Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kaya Mezar İşareti Çözümü Bazı İp Uçları

Kare oyma tek başına yan yüzeyde ise erkek mezarıdır. Kayanın arka kısmına doğru 10 metreden kısa mesafede aranır. Mezar girişi bir kademe iniş, bir kademe geçiş şeklinde, önce aşağı sonra ileri olacak şekilde ileridir. Yani girişi aranan mezarda girişten girerken sırtımız kare oyma yönündedir. Kare oymanın derinliği 4 parmaktan derindir. Sığ kare oymalar mezar olarak değerlendirilmez sığ oymalarda oymanın altında çekmece aramak daha mantıklı bir yaklaşımdır.

Kare oyma derin ama yere paralel. Burada oymanın anlamı mezar değil mezarlıktır. Birden fazla mezar bu oyma etrafında arazidedir. Genelde bu mezarların direk kendi işaretleri olmaz. Kare oyma birden fazla olduğu durumlarda oda mezar olma olasılığı artar. Burada yine mezarın kendini bulmak için yuvarlak tek oyma aranır. Bu yuvarlak oyma büyüktür ve mezarın hemen girişinde bulunur.

Kare oyma birden fazla ise, aynı şekilde yan yüzeyde sıralı murçlar varsa burası mezarlık bölgesidir. Mezarlar küçük sandık tarzı kayaya oyma olabileceği gibi toprak içi taş örme mezarlarda olabilir. Oymaların olduğu kayaya sırtımızı vererek araştırma yapılır.

Dikdörtgen Oyma

Dikdörtgen oyma yere paralel ise, dikdörtgen oymanın kısa kenarlarının yönü doğu batı olanlar makbuldür. On adımdan daha kısa olan mesafelerde kaya içinde sandık mezar aranır. Mezarın kendisi ve kapağı doğa ile uyumludur. Kapak sürgüsünden kopralılarak açılır. Araziye göre tek blok ve daha yüksek olan iri kayalar incelenmelidir.

Dikdörtgen oyma yan yüzeyde ise burada dikdörtgen oymanın boyutu önemlidir. Bir insan içine sığacak kadar olan oymalarda oymanın kendi mezar girişi olabilir. Burada oymanın derin olan dikkate alınır alt kısmı düz olanlar dikkate alınmaz. Bunlar sunak olarak kullanılmıştır. Daha sığ ve 20-40 cm olanları tercih edilir.

Sıralık dikdörtgen oyma olan yerde oymalar genelde ufaktır. İç yüzeyi düz olmayan sivri olan dış kenarı dikdörtgen olan oymalar taş kırma işlemi için açılmıştır. Bunlarla ilgili yorum yapılmaz alt ve üst kısmı dikdörtgeni tam veren oymalarda tek sayılar makbuldür. 3-5-7-9 dikkate alınmalıdır. Genelde mezarı verir. Mezarı veren ek bir işaret yoksa yani sıralı oymalar sıra halinde herhangi bir başka işaret kanal vs yoksa işaretin direk istikametindeki ilk zemin taşının altı tercih edilmelidir. Bazı durumlarda oymaların olduğu sıranın sağı ve solu da tercih edilebilir. Bu tür mezarlar kaya içine oyulup üzerine kapak oturtulduğu için eğer zemin topraktan temizlenebilirse kolayca ayır edilebilir.

Sıralı dikdörtgen yan yüzeyde çok sık raslanan bir işaret değildir. Genelede dikdörtgenlerin sırasında mutlaka ya bir kare ya bir yuvarlak oyma vardır. Aile mezarı verdiği varsayılır. Mezar mimarisi kaya içinde oda şeklindedir. Oymaların olduğu kayanın altında veya farklı olan oymanın olduğu yöndedir. Düşünce tarzı ilk ölen erkek için bir kare her peşine ölen kadın için bir dikdörtgen oyma yapıldığı yönündedir.

Yuvarlak Oymalar

2 karış büyüklüğündeki yuvarlak oymaların mezarları sandık şeklinde iken bazıları kayanın dibine inerek yan olarak girilerek bulunur. Burada oymalar daima simetrik tam dairedir içinde murç izleri bariz bellidir. İçine su dökülürse su bu oymanın içinde akmadan uzun zamanlar durur. Doğal oyuklarla bunlar karıştırılmamalı tarifteki gibi olmalıdır.

Çok sayıda küçük oyma Bizans işi mezar oyması olarak kabul edilir. Her bir oyma bir mezarı verir. Bölge düz alandır. Düz alan içindeki tek bir taş üzerinde çok sayıda oyma görülür. Oymanın mezarları oymadaki şekillere göre mesafe tahmini yapılarak toprak içinde aranır.

3 yuvarlak oyma düz taşta ise tek ince kanal aranır. İnce kanalın suyu toprağa verdiği yerde bir mezar vardır. Bazı durumlarda bu mezar direk toprakta iken bazı durumlarda taşın altına doğru çekmecelidir. 3 oyma yan yüzeyde ise sacayak şeklinde olmasına özellikle dikkat edilir. Sacayağın alt kısma gelen oyma yönünde toprak içinde mezar aranmalıdır.

Yarım daire oymalar yani hilal işaretleri Genelde hükümdar veya yerel yöneticilerin ailelerinin erkek çocuklarının mezarlarıdır. Hükümdarın kendi oğlu kardeşinin oğlu amcası amcasının oğlu vb… Burada oymanın 1 ila 2 metre altında yan girişli oda mezar aranmalıdır. Bu tür mezarların kapakları açıktadır. Toprağa gömülü olana pek rastlanmaz. Yandan boşluk tespiti yapılarak kapak bulunur yerinden sökülerek odaya girilir. Bu tür mezarlar genelde birden fazla yan yana olacak şekilde oymaya uygun yumuşak kireç kayalıklarına yapılır. Bir tanesi bulunduğunda diğerlerinin bulunması kolaylaşır. Dikkat edin içeride gaz sıkışması vardır iş güvenlik uzmanından destek almadan girmeyin.

Unutmayın yön işareti sizi son noktaya götürmez. Sizi son noktayı gösterecek işarete götürür.

Yorumlar

 1. Adem dedi ki:

  Size nasil ulasabilrim? Suana kadar tr de olmayan isaretler var. Hic bir yerde boyle bir yapit yok.

 2. fikoo dedi ki:

  bizde yuvarlak oyuklar var ama nasi cozecegimizi bilemedik

 3. Emrah dedi ki:

  Selamun aleykum saygı değer abilerim kardeşlerim
  Tasın yüzeyinde 15 cnm arayla üst üste iki tane 1cm derinliğinde murç oyma var bunlar ne anlam taşır hangi döneme aittir acaba

 4. Mustafa dedi ki:

  slm üstat lar bir dağın üstünde sıralı yuvarlak oyma kare Oyma 2 tane koltuk ve merdiven ler oturma taşı bir kayada üçgen işareti aynı kayada 2 tane işareti yine ayni kayada kalp işareti ve daha çok işeret var ama bu işten gerçek ten anlayan bir Arkadaş bulursam yüzdelik verecem ama dürüst bir Arkadaş

 5. Anonim dedi ki:

  Maşallah çok güzel bir yer işaretlerin çözümü düzgün bilinçli yapılırsa başarıya ulaşırsınız