Bu tür eski Yunan haç işaretlerinde genelde bulunduğu kayanın hemen arkasında define haritası veya defineye giden yol ile ilgili kritik bir sembol bulunur.

Yine zirve ve tepede define bulunduğuna işaret eden bir haç sembolüdür.

İstavrozun altındaki bağlı yuvarlak onun mezar amaçlı değil saklı olan amaçlı olduğunu uçlarının ikisinin kapalı birinin açık olması gidilmesi gereken yönü, noktalar ise 4 parça halinde gömüldüğünü gösterir. 10 metreden uzakta değil, 2 metreden derin değildir. Cihazla kolayca tespit edilip hepsi çıkarılabilir.

4 mezarlı haç işareti

Buda 4 mezarı temsil eden haç işareti, bu işaret tepe bir yerdedir bulunduğu çevre araştırılmalıdır, 4 mezarı dürdü-de aynı yerde olup araları en fazla 1-2 metredir biz bunlara statü yüksek mezarlar deriz, genelde dolu çıkar.

Çözülmüş Haç İşaretleri

Bizim çözdüğümüz haç işaret genç Bizans dönemine ait ve mezarlık anlamına geliyormuş. Her bir topuzun ucundaki halka bir mezarı simgeliyormuş. Burada yaptığım araştırmada işaretin her yönünde yan yayana gömülmüş 2 şer adet mezar çıkarılmıştır.

İşaretin 1 km uzağında aynı işaretten 2 tane daha rastladım. Ama daha oraları kazma imkanım olmadı. Kazdığım mezarlardan her hangi kayda değer bir şey çıkmadı. Sadece 7 ADET sikke bulduk onlarında kondisyonları çok kötüydü. Bu işarete denk gelirseniz çok uzağa gitmeyin hemen çevresinde üçer adım sayarak kazmaya başlayın. Mezarların ortalama derinliği 2,5 ve 3 metre.

istavroz tipi haç işareti

ÜST RESİM: Haçın sol üst tarafında oyma var oyma ile haçın merkezinin arası ölçülür. Her bir cm bir adım sayılarak yuvarlak oyma istikametine gidilir. Toprak altında tek mezar mevcuttur.


ÜST RESİM deki haçın üstteki kolu dikkat ederseniz kıvrılmış mezar bu kıvrımın gösterdiği istikamette tepelik bir yerde yığma taşların altında.

put tipi hac işareti

ÜST RESİM AİLE PUTU Topluca yapılan yemin işaretidir İstavroz da denilir, işaretin tüm kolları eşitse Gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yapmalı. Asil aile mezarı da çıkabilmektedir. Çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır.

2 adet bizans hacı

Haçlar genellikle mezarlar için kullanılmış olup uzun kolu veya yanında bulunan bir işaret ufak oyuk gibi veya daha ufak bir haç gibi yön belirtmektedir. üzerinde hilal gibi yarım yuvarlak olanlar büyük ihtimalle oda içerisinde anlamına gelebilir. yuvarlak içerisindeki haç ise en fazla beş adım etrafında aranmalıdır . burada aranacak şey çökme hafif yığma olmalıdır.

Statü Yüksek Haçlar

Aşağı resimdeki haçların statüsü oldukça yüksektir, özellikle ilk resimdeki çerçeve içindeki haç tılsımlıdır. Buradaki mahzen türü odaya girmek için iyi bir hoca desteği almanız gerekebilir. aslında papaz desteği alınmalıdır, papaz olmadığı için hoca desteği sizi sonuca götürebilir.

haç ve balık

Üst resimdeki haç balık ile birlikte tasvir edilmiştir. HZ. İsa’nın sahabelerine ilk balık yakalamayı öğrettiğinde 21 balık yakaladığını göz önüne alırsak işaretin 21 adım çevresine bakmanızı tavsiye ederiz. 21 sadece balık ve haç için geçerli değil bir çok işaretin 21 adım çevresine mutlaka bakın.

Ermeni haçları

Son resimdeki haç işe yazıtlardan anlaşılacağı üzere ermeni haçıdır, muhtemelen ermenilerin yoğun olarak yaşadığı bölgedir. Ermenice bilen biri bura hakkında bilgi sahibi olabilir. Şu gerçek vardır bu şekildeki kayalara yapılan ermeni haçları define habercisi değildir. Çoğunlukla mezar yada ibadet yeridir.

Yorumlar

 1. Ozan Derinci dedi ki:

  Slm arkadaşlar benim bildiğim bi yerde aynı kayanın üstünde haç-c işareti-üçgen işareti-yuvarlak kabartma var konu hakkında bilgisi olan ltf bana ulaşsın face de ozan derinci fotoda altın lahit var acill…

 2. metin dedi ki:

  SLM BENİM YAŞADIĞIM BÖLGEDE ÇOK TOPLU ERMENİ HAÇLI MEZARLARI VAR BU MEZARLIKLARDA ÇOK HAÇ İŞARETLERİ VAR ACABA DEFİNE OLABİLİR Mİ

 3. usdr dedi ki:

  FanService bölümüydü resmen, herneyse eski 13.birlik üyelerini de görmüş olduk. custom written essays

 4. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar…+ıop ve gül işareti ne olabilir…bilginizi alabilirmiyim..bu işaretler sıralı bir şekilde bi kayanın üzerine işlenmiş

 5. Yılmaz dedi ki:

  işçiliyi güzel olan hacca bak

 6. vrcu dedi ki:

  şansına yrk çıkmış hemen al….fazla derıne ınme çözde al hemen….: )

 7. Metin dedi ki:

  Slm ben hacseklinde topragin aldinda temelbuldum birtarafi kisa 3 tarafina ulasamadim temelin altinda neolabilir

 8. Cengiz ARSLAN dedi ki:

  Alt alta 3 tane haç işareti mevcuttur nedir bunun açıklaması piknik yaparken gördüm dikkatimi çekti

 9. Erdal dedi ki:

  Bende iki haç üst üste kuyruklarında tavuk ayağı var ustalar nasıl çözülür

 10. Anonim dedi ki:

  Kaya mezarı hemen altında yada C nin açık tarafında

 11. şemsserdar dedi ki:

  Bahçeden evin içine giren yerin üstünde yonuda haç işareti varbaktığımızda saltarafın ucu oklu ne anlama gelir okun istikametinde karataş yığma duvar ve pencere var birde yıkılan ocak dibinde kuyu

 12. Anonim dedi ki:

  yılan var dili çatalsız düz yukarıya tırmanan şekil var birde haç birde y işareti var yardımcı olun

 13. Anonim dedi ki:

  8 metre yüksek haçın bi ayağı uzun yere bakan tarafı kayanın yüzü komple tıraşlanmmış

 14. Anonim dedi ki:

  Merhabalar bende bir haç var klasik köşelerinde küçük oyuklar var

 15. Anonim dedi ki:

  Resim atabilirim

 16. ERDAL KARAKAYA dedi ki:

  Merhaba duz bir arazi düşünün ve o arazide bir tepe dusunun o tepede bi tas çıktı ustunde 3 tane hac isareti var bu nedir ?

 17. Anonim dedi ki:

  Yer neresi

 18. Anonim dedi ki:

  Işte o mezarları temsil eder ama bulundugu yeri gormek için isareti gorsem tam noktayi soylerim git çıkar çatır çatır ye

 19. Bagerr dedi ki:

  Üstat bir ejdarha kafasi taşa şekil verilmiş üstünde simgeler var nasıl çöze biliriz

 20. fikret dedi ki:

  yüksek kayalıkta düz bir yerde taşın üzerinde oyma haç var ve alt kısmından düz çizgi geçiyor anlamı nedir bilginiz var mı

 21. Goksal dedi ki:

  Hac isareti iki tarafi uzu iki tarafi kisa ve gunes isareti

 22. Khaldoun Shishani dedi ki:

  Salam, I have seen a mark of a cross in a human size if not larger, next to it 9 carved holes and each one is the size of 5 to 10 cm’s with depth of 5 to 7 cm’s
  and in front of the cross in 10 meters there is a stone wall built, within the wall ive noticed that the size of a door there is mud placed between the stones, only that area has mud in the stones, the rest is normal stones wall, 3 to 5 meters in front of this area i just mention that is filled with mud, there is a large carved stone with a hole for water to get out of it and it looks like a symbole of the entrance, the size of the carved stone is you can fit a cartoon box of 5 cm in diameter.
  i need assistance if any has any information.
  Myth:
  in 2008 the land owners said an jewish person appeared and informed them that there is a church in that mountain and it has a bell of gold the weights 150kg.
  location: Jordan

 23. Anonim dedi ki:

  hocam merhaba bende haclarla dolu cok güzel bi yer var görmenizi ve yorum yapmanızı cok isterım ister resim ister video atarım

 24. Erkan dedi ki:

  Hocam bitane mezar var giriş kısmı bir basamak ve sağ sol hac kolu gibi mezarın bitiminekadar 15 cm oyuk şekilde devam ediyor yorumlarmışsınız

 25. Emrah dedi ki:

  Son u f. U. F yazan küçük büyük haç işaretleri büyük bir vadi içinde

 26. KemyHeple dedi ki:

  Herkese merhaba!