Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Vlf ve Pulse Nedir Avantajları Nelerdir

Vlf ve Pulse; Piyasada bulunan çeşitli metal dedektörleri vardır, aramanızın türüne bağlı olarak seçim yapmanız gerekir. En popüler tipler arasında Çok Düşük Frekans  VLF dedektörü ve Darbe İndüksiyonu  PI (Pulse) dedektörü bulunur. Şimdi hangisinin daha iyi olduğu ve hangisinin sizin gereksinimlerinize cevap vereceğini anlamanız için onların farklılıklarını ve işlevlerini yazalım.

Vlf ve Pulse Arasındaki Farklar

VLF; Yüzey Arama

Vlf ve Pulse Nedir Avantajları Nelerdir

VLF dedektörleri çok yönlü olduğu için PI dedektörlerinden daha popülerdir. VLF dedektörleri farklı metal türleri arasında ayrım yapabilir ve mineralize edilmiş zeminlerde kolayca çalışabilirler. Bu tür makinelerle,  hedefin yerini kolayca tespit edebilirsiniz. Fakat çok derin arama yapamazsınız en fazla 20-25 cm derinlere inebilir. VLF dedektör ortalama 3 kHz ila 30 kHz arasında frekans içerir.  Bir VLF metal dedektöründe iki bobin bulursunuz, her bobin içinde bir tel bobin bulunur:

a- Verici bobin: Elektrik gücü bu tel bobin vasitasıyla gönderilir.

b- Alıcı bobini: Bu tel, topraktaki nesnelerden gelen frekansları almak  için bir anten görevi görür.

VLF Avantajları:

– Vlf dedektörler kayalık arazide, mineralli zeminde tüm arazi yapısında metal nesnelere karşı daha hassastır ve en küçük parçaları bile çok kolay tespit edebilir.
– VLF dedektörleri: zarif, hafif, taşınabilir ve  kullanımı kolaydır. fiyatıda gayet uygun makinelerdir.
– Elektrik parazitlerine karşı hassastır.

VLF Dezavantajları:

– VLF dedektörleri, Pi (pulse) kafar derinlere inmez en fazla 20-30 cm dir.
– VLF ile toplu hedeflere yönelemezsiniz avcak yüzeysel arama sikke ve takı eşyaları bulabilirsiniz.

PI (PULSE); Pulse İndüksiyon Sistemler

pulse dedektör

Bu sistemde, iki farklı bobin, verici ve alıcıya ihtiyacımız yok; aynı amaç için çalışan hem verici hem de alıcı için sadece tek bir bobin bulunur. Bu teknoloji, bir bobin telinden kısa devre darbeleri gönderir. Her patlama veya darbe, kısa bir manyetik alan oluşturur veya üretir. darbe metal bir nesnenin üzerine geldiğinde, darbe nesne içinde zıt bir manyetik alan oluşturur. PI dedektörleri, farklı metal türlerini vlf kadar doğru bir şekilde ayırt edemez. Demir madenli zeminlerde bu cihazlar sorun yaşayabilir. VLF kadar çok yönlü değildirler.  eğer ıslak kum veya tuzlu suda arama yaparsanız, bu tür cihaz sizin için yararlı olacaktır.

PI Avantajları:

– Darbeli indüksiyon derin yer altı tespitinde çok etkilidir.
– Çok mineralize zemin, mineralize topraklarda ve tuzlu suda aralıksız arama yapabilme kabiliyeti vardı.
– Pi dedektörü tuzlu su kumsallar ve dalış için en iyisidir.
– Altına karşı hassasiyet.

PI Dezavantajları:

Batarya kullanımı yoğundur. derinlere indikçe metal ayrım kabiliyeti düşer. fiyat olarak biraz tuzludur.

Unutmayın;  PI (pulse) metal dedektörü bir VLF dedektöründen çok daha pahalıdır. Eğer sadece  hobi ile başladıysanız, VLF dedektörünü tercih edin. Bununla birlikte, derin arama yapacak bir cihaz istiyorsanız, o zaman PI dedektörlerine yatırım yapabilirsiniz.  Daha derinlerden altın külçeleri bulmak için en iyi seçenek  PI metal dedektörleri olacaktır.  Ancak sikke ve diğer kalıntıları aramakla daha fazla ilgileniyorsanız, VLF cihazları satın almanız gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.