Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Türkiyede Nerelerde Define Var

Türkiyede Nerelerde Define Var

Türkiyede nerelerde define var aslında dünyanın en kolay sorusudur. Çünkü türkiyenin her yerinde define vardır. Sebebine gelince, Türkiye Anadoludur, bir başka adıyla küçük asyadır. Kısacası medeniyerlerin beşiğidir. Tarih boyunca hiç boş kalmamıştır.

Burada sadece hangi bölgelerde çok hangi bölgelerde az bunu ayırabiliriz. Ege bölgesinde Muğla Milas ilçesi, Nevşehirde Avanos ilçesi ilk sıralarda gösterilmektedir. Bunlar ilk sıralarda diye diğerleri az anlamına gelmesin. Türkiyenin %70 bölgesinde define çoktur. %20 normaldir, %10 azdır, bu şekilde sıralayabiliriz. Yok diyeceğimiz bir yer yoktur.

Bölgelere Göz Atalım

Marmara bölgesi çok değerlidir. Her bölgede eşkiya parası vardır fakat marmara bölgesinde ünlü eşkiya Volçan voydoda paralarıyla ayrı bir renk almıştır. Burada İstanbuldan bahsetmeye gerek yok orası zaten ilk sıralardadır.

Ege bölgesinde İzmir, Aydın, Muğla ve diğer kıyı illeri yine ilk sıralardadır. Akdeniz bölgeside ege bölgesine benzerlik göstermektedir. İklim şartları nedeniyle her zaman yaşam olmuştur.

Doğuda asur ve urartularında hüküm sürdüğü bölgeler vardır, bu neredeyse tüm doğu illerimiz önemlidir. Asur ve urartu medeniyetlerinin hüküm sürdüğü dönemlerde para henüz basılmamıştı. Bunlara ait heykel yada benzeri objeler diğer medeniyetlere göre oldukça değerlidir.

Güney doğu tarafında ise selevkos imparatorluğuna ait bolca büyük iskender sikkeleri vardır. Doğu illerimizde daha yakın tarihlere ermeni paraları yine bol miktarda bulunabilir.

Karadeniz deyince ilk akla gelen tabiki rum paralarıdır. Karadenizde M.Ö. önce pers imparatorluğu ardından Doğu karadenizde pontus krallığı, batı karadenizde britanya krallığı varlık göstermiştir. Ardından roma imparatorluğu, daha sonra Bizans ve Osmanlı olarak takip etmiştir.

İç anadoluda hititler, Lidya ve Firigya ile başlayan medeniyetler, Pers, Roma ve Bizans olarak devam etmiştir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Türkiye bir bütün olarak höyük adını alabilir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.