Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Türkiye’de Bulunan 2000 Yıllık İncil Dünyayı Karıştıracak

Türkiye'de Bulunan 2000 Yıllık İncil Dünyayı Karıştıracak

İsa hakkında sansasyonel vahiyler içeren 2000 yıllık İncil bulundu

Kitap, Barnaba İncili’ni içerdiği için Vatikan’da heyecan yarattı. Barnabas, HZ. İsa’nın havarilerinden Pavlus ile seyahat eden öğrencilerinden biriydi.

Konunun daha iyi anlaşılması için ismi geçenleri tam olarak tanımalıyız.

HZ. İsa Mesih: Kuran kitabına yazılanlara göre kendisine İncil’in verildiği, Hz. Muhammed’i müjdelediği bildirilen, ancak kul olduğu vurgulanan peygamberdir. Hristiyanlıkta ise İsa Mesih Tanrı’nın oğlu, dolayısıyla tanrı kabul edilmektedir.

Barnabas ya da Barnaba, Havariler Çağı’nda Pavlus’la anlaşmazlığa düşmüş Hristiyan azizi.

Pavlus veya Hristiyan olmadan önceki ismiyle Tarsuslu Saul, İsa’nın vaazlarını ve öğretilerini Roma dünyasına öğreten ilk Yahudi din adamı, ilk misyoner, elçi ve havariydi.

Judas Iscariot HZ. İsa’nın 12. Havarisi. Yahudiler HZ. İsa’yı asmama geldiklerinde Judas Iscariot HZ. İsa’yı öperek kimliğini deşifre etmesiyle ünlüdür. Buda tarihin en büyük ihaneti olarak kabul edildi.

Parşömenin deri sayfalarında Asur altın harfleriyle yazılmış bir yazıt vardır. Bu incilin ahit sandığında olması gerekirdi. Akdeniz’in kıyılarında özel bir operasyonla İncil definecilerin elinden alındı.

Defineciler antika kaçakçılığı yapmakla suçlandı. Duruşma sırasında kitabın yaklaşık 2000 yıllık olduğu anlaşıldı. Yetkililer, İncil’i kültür varlığı ilan etti. Parşömene müze değeri statüsü verdi.

Kitap, İsa’nın çarmıha gerilmeden cennete yükseldiğini ve yerine Judas Iscariot’un geçtiğini söylüyor. Judas Iscariot, İsa Mesihi öperek deşifre eden 12. havaridir. Kitapta, son Müslüman peygamberin geleceğini yazılıdır.

Dini otoriteler, metnin İsa’nın çarmıha gerilmediğini, Tanrı’nın Oğlu olmadığını, onun bir peygamber olduğunu ve Pavlus’un “kendisi olmadığını” söylediğini iddia ediyor.

Vatikan bulgularla ilgili endişelerini dile getirdi. Ve Türk yetkililerden kitabın içeriğini Katolik uzmanlarla değerlendirmesini istedi.

Eski parşömen İncil Ankara Etnografya Müzesi’ne nakledilecek.

Kaynak: https://yerevan-times.com/615419814654198-2/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.