Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Dedektör Kullanım ve Bulundurma Alanları

Dedektör Kullanım ve Bulundurma Alanları; Dedektör çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. ben size yasal ve yasal olmayan yerleri yazacağım.

Dedektör Kullanım ve Bulundurma Alanları

Yasal Olarak Dedektör Kullanım ve Bulundurma

1-  Emniyet güçleri tarafından mayın yerini bulmak için, yer altındaki bomba, mermi ve tuzakların yerini bulmak için metal detektörleri kullanılır

2- Belediyeler boruların, kabloların, vanaların eski yerlerini bulmak için yeraltı radarları kullanır.

3- Hava alanlarında çanta ve üst aramaları için metal dedektör kullanılır.

4-  Arkeologlar kazı için ayrılmış alanların yeraltı radarlarıyla görüntülerini alabilir.  ve ayrıca yüzeysel alanlardaki metal obje aramalarını detektörle yapabilir.

5-  Veterinerler metal dedektör kullanabilir, saman ve ot arasında kalan tel, çivi, metal parça yutup hastalanan hayvanları detektörle kontrol eder. tel ve benzer metallerin yerlerini tespit edip gerektiğinde hayvanı ameliyata alabilir.

6- Çiftçiler hayvanlarına verdiği samanların arasında tel çivi varmı diye kontrol amaçlı dedektör kullanabilir.

Bulundurma alanları:  Elinizdeki dedektörün faturası varsa ev, arabada ve iş yerinde aklınıza neresi gelirse  dedektör bulundurabilirsiniz.  araştırma yapma konusuna gelince define kanun maddelerinde izinsiz define arama yasak derken bazı mahkeme kararlarında  kazı ruhsatı çıkarmadan önce define yerini teyit etmesi  bir definecinin en doğal hakkıdır (beraat)  şeklinde sonuçlanmıştır.

Kısacası define kazı ruhsatı çıkarmak için önce define yeri tespit etmemiz lazım. define yeri tespit etmek için dedektöre ihtiyacımız var, masraf yapıp ruhsat çıkarmadan önce bir define yeri tespit etmek gereklidir.

Yasal Olmayan Dedektör Kullanım Alanları

İzinsiz define arama çalışmalarında dedektör kullanmak için izin gerekli yada gereksiz; bu konuyu aydınlığa kavuşturamadık. gerçek şuki sit alanlarında izinsiz define aramak suç olduğu gibi; izinsiz dedektör kullanmakta suçtur.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Yılmaz dedi ki:

    Nereye baksan,Turkiş,yahu yerini bilmeden, bir kamyon para verip izinmi alacak, boş muhabbet, Türkiye niye hep geri kalıyordum merak etmişimdir.

  2. Yılmaz dedi ki:

    İzin almadan kazı yasağına bende katılıyorum.Yoksa ortalık talan olur