Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Boğa ve koç Define İşareti

Boğanın boynunda çan varsa 5 adım ayak istikametinden 1 metre kazarsan kapak taşına gelirsin. Öküzün arka butlarında ok saplanmış ise buna yaralı öküz denir. Buradaki zirve tepenin altında çakıllarda kapatılmış 3 er oda mevcuttur. Bu odalarda 3-7-10 katır yükü malı mevcuttur. Bunların kapıları doğuya bakıp kapılarının nişanlarında sandık kaya vardır.

Boğa ve koç Define İşareti

Boğa ve koç devamı:  Birçok uygarlığın güç sembolü olarak kullanıldığı figürlerin başında gelir.  Sanatsal olarak oldukça büyük ölçülerde yapılmış bu süslemelerin bulunduğu yerde tarihin izleri olan uygarlıkların yaşantı yeri vardır. Bunların dışında, küçük ebattaki koç, boğa veya boynuzlarının işlendiği işaretler kesinlikle gömüyü ifade eder. Aslan ve kartal işaretlerinde olduğu gibi güç, kuvvet anlamındadır. Bu anlamdan yine liderlik vasfı taşıyan üst düzey bir insanın gömüsü olduğunu çıkarabiliriz.

Boğa ve koç Define İşareti öküz

Boynuz işaretinde, işaretin tam karşısında ki kayalık bölge çok iyi derecede araştırmalı. Koç veya boğa işaretinin tam yapıldığı yerlerde ise, civarda yürüme mesafesinde önü doğal kayalarla kapatılmış delik, mağara gibi yerlere çok dikkat edin.  


Boğaların hem mezar iç duvarlarına tasvir edildiği gibi  dış ana kayalara da tasvir edilir. Kral mezarlarında çokça  görülen işarettir. Özellikle öküz işareti kral mezarı işaretidir  mezarı  yığma türündedir. Güneş doğup batana dek mezar girişine ışık vurur şekilde olmalıdır.  Boğa yılanları da tıpkı  boğa gibi aynı mantığa  hizmet için tasarlanmış semboldür.

Diğer görüş: çoğunlukla mezarla alakalıdır  yükler mezarla aynı yerdedir  çok değerlidir.

Boğa ve koç Define İşareti kabart ma
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.