Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Yarasa Yuvasını Defineciler Ellemesin

Son yıllarda yarasa gübresi tartışması aldı başını gitti.  1 kilo yarasa gübresi   bilmem ne kadar eder yalanı yüzünden bazı kesimlerin işi gücü bırakıp yarasa yuvası aramaya başladığını fark ettik. Yarasa gübresi için yuvalara zarar veren kişilerin definecilerle ilişkilendirilmesi kesinlikle yalan haberdir buradan definecileride uyarıyoruz  bu vahşetin definecilere mal edilmesine izin vermeyin. Bir defineci asla öldürmez. Dünyanın en güzel hobisi defineciliktir, ne balıkçılık nede avcılık definecilik kadar fantastik bir hobi değildir. Özellikle avcılık öldürmeye dayalı olduğu için bizzat kınadığımız hobilerdendir.

Yarasa gübresinin işlenmiş fiyatları  ortalama 20 TL civarlarındadır.

Dağın yarındaki bir mağarada 1 ton yarasa gübresi bulsan işlenmemiş olduğunu kabul edersek edeceği 5.000 TL civarlarındadır. Neden 5.000 derseniz çünkü yarasa gübresi işlendiğinde %60 civarları kullanılabilir diğeri işe yaramamaktadır. burada elde edeceğiniz miktarda bizim hesaplarımıza göre bu şekildedir.

Bulduğunuz mağarayı ve en yakın patika yol arasındaki mesafeyi bulun,   gübrenin taşınmasına gidecek maliyeti ve iş gücünü hesaplayın geriye bir şey kalmayacağını sizde anlayacaksınız. Bu sebepten dolayı yarasa gübresine biçilmiş yalan fiyatlar yüzünden yarasalara zarar vermeyin.

Yarasa gübresi sadece tarımda kullanılmaktadır oda sera gibi küçük tarımsal alanlarda başka hiç bir alanda kullanılmamaktadır. Muhtemelen organik tarım yaygınlaşma süresiyle paralel hareket etmektedir.

Bu yalanı kim ne amaç için çıkardığı henüz tespit edilemediği gibi bu güne kadar yarasa gübresine ödenmiş her hangi bir miktarda yok, fakat dereyi görmeden paçayı sıvayan bazı kesimlerin yarasa gübresi adına mağaraların doğallığına ve yarasalara zarar verdiğini tespit ettik. Böylesi boş yalanların peşinden gitmemeniz için bu yazıyı yazma gereği duyduk umarım defineciler arasında yarasa yuvasına zarar veren birine rastlamayız eğer olursa bu gerçekten bizi üzer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.