Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Eşkiya Şifreleme Teknikleri

Eşkiya belgelerinde adı geçen rakamlar aslında şifredir. Örnek 5 bakraç parayı gömüp üzerine 7 kişi kaldırabilecek büyüklükteki kaya ile kapattık der. İşte burada esas olan 5 ve 7 rakamlarıdır. Söylediği gibi oraya 5 bakraç para koymamıştır 7 kişi kaldıracak kaya ile kapatmamıştır.

Eğer doğru yer bulunursa burada 5 ile 7 sayısını dikkate alacağız. Eşkiyalarda her rakamın bir anlam karşılığı vardır. Tıpkı grek alfabesinin hem rakam olarak kullanılması hemde sembolik anlamlar içermesi gibi.

Eskiyalarda örnek 5 genelde pınar, çeşme, su gözeneklerini vermektedir. 7 ise sergen kayalıkları verir. Yani burada söylediği söz suya ve sergen kayalıklara git demektir. Bu bazen 5+7 toplamı olabilir. Bu durumda 12 esas alınır eşkiyalarda 12 kervan yolunu verir. Kervan yolunda dikili taş aramalısın. Yani 12 kervan yolu dikili taş demektir. Buralarda yaşlı ağaç varsa onada bak oda iyidir.

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Volçan voyvoda yani kral volçan bu kim ne zaman nerden geldi bilmek lazım. Volçan voyvoda Osmanlıyı karıştırmak amaçlı çarlık rusyasından 1200 arkadaşı ile beraber Artvin’den giriş yaptı…. İlk girdiğinde de katliamlara başladı. Hem de ermeni, rus türk demeden her yerde katliam yaptı. Zaten voyvodaya kadar içimizde yaşayan azınlıklar mazbut yaşıyorlardı. İlk başlarda rum kesim ileri gelenleri volçana ve hareketlerine karşı çıktı.

  Volcan Samsuna geldi samsun iskele kasabasına İngiltere’den gelen ve bu yörede Pontus Rum hükümetinin kurulmasını desteklemek amaçlı 3 ahşap gemi batırıldı ve domuzlu sikkeler arabalar ve katırlarla, develerle 83 günde dağlık bölgelere çıkarıldı ve paralar saklandı. Tabii bu arada kervan soygunları köy baskınları yapıldı. Osmanlıdan kaçan Türk çetelerde bu guruba dahil oldu derken çete büyüdü. Volçan 1820 de geldi ama bu hareket 1850 li yıllara kadar devam etti.

  Bu kadar karışıklıktan sonra Rumlarda zorunlu volçana destek verdi volçan genel komutan ve her bölgeden de alt komutanları oldu örneğin pis vasili marukly gibi Kırcaali, emin ağa, uzun ali gibi türk çeteleri de bunlara katıldı. Sonraları sistemli olarak kilise gömüleri de volçan usulü gömüldü. Bu grup Bizans ve roma mağara ve kral mezarlarını, kaya mezarlarını soydular, tümülüs ve höyükleri patlattılar bunları da yine yakınlarına sakladılar. Volçan efsane oldu 200 yıl yaşaması düşünülemez ama sonuçta bu çeteden tam 40 kişi Bursa’dan yurt dışına kaçabildi.

  Türkiye’nin her yerinde volçan işareti var parasıda var ama asıl yüklü para Karadeniz bölgesinde olup samsun, Amasya Göynücek, tokat Niksar ilçeleri, Sinop ili bir kısmı ordu ve Artvin’de yoğun gömüleri var.Bu yoğun gömüler karadeniz bölgesi 7 bölgedir. Birçok kaya mezarına da katliam paralarının bölgesel haritalarını saklamışlar. Volçanın ayrıca bir de kitabı var gömü olarak bilinen bunlar

 2. unal231 dedi ki:

  Arkadaşlar inanın doğada gömü bulmak okyanusun içinde bir damla tatlı su bulmakkadar zor bir iştir. Ben bu define macerasına 30 yılımı verdim çubukcusundan hocasına dedektörden alan taramasına kadar her türlü insanları ve cihazları denedım inanın burada tam rakam vermek istemiyorum kısa bir tiyo verem yüzlerce çalışma yaptım size yemin ederim cebime 1 kuruş girmedi.

  İnanın doğada define diye bir şey olmaz ben bulamadım umarım sizler bulursunuz Allahlım sizlere yardım etsin yolunuz açık olsun

 3. Anonim dedi ki:

  unal231 Benim yaşadığım il ve ilçede bu antika işinden zengin olup şu anda fabrikatör olan bir çok zengin var. Ve bulunduğum bölgede çok fazla sayıda büyük antik kent ve yerleşim yerleri var. Ben bunlara bizzat kendim şahit oldum. Siz inanmayabilirsiniz ama bunlar bir gerçek.

  Ben aslen Maden Mühendisiyim ve bu işe gireli 15 falan oldu. İş yerinde çalıştığım bir arkadaş ile beraber. Ayrıca çalışmış olduğum mermer firmasının sahipleride zamanında buldukları antikalar ile bu çalıştığım fabrikayı kurdular. İçin rahat olsun bulduğum şeylerin resimlerini ve nerede bulduğum işaretleri ile birlikte paylaşacağım ki inancın kaybolmasın.

 4. akyol dedi ki:

  Eşkiyaların kullandığı her sayının karşılığı vardır ve bu karşılık sayı değildir doğaldır.

  bölgeyi anlatan işaretler bilerek insanlara verilmiştir bunlar dereler, tepeler, patikalar, mağaralar, değirmenler, burada araştırma yapan insanlar bölge olarak emindirler işaretin sağında solunda önünde arkasında araştırma yaparlar bişey bulamayıncada işarete zarar verirler. Buradaki amaç zaten budur.

  Definenin tuzaklı olduğunu ve nasıl bir tuzak olduğunu belirtmektedir bunlardan çözülen işaretler olduğu gibi bir çoğulda çözülememektedir.

  Nokta veren işaretler gömünün saklı olduğu yerin tam anlamıyla belirtildiği yeri gösterir. Ama şimdiye kadar bulunan işaretlerde bölge ve yön doğru olsada yerini pek bulan olmamıştır istisnalar hariç.

  Bu işaretler bir biri ardına sıralıdır mesafeleri uzaktır, bunları bularak bilmece çözülmeye başlar ama yer noktayı bulmaya gelince bulunamaz. Nedenmi nedeni çok açık eşkiyaların gerçek haritalarında her şer var ama nokta yeri gösteren yer yok çünkü bu kendileri tarafından haritaya koyulmamıştır.

  Demek istediğim bütün bu bahsettiğim şeyler düzenli bir şekilde takip edilerek tamamlandı. Yine eksik olan bir şeyler var ve o yüzden sonuçta ulaşılamıyor

 5. Sinan dedi ki:

  Yalnışınız var tek parça görmediği için hedef noktasından bir mesafe veriyor şu yöne diye sonra o hazinenin üstünde başka bir yön ve mesafe veriyor o sayılar mesafeler malzemenin üstündeki de yön veriyor ilk basda degersizler sonrası ise ağır ve bir o kadar zorlu ve dolambaçlı işçilik sonrası it volçanın deyişiyle ganimet ve sex