DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Boğa ve koç Define İşareti

Boğanın boynunda çan varsa 5 adım ayak istikametinden   1 metre kazarsan kapak taşına gelirsin. Eğer öküzün arka butlarında ok saplanmış ise  bu yaralı öküz olup  buradaki zirve tepenin altında çakıllarda kapatılmış 3 er oda mevcuttur. Bu odalarda 3-7-10 katır yükü malı mevcuttur. Bunların kapıları doğuya bakıp kapılarının nişanlarında sandık kaya bulunur.

Boğa ve koç devamı:  Birçok uygarlığın güç sembolü olarak kullanıldığı figürlerin başında gelir.  Sanatsal olarak oldukça büyük ölçülerde yapılmış bu süslemelerin bulunduğu yerde tarihin izleri olan uygarlıkların yaşantı yeri olduğunu anlarız. Bunların dışında, küçük ebatta yapılmış koç, boğa veya boynuzlarının işlendiği işaretler kesinlikle gömüyü ifade etmektedir. Aslan ve kartal işaretlerinde olduğu gibi güç, kuvvet anlamındadır. Bu anlamdan yine liderlik vasfı taşıyan üst düzey bir insanın gömüsü olduğunu çıkarabiliriz.

Boynuz işaretinde, işaretin tam karşısında ki kayalık bölge çok iyi derecede araştırmalı. Koç veya boğa işaretinin tam yapıldığı yerlerde ise, civarda yürüme mesafesinde önü doğal kayalarla kapatılmış olabilecek delik,mağara gibi yerlere çok dikkat edilmelidir.  


Boğaların hem mezar iç duvarlarına tasvir edildiği gibi  dış ana kayalara da tasvir edilir, kral mezarlarında çokça  görülen işarettir  özellikle öküz işareti kral mezarı işaretidir  mezarı  yığma türündedir,  güneş doğup batana dek mezar girişine  ışık vurur  şekilde  tasarlanmış olmalıdır.  boğa yılanları da tıpkı  boğa gibi aynı mantığa  hizmet için tasarlanmış sembollerdir.

Diğer görüş: çoğunlukla mezarla alakalıdır  yükler mezarla aynı yerdedir  çok değerlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.