Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Ermeni Evi ve Kuyusu, Ustaların Yorumları

Ermeni Evi
ermeni yazısı
6 köşeli yıldız işareti
ermeni kuyusu

Ermeni evi ve çevresini anlatıyorum. Evin arka girişinde toprakla sıvanmış kuyu var. Tahmini 8 metre. Ağız kısmı 40cm. Civarı taş örme ve Davut’un yıldızı yanında iki tane haç var. Dikkatli bakınca fark ediliyor. Evin altı ahır fakat 2 giriş kapısı var. Üst katta iki ocaklık var, en üst katta gömme banyo ve bir küçük ocak var. Evin önü ve dört bir yanı bahçe çevreye hakim bir tepede.

Şimdi bu yazı Davut yıldızı ve yanındaki iki haç neyi simgeliyor. Davut yıldızının olduğu taş bütün taşlardan büyük ne yapayım şaştım kaldım. Herkes bir şey dedi; Bizansa dayandıran bile var. Bir kişiye sordum ibranice dedi. Ve hasan ağanın Çeşmesi yazdığını söyledi, bana saçma geldi. Ayrıca evin hemen yanında eski bir cami vardı, 15 sene önce yıkıldı. Onun havra olduğunu söyleyende oldu.

İlk resimde sanki insan figürü var gibi. Diğer işaretse Davut yıldızı. Evin tamamını görebilsek isçiliğine bakarak hangi kültüre hizmet ediyor bilgi verebilirdik.. O işaret koruma içinmiş yapılmış yoksa işaretmi ona göre fikir yürütmek lazım.

Diğer Görüş: 6 köşeli yıldız ermeni kültürüne ait bi figür. Burası bir ermeni evi. Kuyu, yaşlı ağaç, ahır, kiler; oturma odası ara. Odanın penceresinden bak göze çarpan yerler araştır, bir şeyler bula bilirsin. Zaten ermenilerin çoğu kaçarken işaret koymadan bir yere koyup geri gelir alırım mantığıyla hareket etmişler, sende aynı mantıkta düşün.

Yazı Arapça Değil

Orda okunaklı bi Arapça yok olsaydı size okurdum. İlk harf Ùˆ gibi ama daha ziyade parmak işareti ile gülen surata işaret etmiş. Sayısal olarak 7 dir. V olursa 7 – ters V olursa 8 dir. Alta 0 koymuş sonra düz yedi vermiş diğerleri belli olmuyor. Şahsen ermeni yada rumun Arapça yazıp gideceğine ihtimal vermiyorum bununda Arapça olduğunu düşünmüyorum.

Diğer yorum: Ne güzel bir yere kondurmuşlar evi. Ermeni değilde Yahudi evi olmalı. Kuyuda Tümülüs’ün içine, odalara gidiyordur.

Başka bir görüş: Hasan ağanın çeşmesi bu sıralar çok kulağıma geliyor. Bu hasan ağanın çeşmesi, hepte hasan ağanın çeşmesi Hüseyin değil. Ustam bide olaya şöyle bakalım yukardan bi kol parmağını uzatıp gülen yüze işaret ediyor. 1 ve 2. V üçgen yapmış. Gülen yüze dönük sivri tarafı yani oda bunu gösteriyor. Peki bu gülen arkadaş karşıda nereye bakıyor ?

Ev Tümülüs’ün Üzerinde

Anladığım kadarıyla adamlar evi hakikaten Tümülüs’ün üzerine kondurmuşlar. Peki bu durumda napa bilirsin ? İyi bir çubukçu buradaki mezar odasını ve girişi sana muazzam bi şekilde çıkarır. Tepede değil aşağıda tespit yapacaksınız, yani yamaçta. Giriş yönü hiç belli olmaz. Güney batıda olabilir güney doğuda. Siz tüm alanları araştırın inceleyin.

Ayrıca evi tümülüs mezardan söktükleri kaya parçaları ile de yapmış olabilirler. Doldurulmuş tünel olması lazım. Ateş işi, yanık gibi duran yerleri araştırın. Tümülüsle alakalı bir olay ise Bu evin tümülüs ile illaki bağı bardır, ev terkedilmiş mi ? Size mi ait ?

Peki Tümülüs ten sökülen kayalar olsa bu Davut yıldızı ve yanındaki haçlar yine uymuyor. Ocaktaki hilal ve 6 köşe yıldız uymuyor. Diğer ocaktaki 15 kollu güneş sembolü. Oda yahudi ye işaret ediyor.

Evde güvenlik üst düzey. Şimdi bu evin tarihçesi köyün kuruluş tarihi ne kadar eskide olsa. İnsan köyündeki tümülüse ev yaptırırmı ? Başkası gelip yapamaz, sıradan köylüde yapamaz zengin olması veya daha farklı mesela bir evliya evi olabilir. Onlarda din görevlisi anca o tür bir olaya dokunmalıki orda o ev olabilsin. Evin taş ustalığı mükemmel, vur kaç gibi bir ev değil bildiğin taş ev. Bazı camlar sonradan açılmış normalde fazla cam yok gibi.

Üst katta baca delikleri evin dışı ile içi uyuşuyor mu ? önce bu bakılmalı. Alt kat; dışardan baktığında evin toprakla birleşen tarafı neresi toprağa gömülü ise içerden oraya denk gelen yerleri araştırın.

Her yıldız bir bekçiye işarettir. Yani tehdit etmektedir. Sana düşen kuyudan girişi bulmaktır. Ahırdan da bir giriş vardır ama biraz sağlam tespit ile inilebilir. O yazı da bir tanıtım levhası gibidir. O yazıya o kadar takılma. Ayrıca Tümülüs ihtimalini de göz ardı etmeyesin.

Karadeniz’de Ermeni Evine Rastladım

Bu işaretlere benzer bir ev yine Karadeniz bölgesinde rastlamıştım o ise geçmişte Ermeni evi idi, evin sahibi papaz çocukları ise gavurun kızı ve oğlu diye çağırılıyorlar halen. Evin bahçesinde çeşitli ağaçlar kuyu ve Çeşme’de vardı, boşluk aldık cihazlarla evin temelinde 2.80 cm de değerli olduğunu fark ettik ama evi yıkamadığımız için malzemeyi alamadık. Oğlu evin yıkılmasına müsaade etmedi. Belki kendim alırım diye bilemiyorum.. Şimdi ev sizin ise sağlam bir cihazla boşluk ve değerli araması yapmanızı tavsiye ederim, işaretler çok benziyor zaten, kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Başka bir görüş: Bir yere takılan o takıldığı yerde kalır. İlerleyemez. O zaman hepsine reset atmak gerekir. Mursid arayan bulur. Mesele; yol gösterene itaattir. Taki yolun sonu görünene kadar. Yoksa bu müthiş yer adama çok ot yoldurur. Ve biçtirir. Boşluk aldığınız cihazı da depoya kaldırmakta yarar var. İsinizi uzatmaktan başka ise yaramamış.

Diğer Görüş: Yazı benim tahminimce de Arapça ama farklı formda işlenmiş. Biraz da kireç kapatmış okumak zorlaşmış. Daha temiz halde fotoğraflayın eminim okunacaktır. Sembollere fazla takılmayın ve define işareti olarak değerlendirmeyin. Yuvarlak işaret dediğin çarkıfelektir. Davut yıldızı dedikleri acaba gerçekten öyle midir. Özellikle Selçuklular zamanında çokça kullanılmış bir sembol müdür.

Bir Görüş Daha: işçiliği zor bir mezar var, muhtemelen kuyu ve tünellerle bağlantı bir yer. Ev duvarında yapılan bu işaretler genelde önemli birilerinin mezarına işarettir ve tek değildir. Bu evin kendi mahzeni de olacaktır. Mezarı çok uzaklarda aramayın. Evin mahzenine girebileceğiniz bir yol bulun boşluk bakın ama dikkatli çalışın tuzaklıdır.

Diğer yorum: Oturma odasının penceresi dışarıya bakıyorsa. Yaşlı dut ağacı varsa ve kuyuyla aynı istikamette ise ağacın yakınlarında boşluk bak. Ve değerli tespiti yap. Ahırlığın 2 girişi var demişsin birinden biri seni yönlendirecek ona dikkat et. İkisinin kesişim noktasını veya tam karşısındaki duvarı incele seni direk yönlendirecektir.

Ev Yahudi Evi Olabilir

Ev tahminimce bir Yahudi’ye ait. Bak güzel kardeşim işarete takılma bişey anlatmiyor. Anlatiyor ama senin düşündüğün gibi değil. Konulan her işaret evin korumasıdır evi güzelce koruma kalkanına alıp büyülemişler yada tılsımlarmışlar diyelim. Senin cihazla bakıpta bulamamanın sebebi bu. Öncelik senin yapacağın buraya ilim sahibi birini bulup onla gitmek o gerekeni yapar sende cihazınla tekrar kontrol edersin. Bu evde mahzen yada yüklü şekilde malzeme olmamasının imkânı yok..

  • Diğer Görüş: Irkı Yahudi’dir. Din olarak Musevi olarak adlandırılır. ama Hristiyanlık dinine geçmiştir yani isevidir. Ermenilerin içinde çok vardı böyle Yahudiler.

Bir Araştırma Daha: Akademik ve sosyolojik demeçlerde Yahudilik esasen ırk olarak tanımlanır. Çünkü bu ırk onların inanışına göre tüm insanlığa üstün olduğunu ve tüm insanlığın onlara hizmet edeceği ve insanların malının ve canının hükmü sahibi olduklarına inanırlar. Sonra ilerleyen yüzyıllarda başka insanlarında aralarına katılıp Yahudi olabilecekleri açılımını yapmışlarsa da esasen çok ırkçılardır. Sonra Yahudilik enternasyonal bir terim halini almış din olarakta görülmüştür. “bu ev İsrail oğullarına mensup bir Hristiyan’ın evidir”

Bir Görüş Daha: Evdeki işaretler hazine, gömü ile ilğili değil, kutsal saydıkları semboller sadece. Evde saklı para bulacağınızda sanmıyorum. Yahudilerin içinden sapkın bir gurup vardır, aslında şeytana taparlar. Bu ev de o cemaatin evlerinden biridir. Evi Tümülüs üstüne kurmuşlar, çünkü yer altındaki o yapıda her türlü sapkın ritüellerini gizlilikle gerçekleştirebilirler. Ermeni köyünü seçmelerinin nedenide budur. Bu odalara ilk ulaşmanın yolu kuyudandır. İkinci olarak ahırdan yada evin alt odalarının birinden geçit açmışlardır. Duvarları ve zemini iyi etüt edin. Yeraltındaki odalarda da gene elinize bir şey geçeceğini sanmıyorum ama en azından merakınızı gidermiş olursunuz.

6 Köşeli Yıldız

Diğer Araştırma: Altı köşeli yıldızı her devirde her medeniyet kullanmış olabilir, bu kimsenin tekelinde bir işaret değildi. Ta ki yakın zamanda Yahudiler tarafından sahiplenilip kullanılıncaya kadar. Şimdi insanların beyninde yer etti tabi Yahudiliğin sembolü olarak anılıyor. Haçta tıpkı altı köşeli yıldız gibi kadim bir sembol ve o da aslında kimsenin tekelinde değildi İsa peygamberin çarmıha gerilmesine istinaden Hristiyanlar tarafından yoğun olarak sahiplenildi ve kullanıldı. Çarkıfelekte her dönem çoğu millet ve halklarda ölümsüzlük sembolü olarak kullanıldı ve halen de kullanılmakladır. Fakat bunu şimdiye kadar hiç bir millet tekeline almış değildir.

Sadede gelelim: şahsi fikrim ermeni evidir ve haçta Hristiyanlığı sembolize ederek oraya işlenmiştir. Muhtemelen kilise papazına ait bir ev olma ihtimali yüksektir. Benim size tavsiyem alt ya da bodrum katta ocaklık önünden 2 adım odanın ortasına doğru zemini yoklamanızdır.

Yazının Anlamı (Çözüm)

Öncelikle yazılan yazının alfabe olarak Arapça ama dil olarak Rumence olduğunu belirtmek isterim. Yazıda yazan ise üst satırda “uşu zid ” alt satırda ise “alta din” yazılmakta. Bunun net anlamını çözemedim lakin az çok bir şeyler söyler gibi.

Tahmini anlamları:

  • 1- Arka duvardaki kapalı kapı
  • 2- Arka taraftaki diğer kapı
  • 3- Duvardaki diğer kapalı kapı
  • 4- İçerideki yüksek kapı
  • 5- duvardan başka bir kapı

Kısacası arkadaki başka bir kaplamalı kapıdan bahsediyor. Bu kapının arkasında mı binanın arkasında mı onu çözemedim ama gizli bir kapı olduğu aşikar. Lakin ilk kelime net olmadığı için ve üst kısmı kırıldığı için tam olarak ne yazdığını çözemedim. Uşe mi uşu mu uşi mi uşö mü belli değil ve buna bağlı olarak her birinin anlamı değiştiğinden net bir şey söylemek çok zor. Bundan dolayı kontrol etmen gereken öncelikle bu kapının arka duvarında bir inceleme yap herhangi bir şey var mı? Yoksa kapının üstünü yokla. Arka tarafta kapı varsa onun içinde aynısı geçerli.

Benim anladığım kadarı ile gizli bir kapı araman gerekiyor. Bu gizli kapıyı bulduktan sonra Davud yıldızı önem kazanıyor. O zaman büyü ile mi ifrit ile mi tılsım ile mi karşılaşırsın bilemem ama bir şeylerle karşılaşacağın aşikar. Buna göre de hazırlıklı olman gerekiyor. Ya da bulamadın diyelim o zaman tek çaren kalıyor kuyudan o gizli bölmeye ulaşmak o da çok zor.

Bu arada Yahudilerin Davud yıldızını kullanması İsrail’in kuruluşu ile başlamakta. İsrail devletinden önce bu işaretin yerine menorayı kullanmışlardır. Belki nadir de olsa kullanılmış olabilir ama bir sembol manası taşımamıştır. Yanında haç var ise daha çok koruma amaçlı yapılmış olma ihtimali de olabilir. Sonuç itibarı ile bu alanda başka gizli bir kapı olduğunu anlatıyor kanaatimce. Önemli olan şu aşamada bu gizli alana açılan gizli kapıyı bulmak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.