Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Su Altında Define Arama Dedektörleri

Dedektör alıcıları çok çeşitli fiyat ve tasarımlarla karşılaşır. Çok fazla dedektör tecrübeleri olmadığı için ne alacaklarını pek bilmezler. biz bu konuda su altında arama yapmak isteyen definecilerin hangi dedektörü alması gerektiğini bildiğimiz kadar anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle su altı aramalarda bilmemiz gereken ince bir nokta var hemen onu yazalım. Arama yapacağızın su, tatlı su yada tuzlu su ise alacağınız makine buna paralel olarak değişiklik gösterir, tuzlu suda vlf dedektörler pek başarılı değildir, tuzlu suda arama yapacak olana defineciler kesinlikle pulse su altı arama dedektörleri seçmeleri gereklidir. sebebi ise vlf çift bobinle çalışan teknolojidir verici ve alıcı,  en fazla 20 khz frekans içerir buda tuzlu suda yetersiz kalır, pulse ise tek bobin darbe indüksiyonlu çalışma mantığı içerdiği için tuzda sinyal çok fazla etkilenmeyip daha derinlere inebilir. Tatlı suda bu çok sorun olmayıp daha düşük maliyetle vlf dedektörler işinizi görebilir.

1- Su altı arama dediğimiz zaman ilk   aklımıza gelen kuşkusuz Garrett at pro  ve garret at max olmalıdır,  bu vlf dedektördür 3 metreye su altında arama yapabilir. su altı kadar su üstündede başarılıdır,  tek sorun tuzlu suda performans kaybı yaşaması.

2- Kruzer sağlam ve su geçirmez tasarımının yanı sıra maksimum performans ve derinliği ile daha önceden taranmış sahaları tekrar canlandırır. Kruzer’ın yeni geliştirilmiş plaj modu ıslak tuzlu kumda ve su altında da çok stabil bir kullanım sunar. 5 metreye kadar suyun altında arama yapabilir.

3- Fisher CZ 21 buda su altı aramalar için ideal modellerden biridir, buda  tuzlu su için tavsiye edilmez fakat tatlı su için idealdir çok fazla ücret ödemeden işinizi görebilirsiniz.

4- Minelab CTX-3030 yukarıdakilerden biraz daha iyi denilebilir, tam tuzlu suda arama yapamasada hafif tuzlu sular için kullanılabilir. yukarılardakinden farkı dediğimiz gibi hafif tuzlu sularda arama özelliği olması Garrett at pro ve Fisher CZ 21 su hafif tuzluda olsa maalesef ciddi verim kaybına uğramaktadır. bu onlardan 1 adım önde denilebilir.

5- Garrett at max yazmadan geçilmeyecek modeldir,  demir elemeleri için f1-f2-f3-f4 şeklinde seçenekleri vardır bu seçeneklerin hangisi uygun bulunursa ayarlayarak daha rahat bir çalışma imkanı sağlarsınız.

6- Minelab Excalibur II bu tamamen su altında arama yapmak için tasarlanmış görünüyor ortalama 70 metre su altında arama yapabilir.  tabi bir dedektör sadece su altında lazım değil her yerde lazım o yüzden pek önermiyorum.

 Pulse su altı arama dedektörleri.

1- Garrett atx pi (pulse) 3 metre derinlerde arama yapabilen en iyi su altı arama dedektörü denilebilir. pulse olmasının en büyük avantajı tuzlu suda etkilenmeyip daha derinlere inme yeteneğine sahiptir, bu cihazın su altı kadar dağlık arazidede üstün performans göstermesi burada yazılan tüm dedektörlerin en iyisi olduğu anlamına gelebilir.

2- Whites Surf PI Dual Field  çok fazla popüler olmayan su altı arama cihazıdır,  buda pulse dedektördür fakat çok ucuz ve popüler değildir size ne kadar katkı sağlar  bundan emin değiliz.

3- Headhunter Pulse çok yaygın değildir buda pulse cihazdır sonuçta su altında arama yapabilen cihazdır biraz araştırma ile neler yapabildiği öğrenilir.

Su altında kullanılacak metal dedektörü, su geçirmez muhafaza ile özel olarak tasarlanmıştır. Çoğu kişi, metal detektörlerin su altında kullanılabilmesini imkansız görüyordu, şu var teknoloji hala sınırlı, bir çok dedektör  tuzlu sularda iletkenlik sorunları yaşıyor. bunlarla beraber su altı değil sadece dedektörün başlığını suya sokacak şekilde arama yapan dedektörlerde vardır bunlar işinizi görürse araştırın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.