Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Kare Oyma Define İşareti

Bu konumuzda kare oymalarla ilgili geniş çaplı bilgiler vereceğiz, kaç türlü kare vardır hangileri ne anlama gelir madde madde ayırıp resimleriyle beraber

Kaç türlü kare vardır, hangileri ne anlama gelir madde madde ayırıp resimleriyle beraber anlatacağım. Öncelikle şunu belirtelim kare oymalar oda işaretidir. En çok zemin altında mezar şeklinde karşımıza çıkar. Bazen kaya mezar olarakta  çıkar, sonuçta kaya mezarda bir odadır. Şimdi ben  hangi kare ne anlama gelir bunları resimlerin altında madde madde belirteceğim.

İlk Resmimiz kare oyma içinde  yuvarlak oyma

kare oyma içinde  yuvarlak oyma

Bu işaret anlamı oda içinde oda var demektir. Kısa anlamı ise birbirine bağlı odalar. Bir odayı açtığın zaman  2. odaya geçiş yerini bulursun. Her oda içeriden birbirine bağlı şekilde mimari bir yapıya sahiptir.  Bu en çok kilise mahzen mezar türlerinde görülür. Genelde papaz mezarına  ve diğer kilise eşyalarının bulunduğu  birbirine bağlı odaları anlatır.

Kare oyma küçük yuvarlak ve ince kanal

Kare oyma küçük yuvarlak ve ince kanal

Gördüğünüz gibi buda bir kare oyma lakin 1. resimdekinden anlam olarak farklı bir karedir. Aralarındaki tek benzerlik her ikiside oda işaretidir. Bu karede hem küçük yuvarlak oyma var, hemde üste doğru ince kanallar görünüyor. İşte bu tek 1 kişinin mezarıdır. Zeminde oda mezar şeklinde tasarlanmıştır.

Kanallı Kare oyma

kanallı kare oyma

Alın size  mezarını bulması en kolay işaret. Buda tek kişinin mezarını vermektedir. Böylesi karelere bağlanmış kanal varsa bu ap açık yön vermektedir. Gideceğiniz yer kanal istikameti mesafe olarak kayanın bittiği yerden başlayıp karşıya doğru gidin. Mezarın üstüne çıkacaksınız.

Kaya kesme işlemi

kaya kesme işareti

Bu işaretin define yada mezarla hiç bir alakası yoktur. Kaya kesiciler kayayı kesmeden önce bu şekilde  sıralı kareler yada dikdörtgen diyelim. Keski benzeri aletlerle yer açıp sonrada balyoz türü aletle güçlü bir darbeyle kayayı istedikleri şekilde ikiye ayırabiliyorlar. Böylesi sıralı dikdörtgenleri diğer mezar işaretleriyle birbirine karıştırmayın. Dediğim gibi bu kaya kesmek için yapılan işlemdir.

Alın size Birde tesis

yağ sıkma, şarap sıkma

Evet arkadaşlar yukarıda gördüğünüz resim antik çağdaki ilkel yaşamın en modern tesislerinden biridir. Yağ sıkma, şarap sıkma ve benzer işlemler için tasarlanmış tesis. Kafanızda canlandırın. Üst daireler içinde zeytini eziyorsun alt kareye yağ iniyor. Bunuda kaşık, kepçe ile kaba alınıyor olay budur. Define ile alakalı değil. Şu var böylesi tesislerin olduğu yerde ciddi yaşam olmuştur. Çevrede kayda değer işaretler mutlaka vardır.

Kare yanında yuvarlak oyma

Kare oymalar oda işaretidir. Yanında yuvarlak varsa bu mezar işaretidir. Mezarında oda içinde olduğunu söyler. Eğer kare yanında 2-3 yada daha fazla yuvarlak varsa  yuvarlak sayısı kadar oda mezar var demektir. Bunuda bu şekilde bilmenizde fayda var.  Yön olarak tek yuvarlak varsa  yuvarlak tarafına gidilir. Birden fazla yuvarlak varsa en küçük olan tarafına gidilir.

Sadece tek kare

Bunu tek kare olarak görüyorum yanında başka işaret yok. Eğer böyle bir kare bulduysanız buda oda işaretidir. Bunun ne odası olduğunu anlamamız mümkün değil. Çünkü yanında yardımcı işareti yok. Bulacağınız odada mezarda çıkabilir yığınla hazinede. Fakat ölçüler kaya mezara çok benziyor. Şahsen büyük ihtimal kaya mezar derim.

Evet arkadaşlar 7 tane kare örneği vererek edindiğimiz tecrübeleri sizlere aktarmaya çalıştım. Yaptığım çalışmalar kesin bilgi değildir, doğruluğu tartışılır. Başka bir makalede görüşmek ümidiyle esen kalın.  Define Sohbeti MendereS

Yorumlar

 1. Seçkin dedi ki:

  Kare oyma içinde yuvarlak oyma var mermer 4 kenarında kurşun çakılı ne anlama geliyor acaba

 2. Murat dedi ki:

  Merhabalar bizim ormanda bir tas var. O tasa hac isareti oyulmus yalnız hacin sag alt kismi ucgen sekilde birbirine baglanmis. Yine az ileride kayanin bir kismi dikdortgen bir cikinti sekilde düzenlenmiş. Bu cikintinin arkasina dogru da üçgen işaret var. Bu konuda yardımcı olabilecek varmi? Varsa fotolar da mevcut atabilirim.

 3. Apollon dedi ki:

  biz birinde bi kare oyma bulduk başladık çalışmaya sonra bi boşluk bulduk boşluk dediğim delik hemen deliğin olduğu yere yoğunlaşıp sürekli oradan çalıştık bi türlü giremedik sonra karşıya geçip oradan çalıştık ordan girişi bulduk giriş kapağını açtık içinde tilki yuva yapmış oda mezar bulduk içindeki bütün mazemeleri tilki kırmıştı çok küçük bir iki eşya kalmıştı onları aldık. kışın yağmur yağınca mezar eşyaları tuğla olduğundan yağmur rutubeti yüzünden yumuşuyor tilki üzerinde cirit atmış hepsini ezmiş. böle bi anımız var.

 4. Anonim dedi ki:

  selalenin onunde birmetre kuyuvar icide bestane alt alta kareoymavar birde oymalarin karsisinda haca benzer bi isaret var bu ne anlama gelir bana biyardici olursaniz sevinirim

 5. Aaa dedi ki:

  Selam arkadaşlar bende biryer var anlamını bulamadım kup kırıkları çıkıyor ne yapmalıyım

 6. Abdullah dedi ki:

  Mara içerisinde 4 tane oyna kaya var karşın da da yerde bağdaş kurmus bir adam elinde asa ne anlama geliyor

 7. Kuzey dedi ki:

  Selam arkadaşlar şelale kenarinda bir taşın üzerinde iki adet kare işareti var birinde oluk var diğerinde yok oymalarin yanında iki adet nokta var bilgi verir misiniz

 8. Anonim dedi ki:

  Arkadaslar yerın bir metre altından mirmetreye birmetrelik birtane çıktı üzerinde üzerinde bir buyuk kare bir küçük birde mezar sekli gibi oyma var ne anlama geliyor araba yardımcı olursanız sevinirim

 9. Anonim dedi ki:

  Slm bendede bir oda içerisinde kare oyma ve kanâlı var odanın içerisindede kabartma topal ayı ve 2 yavrusu var topal ayı in malzemesi alınmış başka işlem yapılmamış burda başka malzeme varmıdır

 10. Osman mıngır dedi ki:

  05395204011
  İşaretlerden anlayan varsa bana yazabilirmi

 11. Burak dedi ki:

  Taşı kare oymuşlar içine de kare taş koymuşlar kapak gibi anlamı nedir