Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Roma’da Parasal Reformlar

Romanın ilk dönemlerinde ticari işlemler sadece takas yoluyla gerçekleşmiyordu. Çobanlar arasında kullanılan koyunlarla ödeme şeklide vardı. En çok kullanılan takas, yumurta karşılığında un, kürk karşılığında odun, veya bir parça kesilmiş ve tartılmış bronzdu. İlk resimdeki örnek kesilip tartılmış bronzdur. Ayrıca çubukta kullanılıyordu. Çubukların ağırlığı 1.150 ile 1.850 kg arasındaydı.

Aes grave ilk sikkeler

Aes grave Nümismatik’te döküm tekniğiyle üretilen Roma’nın ilk bronz sikkelerine verilen isimdir.

Reformlar

Jül Sezar, atalarının portresi yerine kendi portresini koyarak madeni paralarda büyük bir değişime gitti. Para üzerine kendi resmini koyma imparatorluk dönemindede devam etti.

Daha sonra, imparatorun imajı tanrıların imajıyla ilişkilendirildi. Sezar, daha sonra Venüs ve Aeneas’ın resimlerini içeren madeni paralar çıkardı. Hatta Commodus, 192’de ön yüzünde aslan derisiyle kaplı büstünü gösteren bir madeni para basarak ilahi statüsünü ilan etti ve arka yüzünde bir yazıt onu Herkül’ün reenkarnasyonunu ilan etti.

Augustus Reformu

Roma İmparatorluğu’nun ilk parasal reformu MÖ 15’te Augustus tarafından gerçekleştirildi. Altın ve gümüş sikkeler devletin masraflarını ödemek için kullanılıyordu. Senato ise halk tarafından kullanılan ve Roma için pek önemi olmayan bronz sikkelerin basımını kontrol ediyordu.

Augustus zamanında, yaklaşık %80 bakır ve %20 çinko içeren bir alaşım kullanıldı. Bu alaşım sayesinde altın kadar güzel ama değeri daha düşük olan madeni paralar elde ediliyordu.

Nero’nun reformu

MS 65’te Nero, Aureus’un değerini 1/45 pound’a (7,28 g) getiren yeni bir para reformu başlattı. Denarius ise poundun 1/96’sına (3,41 g) yükseltildi.

Domitian’ın reformu

Nero’nun reformlarını iptal edip Augustus reformunun değerlerine geri getirdi.

Trajan’ın reformu

Bu defada Trajan, Nero’nun reformlarına geri döndü.

Caracalla Reformu

İmparator Caracalla 215 yılında başka bir para reformu daha gerçekleşti.
Aslında, Commodus ve Septimius Severus imparatorluğu boyunca Denarius, gümüşün %50′ düşürdü.

Diocletianus’un reformu

Diocletianus’un reformu 295 yılında Diocletian’ın reformu ile Roma sikkeleri kökten değişti.

Gümüş Para

Roma ekonomisinin temelini oluşturan gümüş sikke, ilk kez MÖ 211 civarında Roma’da basılan denarius, X işaretiyle belirtildiği gibi 10 eksen değerinde küçük bir gümüş sikkeydi. İlk dinarın görüntüleri ön yüzde Roma büstünden ve arka yüzde bir savaş arabası süren tanrıdan oluşuyordu.

Altın Para

Altın (altın) sikke üretimi, Julius Caesar tarafından basılmış fakat çok düzensizdi. İtalya’nın güneyi ve Doğu ile ticareti kolaylaştırmak için Yunan para sistemini takip edilerek MÖ 286’da (6.81g altın ağırlığıyla) ve MÖ 209’da (3.41g ağırlıkla) altın sikke basıldı.

Yeminli para; 2 savaşçının yeminini gösterir. Ortada kucağında domuz olan kişi. Bu sikke MÖ 295’te Sentinum’da kazanılan zaferden sonra MÖ 290 barışını izleyen bağlılık yeminine atıfta bulunur.

Romada ortalama fiyatlar

 • 1 kilo domuz eti – 12 Denari
 • 1 kilo sığır eti – 8 Denari
 • 1 ölçü tuz – 100
 • Denari 1 sekstari zeytinyağı – 40
 • Denari 1 ölçü buğday – 100 Denari
 • 1 ölçü yulaf – 60 Denari
 • 1 sekstar Falerno şarabı – 30 Denari
 • 1 çift moda ayakkabı – 150 Denari
 • 1 çift kadın ayakkabısı – 60 Denari
 • Tarentum yün – 175 Denari
 • Beyaz ipek – 12.000 Denari pound başına
 • 1 modius = yakl. 8 litre
 • 1 sextarius = yaklaşık 1/2 litre (kuru ölçü) veya yaklaşık 1 litre (sıvı ölçü)
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.