Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Ceviz, Dut ve İncir Ağaçları, Ustaların Görüşleri

Ceviz, Dut ve İncir Ağaçları, Ustaların Görüşleri

Ceviz Ağacı

İşaret olarak kullanılma durumları şöyledir. Bir Ermeni köyünde 3’leme yapan aynı gövde kalınlığına sahip nokta gördüm. Ortada kalan kısmın 8 adım önünden alınmış. Bir başka Ermeni köyünde cevizin kovuk kısmında ufak bir tünel girişi varmış. Zamanla kapandığı söylendi.
Ayrıca Ermeni mezar stellerinin bulunduğu kısımlar hep baya genişçe gövdeye sahip cevizlerin olduğu kısım idi.

Yine farklı bir köyde, mezarlık nerde dedim, şu tarafta diye eklediler. Talan edilmişti. Cevizler nerde diye sordum, gençten olan ceviz görmedim hiç dedi. Yaşı ileri olan ben hatırlıyorum burada vakti ile vardı kesip evlerinde odun olarak kullandılar diye ekledi.

Cevizlerde Çingene çivisi Ya da Mıh olur mu ? İşaret olarak kullanılır mı?

Ben henüz görmedim. Ama üçleme yapıyorsa, vakti ile kesilmemişse şüphelidir mutlaka tarama yapın.

Mıh ya da çingene çivisi varsa ? baktığı yönde 4-8 adım tarama yapın. Kuyu varsa şüphenizi artırıp tespitinizi netleştirin.

Dut Ağacı

Büyükçe bir arsa da üçleme yapıyorsa önce meyvesi farklı olana bakın. Şöyleki: 2 Sarı dut, 1 mor dut ise önce Mor olanına yönelin. Sonra diğerlerine bakın. Dut’un hemen dibine bırakmazlar minimum 2-3 adım etrafına bırakırlar.

Örnek dut önü kazılır küp parçaları çıkıyorsa yanlış yerdesin. Malın olduğu yerde küp parçası çoğunlukla çıkmaz. Vakti ile oraya peynir gömülmüştür. O onun parçalarıdır.

Mıh yada Çingene Çivisi varsa?

İşte burada kuyular devreye girer. Genellikle eve yakın ya da bahçe de ise hemen hemen hepsinde tutar. 4 ila 8 adımda biri sulu diğeri kuru kuyu olmalı. Ve kuyu içinde sizi bekleyen bir şeyler var. Bu kuyular aynı zamanda evin altındaki mahzene giden yollardır.

İncirden Alınan Para

Anlatacaklarım Trakya civarlarında Rum yerleşkesi olan yerlerdir. İncir öbeği derler bizde, yerden dal dal olur incir. Bunların tam ortasında ufak bir boşluk vardı, oradan parası alındı. Rum evinde tek incir ağacı evin ön kısmında. Yön batıya kalıyor olmalı. Kökten 1.20 m. önünde 1mtre derinlikte. Bu benim kendi tespitimdir. Yediğim en büyük kazıktır.

(1.20 m olayıda şu Rumlarla fazla içli dışlı bir arkeologla muhatabtık. Tespitten sonra onla görüştük kökten ölçün dedi. 1.20 ise doğru noktadır dedi.) Aynende öyleydi. Yine eski Rum köyün dışında 3 ahlat ağacı ve incir ağacı. Ve yine aynı olay 1.20 de malzeme..

İncir

Diğer görüş: Ermeni toplumunda incirde kutsaldır, fakat sıralamaya konduğunda dut önceliklidir. Rahmetli anneannemin bahçesinde de vardı 2 incir 1 dut.. Dut daha keyifliydi incirlerden. Pratikte de böyledir.

Bir başka görüş: İncir ağacının altına tuvalet yapılmaz, altında uyunmaz. Lousa kadının altında vakit geçirmesi uygun olmaz. Cinlerin en fazla vakit geçirdiği yerdir.

Bir görüş daha: İncir ağacını millet geçmişten günümüze uğursuz ağaç sayarlar, tabii bu hurafe batıl bir inanç. Ama söylentilerden midir nedir bilinç altına yerleşmiş kötü bir his yaratır.

Şartlı yeminli bir gömü varsa papaz büyüsü türevi baş gösterebilir. Bilmeyerek onlardan birine zarar verdilerse yine intikam için musallat olurlar. Bunların yapacağı tek ve kesin çözüm sabah namazlarını kılmaları. Sonra aayet el kürsi ve ihlas sürelerini bolca okumalarıdır. Sabah namazından görevli ve bu surelerden görevli meleklerin yanında cinnilerin en kıralıda olsa zerre zarar veremezler. Okumayı bilmiyorlarsa evin bahçesini sirke, amber misk kokusuyla donatsınlar. Bu onların en nefret ettiği kokulardandır.

Parası Alınmış Dut Ağacı

Diğer Görüş: Dut demişken: eğer ki dut ağacı işaretse mutlaka evin penceresinden görülecek. Eve doğru 3 adım. Rumlarda badem ağacı önemlidir. 7 adımda 1.50 de malzemesi vardır. Papaz evi.1000 adet altın para tırnak kadar olanlardan. Osmanlı belgeli yerdi tespiti yapıldı. Daha önce söylemiştim arkadaşlara kimsenin bahçesine bakıma girmeyin diye. Girdiklerimin hepsi hüsran oldu. Elemanın belinde makinası biz tırmalıyoruz. Malum rabbim korududa kazasız belasız parasız çıktık.

Elimde olan çok güzel belgeler var içlerindeki çoğu alınmış gidip gördüm ama yerler hep doğru. Yurt dışından elemana gelipte çeviremeyince iş başa düştü… Okudukça aa diyorsun çünkü mantıkları nerdeyse aynı.. Birde meşe ağaçları çok meşhur.. İşaretli meşe en görkemlisidir..

Diğer Tecrübe: Şöyleki yıkılmış olan Rum evinin ön tarafında Rumların yaptığı kuyu içinde su var. Kuyunun sağında Rumların ektiği dut ağacı. Kuyunun sol tarafında ise incir ağacı var. Ve hepsi birbirine 7 adım yani bir üçgen oluşturuyor. Dedektör ile araştırırken bu üçlemenin tam merkezinde kuvvetli bir sinyal aldım.

Yakın çevrede ise mezar yok fakat yan arazide eski Rum evi var. O evin içinden malzemeyi çıkartmışlar. Burayı da yan evden malzemeyi çıkaran Rum turist burada daha çok var demiş. Bizimkiler izin vermemiş. İncir ile dut ağacının arası 15-16 adım..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.