Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Yahudi Sikkeleri Şavuot Cumartesi Bitkileri

Şavuot festivali Sivan ayının 6. günü kutlanan Yahudi bayramıdır. Genelde Mayıs ya da Haziran ayının ilk yarısına denk gelir. Şavuot, Tanrı’nın Sina Dağı’nda toplanan İsrail milletine Tevrat’ı vermesinin yıl dönümünü anar.

Yahudi geleneğinde yedi çok önemlidir. 1 haftada 7 gün olması ve Kudüs Tapınağı’ndaki menorada yedi dal olması gibi . Yediler madeni paralar da dahil olmak üzere eski İsrail sanatında en popüler tasarımlar arasındadır: Hurma ağaçları, üzüm, buğday ve arpa taneleri, tasarımlarda en çok kullanılan bitkilerdir.

fotoğraf 1
Fotoğraf 2.
Fotoğraf 3.
Fotoğraf 4.

(fotoğraf 1), Yahudi Savaşı (fotoğraf 2), Bar Kokhba Savaşı (fotoğraf 3) ve tabii ki Judaea Capta paraları (fotoğraf 4) üzerinde hurma ağaçları resmedilmiştir. 

MS 70 Yılında Kudüs’ün Romalılar Yıkılması

Fotoğraf 5.

MS 70 yılında Kudüs’ün Romalılar tarafından yıkılmasından sonra, hurma ağacı romalılar tarafından resmedilmeye başladı. (fotoğraf 5)

Fotoğraf 6.
Fotoğraf 7.
Fotoğraf 8.
Fotoğraf 9.

General Agrippa (fotoğraf 6) sikkelerinin yanı sıra Roma valileri ve procurators Coponius , Marcus Ambibulus (fotoğraf 7) ve Pontius Pilate’nin (fotoğraf 8) sikkelerinde buğday, arpa ve tahıl başakları görülür . 

Babil Talmud’u şöyle der: “Bir kimse rüyasında buğday görürse, barış gelecektir. Ve bol verimli bir yıllın habercisidir. Rüyada arpa görmek ise fesatlığa kimse, fesadını giderir.” 

İncir ve incir yaprağı eski Yahudi sikkelerinde bulunmaz.

Fotoğraf 10.
Fotoğraf 11.
Fotoğraf 12.
Fotoğraf 13.
Fotoğraf 14.

Valerius Gratus (fotoğraf 10), Yahudi Savaşı (fotoğraf 11) ve Bar Kokhba Savaşı (fotoğraf 12) bronz sikkelerinde asma yapraklar motif olarak kullanılmıştır . Herod I’in (fotoğraf xx), oğlu Archelaus’un (fotoğraf yy) sikkelerinde ve Bar Kokhba bronz (fotoğraf 13) ve gümüş sikkelerde (fotoğraf 14) asmalara asılı üzüm salkımları tasvir edilmiştir .

Fotoğraf 15.

Zeytin yada zeytin yaprağı herhangi bir madeni para üzerinde gösterilmez. Bununla birlikte, 215 CE’de Ascalon’da vurulan Caracalla’nın nadir tetradrahmisi , gagasında bir zeytin dalı taşıyan bir güvercini tasvir ediyor (fotoğraf 15). Meshorer’e göre bu, “görünüşe göre İncil’deki tufanın hikayesine atıfta bulunuyor. Benzer bir güvercin, MS 3. yüzyıla ait bir Apameia sikkesi üzerinde Nuh’un Gemisi’nde duruyor.”

Fotoğraf 16.

Hasmon sikkelerinin bazılarında bir nar görülür . Yahudi Savaşı’nın gümüş şekelleri ve yarım şekelleri üzerinde üç nar tomurcuğu olan motif haline gelir (fotoğraf 16).

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.