Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dedektör Kaç Metreden Çeker

Dedektör Kaç Metreden Çeker

Dedektör kaç metreden çeker bu tüm definecilerin merak ettiği konudur. Bunun belirli bir ölçüsü yoktur, marka ve modele göre derinlik değişir. Bazı dedektörler tek bobinle çalışırken bazıları çift bobinle çalışır. Tek bobinle çalışan dedektörlere darbe indüksiyonlu dedektör adı verilmiştir. Bunlar 2-3 metre çeker. Çift bobinle çalışan dedektörlere Valf adı verilmiştir. Bunlarda ortalama 50 cm derindeki metali çeker.

Birde görüntülü dedektörler vardır. Gpr yer altı radarları dediğimiz sistem. Bunlar 20 metreye kadar çeker. Buna benzeyen birde sismik cihazlar vardır. Onlar 80 metreye kadar çeker. Demek ki bir dedektör 20 cm’den başlayım 100 metreye kadar çeker. tüm bunlar elinizdeki dedektörün markası ve modeline bakar.

Defineciler ellerindeki dedektörlere daha büyük arama başlığı takarak daha derine inmesini sağlar. Fakat bu avantaj bir anda dezavantaja dönüşür. Çünkü başlık büyüdükçe metali ayırma yeteneği düşer. Buda dedektörün çok fazla parazitli ses çıkarmasına sebep verir.

Dedektörlerin derinliğini etkileyen başka faktörlerde vardır. Mesela metal büyükse daha derinden çeker. Metal küçükse derinden çekemez. Hatta dik konumdaki tek para ile yatay konumdaki tek para bile derinliği etkiler. Yatay konumdaki para tıpkı ayna gibi yansımayı daha iyi yapacağı için derinden çeker. Dik para ise yansımayı yapamayacağı için derinden çekmez.

Frekans

Ayrıca bir dedektörde frekans ne kadar yükselirse derinlikte o kadar düşer. Bu sebepten dolayı en az derini çeken dedektör altın dedektörleridir. Çünkü altın dedektörleri yüksek frekansla çalışır. Normal dedektorler ortalama 14 frekansla çalışırken altın dedektörleri en az 40 frekansla çalışır. Fakat altın dedektörleri en küçük kıl kadar altını dahi bulur. Fakat diğer dedektörler kıl kadar altını göremez. Bu sebepten dolayı yüksek frekanslı dedektörleri sadece dere yataklarında saf altın arayanlar kullanır.

Gördüğünüz gibi dedektör kaç metreden çeker sorusunun net bir cevabı yoktur. Bunun en güzel cevabı verdiğiniz paraya göre derinlik artar. Az paraya az derinlik, çok paraya çok derinlik.

Şu gerçek vardır aldığını dedektörün kullanım kılavuzunu 2-3 defa iyice okuyun. Sahaya çıkmadan önce defalarca test edin. Yani dedektörünüzü iyice tanıyın yoksa sıkıntılı süreç yaşarsınız.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.