Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Bizans İmparatorluk Sikkeleri, Solidus-Tetarteron-Histamenon-Hyperpyron

Batı Roma İmparatorluğu MS 476’da son imparator Romulus Augustulus’un bir barbar general tarafından tahttan indirilmesiyle düştü . Ancak, başkenti Konstantinopolis olan Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu gelişmeye devam etti. MS 7. yüzyılda İslam istilalarına karşı toprak kaybetmesine rağmen, Konstantinopolis’in sonunda Fatih Sultan Mehmet öndeliğindeki Osmanlı Türklerine 1453 yılında teslim oldu.

Doğu Roma Bizans Adını Nasıl Aldı ?

İmparator Konstantin şimdiki İstanbul’un adını Konstantinopolis, olarak değiştirdi. Önceki adı ise Bizans olarak adlandırılan bir Yunan kentidir. Bu sebepten dolayı Tarihçiler Doğu Roma İmparatorluğu’nu Bizans İmparatorluğu olarak adlandırdılar. Bizans sikkeleri 476’dan sonra basılmaya başlamıştır.

Her imparator kendi sikkelerini ya başkent olan Konstantinopolis’te ya da İtalya (Ravenna), Sicilya ( Siraküza ), Anadolu (Antakya ) ve Kuzey Afrika ( Kartaca ve İskenderiye ) gibi büyük eyaletlerdeki darphanelerde basardı.

Bizans sikkeleri, ticari işlemlerin yanı sıra imparatorluk propagandasının da temel aracıydı. İmparator, ailesinin üyeleri, Mesih, melekler, azizler ve haç gibi üzerlerine damgalanmış resimler vardı. Bizans devletinin ilahi hakla ve Tanrı’nın koruması altında var olduğu fikrini destekliyordu. Sikkeler, imparatorluk otoritesinin sıkı denetimi altındaydı. Altın, gümüş ve bakır olarak basıldı. Orta Çağ’ın en istikrarlı para birimi olan altın solidus , uluslararası ticarette kullanım için tercih edilen madeni paraydı. Ve o zamanlar Kuzey Afrika’dan Çin’e kadar bilinen dünyada prestij kazandı.

Solidus Yada Nomisma

Antik dünyada olduğu gibi, Bizans’ta da madeni paraların değeri, ağırlıklarına ve onları üretmek için kullanılan metalin saflığına bağlıydı. 700 yıl boyunca Bizans imparatorluğunun ana madeni parası, som altın nomisma veya Latince solidusdur.

Solidus (“katı madeni para”): Bizans para sisteminin temel birimi, bir Roma poundunun 1/72’sine eşit. Ağırlığı (4.5 gram) ve saflığı (24 karat) on birinci yüzyıla kadar kullanıldı.

İmparator I. Konstantin tarafından basılan ilk Solidus 4.4 gram saf altın ağırlığındaydı. Çapı ise 21 ile 22 mm arasında ölçüldü. İlk versiyonlar ön yüzde (ön) Konstantin’in bir portresini ve arka yüzde Roma ordusu vardı.

Nomismanın uzun ömürlülüğü ve güvenilirliği o kadardı ki – II. Basil MS 1020’lerde onları hala basıyordu. Aaltın, gümüş veya bakırdan yapılmış diğer tüm daha düşük değerli madeni paraların değeri onunla ölçülüyordu.

Bir Nomisma 1 domuz alabiliyordu. Eşek almak için 3 Nomisma gerekliydi. 1 Deve ise 15 nomismaydı. Onuncu yüzyılda, bir askerin yıllık maaşı yaklaşık 12 solidi idi.

Solidus Bizans İmparatoru II Basil

Üst resimdeki altın Solidus Bizans İmparatoru II Basil. Ön yüzde İsa Mesih resmedilmiştir. Ek bilgi olarak II. Justinianus (m.ö. 685-695), İsa Mesih’i madeni paralar üzerinde gösteren ilk imparatordu.

Tetarteron

 (1025-1028). ALTIN ​​Tetarteron
 (1025-1028). ALTIN ​​Tetarteron

Tetarteron (“çeyrek madeni para”): İmparator Nikephoros Phokas tarafından 960’larda tanıtılan daha hafif bir madeni para. Adına rağmen, tetarteron bir solidustan sadece iki ila üç karat daha düşük bir değere sahipti.

Histamenon

Michael VII; 1071-1078 . Konstantinopolis, Histamenon Nomisma  4.36g.
Michael VII; 1071-1078 . Konstantinopolis, Histamenon Nomisma 4.36g.

Histamenon (“standart madeni para”): Tetarteronun piyasaya sürülmesinden sonra solidus’a verilen isim. Orijinal solidus’tan daha geniş ve daha ince olan histamenon, on birinci yüzyıldaki derin ekonomik kriz nedeniyle değeri çok düştü. 1092’den sonra basımı durduruldu

Hyperpyron

 John II; 1118-1143 . Konstantinopolis, Hyperpyron, 4.39g
John II; 1118-1143 . Konstantinopolis, Hyperpyron, 4.39g

Hyperpyron (“süper rafine madeni para”): Histamenonun yerini almak üzere 1092’de I. Aleksios Komnenos tarafından tanıtıldı; hyperpyron, solidus ile aynı standart ağırlığa sahipti, ancak daha az altın içeriğine sahipti (20,5 karat). Palaiologos döneminde (1261-1453) hiperpiron da on iki karat’a düşerek değer kaybetti. On dördüncü yüzyılın ortalarından sonra sadece gümüş ve bakır olarak basıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.