Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

T Define İşareti

Bu işaret haç işaretidir  üst tarafının olmaması  haç olmadığı anlamına gelmez. Az bir dönemde kullanılmış olduğu için az rastlanır. Gömüsü mezar içinde hediye eşyadır. Bazı t işaretleri tılsımla ilişkilendirildiği için hoca desteği almadan gömüyü alamazsınız.  T lerin karşı tarafına bakın yada uzun tarafına bakın doğaya aykırı nesneler göreceksiniz, bu işten biraz anlayan varsa t nin malını kolayca alabilir.

Bir başka görüş: T işaretleri her zaman dikey kayada olması gereklidir, yatay kayalardakileri t ile ilişkilendirmek yanlıştır,  bunlar farklı anlam taşır, yanındaki işaretler ile birlikte ne olduğunu ve ne arayacağınızı anlarsınız. Oysaki dik kayada dik duran t gerçek t işaretidir,  işte bu  gömünün habercisidir.

Diğer görüş: T işaretleri daha çok  yön veren işaretler arasında  yer  alır.  Bazen hac işaretleriyle  aynı yorumlandığı zamanlar olmuştur. Bulunan  t  işaretlerinde  ilk bakmanız  gereken nokta   T ‘nin  uzun tarafıdır.

Başka bir  kaynak: “T”nin yatay çizgisi olan kol yeryüzü ile “dört boyutlu alem “i ayıran sınırı temsil eder; sütun sembolizmini içeren aşağı inen kol ise –  iki alem arasındaki  iki yönlü her türlü irtibat ve iletişimi temsil eder.   aslında burada anlatmak istediği  bölgenin yüksekliği veyada alçaklığını anlatmaktır. Ne tarafa  gidileceğini anlamamız için T harfinin duruşu  çok önemlidir.

Tau Haçı

T harfi (crux commisa veya tau) şeklindeki bu sembol Tertullian tarafından haçın gerçek formu olarak kabul edilmiştir. İsa geldikten sonra inanan herkesin alnı, Kudüs’te bu şekilde damgalanacaktır. Zaferi sembolize eden bu harf bayrak, sancak ve amblemlerde görülen Yunanca bir harftir.

İkinci yüzyıldan kaldığı bilinen bir metinde “T harfi şeklindeki haç nimet, lütuf ve kerem demektir” ibaresi geçmektedir. Birçok kilise babası da T har-fiyle İsa’nın haça gerilmesi arasındaki ilişkiye değinmişlerdir. Bu figüre 2. yüzyıldan kalma zindanlarda sıkça raslanmaktadır.

Yorumlar

 1. Omer dedi ki:

  S.A Toprak
  k altinda T isaretli nezar tasi buldum T yaz kismi alt tarafta bana yardimci olabilirmisiniz

 2. Oğuzhan dedi ki:

  T harfi ve o harfinin iç içe yazılmış haldeki sembolu hakkında bilginiz varmı

 3. Anonim dedi ki:

  Bizim kayalığımazda küçük bir x işareti var o işaret ne anlama gelir bana bilgi verebilirmisin

 4. Bezar dedi ki:

  Kayalıkta küçük bir x işareti var ne anlama geldiğini söyleyebilirmisin

 5. Anonim dedi ki:

  sonnakta kardeş çarpi taşın üstündemi yoksa arnindami bunu sòyle parayi diyim

 6. Anon dedi ki:

  Kayalığın uzerinde x k ve t işaret i var yan yana anlamı nedir nasıl bulacagiz