Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Sarnıç ve Kuyularda Define Yerleri

Sarnıçlar; Sarnıç suyun stoklandığı kuyuya verilen addır. Bu normal kuyu değildir. Yağmur suyunun kanallar yardımıyla yerin altına özel olarak inşa edilmiş depodur. toplanan suları kanal, tünel ve kemer benzeri yapılarla şehir yada hamam gibi istenilen yerlere akıtılabilir.

Bu tip depolarda giriş vardır. aşağı doğru inen merdiven varsa  bu merdivenin 3. basamağında bir miktar para alınabilir. Eğer boşsa içeri girdiğinizde yan duvarlara bakın; kesme taş  kendini gösterir vaziyettedir. bu taşı tıklayın  boşluk veriyorsa bir miktar para bu taştan alınır.

Diğer: Sarnıç aynı bölgede 3 tane ise doğu taraftakine gidin, sarnıcın 9 metre çevresini iyi etüt edin;  bir küp para buradadır. biz buna 3 sarnıçlar deriz.

Diğer: Sarnıç olan yerdeki dere çok önemlidir, bu dere ileride ikiye ayrılır; bu ayrışma noktasında göbekte kalan yer çok önemlidir, burada kesme bir kaya vardır; çok büyüktür; biraz altına bakarsanız; kayanın 2 katman halinde olduğunu anlarsınız;  yüklü miktardaki  altın bu kayanın içindedir. Yine  aynı şekilde sarnıç olan yere en yakın dere; ileride bir başka dere ile birleşiyor  olabilir; buradaki çatal yapan yer malın olduğu yerdir.

Diğer; Her sarnıçta mutlaka kitabe vardır, bu kitabe sarnıcın yapım tarihi ile alakalıdır,  bu kitabe orijinal-inden kaydırılıp üzerinde çeşitli eklemeler yapılmış ise bu yüklü miktarda paranın habercisidir.  orijinal kitabeyi  yok sayarak sonradan eklenenleri dikkate alıp çözüm süreci başlatılmalıdır.  bu sarnıçlar genelde gövdesi dikdörtgen yada geniş hazneli sarnıçlar-dır.

sarnıç
çeşitli sarnıçlar

Kuyularda Define:

Edindiğimiz tecrübelere göre  neredeyse her kuyudan para alınmıştır. Kuyu paraları en çok kuyu iç duvarlarında saklanmaktadır, kuyudan içeri baktığınızda yan duvarlarda  diğerlerine göre daha kaliteli taş görürsün bu taş kapak taşıdır kolayca çıkarılabilir,  el dirseğe kadar sokulduktan sonra bir kese altın buradan alınır. Bu üste yakın taşlar için geçerlidir, bazı kuyuların mimari yapısı altı geniş üstü dar şeklindedir,  bu tür kuyulardan alınacak bir taş kuyunun göçmesine neden olur  bunların parası yüklü miktardadır lakin çok tehlikelidir, kuyuyu tamamen taşıyan gibi görünen taş paranın saklı olduğu taştır bu taş alınırsa kuyu göçer içinde kalırsınız. Allah korusun.

kuyu

Diğer Tecrübe: 3 kuyu varsa paranın hangi kuyuda olduğunu söyleyen bir işaret vardır bu işaret kuyulara biraz mesafelidir bunu bulmadan paranın hangi kuyuda olduğunu anlayamazsınız.

Diğer Tecrübe: Kuyu eski ermeni evi yanında ise burada birde yaşlı ağaç vardır, para ya bu ağacın dibinde yada kuyu dadır, evin oturma odasına gir pencereden bak hangisini görürsen para oradadır.

Diğer Tecrübe: Kuyular kayıp olmayacağı var sayılarak  gömü için bulunmaz hali hazırda işarettir, genelde hedef kabul edilerek gömü yapılır, kuyudan bakıldığında en iyi görünen yaşlı ağaç yada tek tepe malın yerini verir.  bu belirgin kaya yada dikili taşta olabilir,  bu saydıklarımın yanına gittiğinizde kuyu buradan net görünmektedir işte malın olduğu yer burasıdır.  bu mantık pınar ve çeşmeler içinde geçerlidir.

malı alınmış olan kuyu
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.