Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Volçan Voyvoda Kime Sır Verdi ?

Sene 1828; Yirmi yıl önce volçan Istanbuldan Selanike vapur yolculuğu sırasında yaşlı yunan stavrus ile tanışır. Yaşlı adam volçana Balkan (eski dağları-stara planına) dağlarını Troyan geçidine kadar ne kadar tanırsın diye sormuş. Volçan avucumun içinden daha çok demiş.

Yaslı stavrus o zaman elinde Perslere ait bir harita olduğunu ve bir oda içinde yüklü miktarda hazine olduğundan bahsetmiş. Volçan yaşlı adamın bilgilerine ve doğru söylediğine inanarak kalkıp buraya (balkan dağlarına) gelmişler. Aramaya baharda başlayıp eylül ayında hazinenin saklı olduğu odayı bulmuşlar. içeride 193 külçe altın her biri 15 kilo.

Yemin ederim ki (volçanın anlattığı): Her birini tek tek ellerimle saydım ve kapının sol yanında bulunan raflara dizdim.

Daha sonra yaşlı stavrus, volcana; yer(arazi) ve suat paşanin hazinelerini satın almak için yunanistana dönmek istediğini söylemiş. Ama volçan hazinenin bölünmesine izin vermeyip oracıkta yaşlı stavrusu öldürmüş Mezarında, basının üzerinde 2 karış büyüklüğünde hac ve ikiye ayrılmış külçe altın hala durmaktadır.

Mezarı, roma lejyonlarının konaklama yaptığı yerin çatağındadır. Bu yeri volçan yaşlı adamdan öğrenmiş ki oradaki derin kuyu ve içindeki altın tozları (külçelerin yapıldığı altın çıkarıldığı maden) ama kuyuda araştırma yapmamışlar. Sonra volçan bu hazine ile çetesinin elemanlarını toplamış daha sonraları beni de çeteye aldı. Sonra bir çok hazine alıp (osmanlı kervanları basılmış), çiftlikleri bastık. ve yüklü miktarda altın v.b şeyler elde ettik.

Minare Taş

-Baş nişan işareti MİNARE TAŞ tır. O kalabalığın dolaştığı yerdeki değil!!! Bahsettiğim MİNARE TAŞ, haydut kaynağından (bu günkü ustrem koyu yakınları-Topolovgrad) 120 km uzaklıkta batıya doğru insan boyundaki tastir.Minare tasta 7 işaret saklanmıştır. Taşın bati tarafında gümüş barutluk, silah ve kitap sakladık. O kitapta diğer işaretleri çözecek her bilgi yazılı. Burayı gösteren iki harita ya karar verdi volçan daha zor bulunabilsin diye.

Birinci yol ormandaki geçitten kuzeye doğru aşağıya çavuş bölgesine doğru,oradan çalılıklardan boynuz yapan yere sonra ilk dereden kotu yerden haydut oluğuna (haydut çeşmesi) oradan da minare tasa varılır. ikinci yol tehlikeli ve karmaşık.

Sene 1828 (volçanın son dönemlerinin yazıldığı yıllar.)

BEN PAPAZ MARTIN; RUSCUK

Not: Topolovgrad (Bulgarca: Тополовград, ” kavak şehir ” ), Sakar Dağının kuzey eteğinde yer Bulgaristan güney- merkezi , Haskovo İl parçası, bir kasaba. Osmanlı döneminde ve 1934 yılına kadar da, yerel Rum cemaati tarafından kullanıldı. Türkçe adı Kavaklı.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.