Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

En İdeal Boşluk Çubuk Ölçüleri

Defineci arkadaşlara bir önemli ip ucu daha. Konumuz çubuk ölçüleri.  doğru tasarım iyi sonuç demektir.

Çubuk yapımı defineci arkadaşlar arasında oldukça yaygındır peki en ideal çubuk boyu sizce ne kadar olmalı ?  L şeklinde yapılan bir çubuktan en iyi verimi almak için uzun tarafını 35 – 45 cm kısa tarafını ise 10 -15 cm arasında yapmalısınız. Daha önce edinilen tecrübelere dayanarak bu kanaate varılmıştır. Birde kısa taraflar elinize sürtmesin diye  boru ekleyeceksiniz.

Normal düz boru ile yapılan çubukların boyu ortalama 25 – 30 cm kalınlığı ise 10 mm çapında olmalıdır. Bu ölçülerdeki boşluk çubukları hem kullanışlı hemde en çok verim alınan çubuklar arasında gösterilmektedir. Çubuk yapımında hangi metali kullanacağınızı daha önceki konularımızda yazdık. Bakır, alüminyum ve pirinç  iyidir. Elektron falan onlarıda deneyin.

Yorumlar

  1. sahtedostlar dedi ki:

    Arkadaşlar araştırdığım yüksek bir kayalık var kayalıkta yarım açık mağara var içinde mihrap gibi bir yer var ama bir metre kadar kırmışlar be şey bulunamamış. Orada pirinç çubuklarla dolaştım biraz pirinç çubuklar mihrabın önünden geçerken ikisi birden mihraba doğru dönüyor. Karşı taraftan gelince yine ikisi birden mihraba yöneliyor aldığım tepki sizce ne olabilir. Ama çubuklar adeta zorluyor elimi ikisi aynı yöne dönüyor.

  2. Ordinaryüs dedi ki:

    Ben bakır hiç kullanmadım. Pirinç çubuklar la bir kaç denemem oldu. Pirinçler arazi durumu ve kullanıcıya göre iş yapabilir. 5 Sene önce Jeofizikçi bir ekip bir noktada keşif yapmış, 18mt derinlik verip gitmiş. Keşif yapılan yere yakın bir kaç noktada çubukla gezdik. Sonra Jeofizikçi ekibin nokta verdiği yere gidip oraya baktık, bize derinlik söylemediler. Biz çubukla yaptığımız kontrolde 18mt derinliği yakaladık. Çubukların eksikleri var mesele minerale gidiyor. Veya suya falan gidiyor. Yani tecrübe gerekli.