Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Volçan Voyvoda Efsane ve Mitler

Volçan Voyvoda Efsane ve Mitler

Volçan Voyvoda, tarihin en efsanevi eşkiyalarından biridir. Bulgaristan’da ve Türkiye’de birçok mit ve efsanenin konusudur ve kesin kaderi gizemle örtülüdür. Hayatıyla ilgili belirli bir tarihsel kaynak ve veri bulmak oldukça zordur.

Volçanın Gerçek Adı

Volçan Voyvoda hakkındaki bilgiler o kadar çelişkili ki, doğum tarihi ve adı bile sırra kadem basmıştır. Adının Valko Bimbelov veya Volçan Pandurski olduğuna dair teoriler var. Alanıyla ilgili en yaygın hipotez Istranca bölgesidir. 1770-1780 yılları arasında doğduğuna inanılır ve gençliğinde çobanlık yaptığı bilinmektedir.

Efsanelerden birinde, Bulgar folklorunda ortak bir motif olan sevgili Rada’nın kaçırılmasını anlatıyor. Bu eylem, bir Türk tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Türk Volçanı konağa çağırdı ve eğer hayatta kalmak istiyorsan bir daha Rada’nın yanına yaklaşma diye Volçanı tehdit etti. Volçan buna razı olmadı ve kısa süre sonra küçük bir müfreze örgütledi, ve ormanı ele geçirdi. Bir akşam Türk’e pusu kurup onu öldürdü ve Rada’yı da yanına aldı. Sonuç olarak, bir savaş başlamıştı Sevgilisi rada yine savaşta tek kurşunla ölmüştü.

Volçanın Kaçışı

Bu hikaye yerel Türk yetkililerin dikkatini çekti ve Volçan anavatanını terk etmek zorunda kaldı. Yunanlı Stavroz ile arkadaşlık kurup Beyaz Deniz’e kadar ulaştı. İkili, geçitlerde Türk kervanlarıyla karşılaşmaya ve onları soymak için müfreze topladı. Onların bu fikri, büyük ölçekli ve önemli bir amaca dönüştü. Sadece birkaç yıl sonra Volçan, Bulgar topraklarındaki yaklaşık 300 kişilik en büyük hayduk müfrezelerinden birine liderlik etti. Ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Bulgaristan’la beraber tamamı Marmara Bölgesinde (Türkiye) faaliyet gösterdi.

Müfrezesi, yerel vergiler toplayan Konstantinopolis’ten (İstanbul) gönderilen kervanlara sürekli saldırdı. Sadık isyancılarına ek olarak, Volçan’ın başka bir stratejik avantajı vardı – Padişahın yakın çevresinde konuşlanmış bir casusu vardı. Bu adamın Kara Emin ağa ismindeki bir Türk’tü. Hazineleri taşıyan kervanların ne zaman ve nereden geçeceğini gizlice Volçana bildirirdi.. Sadece birkaç yıl içinde Volçan ve avanesi sayısız servet biriktirdi. Sadece geçitlerden geçen kervanları soymakla kalmadılar, Volçan iyi bir defineciydi Roma, Trakya ve eski Bulgar hazinelerini de bulmuştu.

Efsaneye göre, Volçan toplanan altınlarla fakir Bulgarlara dağıtır evler ve manastırlar inşa ederdi. Ancak kahramanın halk sanatında söylenmesinin asıl nedeni Volçanın cömertliği değil, halkına sağladığı korumaydı.

19. yüzyılın başlangıcıyla beraber başka eşkiya gruplarına ortaya çıkmıştı. Halka kötü muamele yapan Kırcaali eşkiyaları Volçanın bölgesindeki bir manastırı yağmalamıştı. Volçan bunu öğrenir öğrenmez, ekibini toplayıp peşlerine düştü. Kısa bir savaştan sonra onları yendi. Kalan eşkiyaları asıp parayı tekrar manastırın inşasına harcadı.

Volçanın 1860 civarında Tulcea veya Braila’da öldüğüne inanılıyor. Günümüzde, cesur Bulgar, uzun yıllar boyunca eşkiyalık sırasında biriktirdiği hazinesi ve müfrezesi ile tanınmaktadır. Bu hazine binlerce mit ve efsanenin meyvesidir. Her soygundan sonra çalınanların çoğunun bir mağarada özenle saklandığı söylenir.

Volçan Voyvoda Haritası

Volçanın sayısız hazinelerini korumak için kullandığı bir veya iki mağara hakkında efsaneler var. Zenginliği o kadar büyüktü ki, Rusya’yı Osmanlı İmparatorluğu ile savaş başlatmaya ikna etmek için adamlarını Rus çarına gönderdiği ve savaşta tüm masrafları karşılamaya söz verdiği söyleniyor.

Ana saklanma yerlerinden birinin Snezhenitsa – şimdi Türkiye’de bulunan Karadere köyünde büyük bir mağaradadır. Buradaki en değerli hazine piskopos tacı ve bir altın haç gömülü olduğuna inanılıyor.

Son iki yüzyılda defineciler tarafından kazılan yerlerin haddi hesabı yoktur. Fakat hazinenin bulunduğuna dair hiç biz iz yoktur. Kuşkusuz Volçan Voyvoda, yaptığı haritalarla tarihin en mistik kişiliklerinden biridir. Bu, mit ve gerçeklik arasında kalan yerli kronikten kalan bir hikayedir. Gerçeğin ne olduğunu neredeyse hiç anlamayacağız.

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Volçan nerede doğdu merak edenler için alın size 4 ihtimal. kesin konum için 4 versiyon var.

  1. madde %80,
  2. madde %10,
  3. madde %7,
  4. made %3 ihtimaldir.

  Bu yaptığım en kapsamlı araştırmamdır.

  1. Kırklareli, Bulgarlara göre Paskalevo, yani üzüm şehri. bu çok büyük ihtimal. kesin diyemeyiz ama kesine yakın.

  2. Kopan köyü, şu an Türkiye’de yaklaşık 15 km. Malko Turnovo’nun güneydoğusunda, şu an bu köyden eser yok.

  3. Malko Turnovo’nun yaklaşık 10 km güneyinde, şimdi türkiye sınırı. (Edirne)

  4. Bulgaristan sınırı, hasköy, haskova bölgesi. Bu biraz zayıf ihtimal ama ihtimaller içinde.

  En popüler olduğu yer Edirne. çorluyu hiç duydunuzmu. Belki ilk defa duyuyorsunuz ama çorlu çok verimlidir. en çok kervan yolu kestiği yer çorlu. Balıkesir’i geçen yazdım. daha ne iller var onlarada yavaş yavaş gireceğim. Şu var hani şu kudret kale emin ağa değirmeni bilmem ne varya. onlar burada değil. Onların yerini tam hangi bölgede bilmiyoruz. ben sadece faaliyet gösterdiği yerleri buluyorum.