Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Defineciler Coğrafyayı Tanımalı

Defineciler Coğrafyayı Tanımalı

Coğrafya, yeryüzünü tasvir eden bir bilimdir. İnsan ve coğrafi çevre arasındaki karşılıklı ilişkileri inceleyen bir bilimdir. Bitki ve hayvan topluluklarının farklı dağılışı inceleme alanlarından bazılarıdır.

Nüfus yoğunluğu, nüfusun yeryüzündeki dağılışı, yerleşmeler ve özellikleri de coğrafyanın inceleme alanına girer. Defineciler bunları bilmelidir.

Doğa olayları yeryüzünde değişiklikler oluşturur. Coğrafya yeryüzündeki değişmeleri de yakından inceler. Buda definecileri ilgilendirir.

Havaküre yeryüzü ile ilişkili olduğundan Coğrafya, iklim olaylarını incelemek durumundadır. Buda definecileri ilgilendirmektedir.

Deniz ve Okyanuslardaki olaylar da Coğrafyanın inceleme alanı içinde yer alır.

Yukarıda, maddelerle başlıkları verilen olayları, inceleyen ”Coğrafya” kompleks bir bilimdir. Ne tamamen bir fen ilmi, ne de tamamen bir sosyal ilimdir. Bu iki bilim kategorisi arasında, bir köprü rolü oynar.

Definecilik İçin Gerekenler Nelerdir?

Definecilik işine girişecekseniz ve bu alanda hiçbir bilginiz yoksa ilk olarak kendinize definecilik hakkında bilgi verecek kaynaklar bulmanız gerekir. Çünkü defineciliğin bir dükkân açmak gibi olmadığını bilmeniz gerekir. Tamamen sizin bu alandaki bilginizle ve önsezilerinizle ilerleyecek olan bu iş fikrinde öğrenmeniz gereken en temel bilgiler ise şunlar olacak:

Define İşaretlerini Okumak

Defineciliğe başlayan herkesin kesinlikle bilmesi gereken en önemli konu define işaretleridir. İşaretleri okumayı bilmediğinizde ne bir define bulabilirsiniz ne de mantıklı bir yola gidebilirsiniz. Define işareti dediğimiz şeyler normalde elimize alıp okuduğumuz haritalar gibi değillerdir.

Taşların, kayaların üzerine işaretlenmiş olabilen çeşitli hayvan figürleri ya da doğa figürleri olabilen işaretlerin her biri farklı anlamlara gelebilmektedir. Bu nedenle her define işaretini tek tek not etmeli ve şekillerin hangi işarete benzediğini doğru bir şekilde tespit etmelisiniz.

Bu işaretlerin bir kısmı ters yönler için aldatmaca olarak da kullanılır. Ok işareti olarak verilen motifin bazı çeşitleri bunlardan biridir. Diğer bir kısım işaretler de bulunduğu taşın altını kazmayı ifade eder; cezve, değirmen taşı, musalla taşı, sofra taşı, yapraklı çiçek bunlardan bir kaçıdır.

Çizilen motifin gösterdiği yönde gidilerek adım ya da metre hesabıyla gömüsü yapılanlar ise gömücü kişilerin mantığını ve kullandıkları uzunluk ölçülerini bilmeyi gerektiren işaretlerdir.Bunlar da bir kısım oklar, kasatura, baş halkalı zincir, tek ayak, tek el, tabanca ya da tüfek vb. işaretler bunların bir kaçıdır. Osmanlı döneminde azınlıkların kullandıkları arşın ölçülerinin bilinmesi gibi bazı bilgiler burada önemlidir. Yine Roma ve Bizans gibi uygarlıkların bıraktıkları işaret ve semboller de bilinmezse malzemenin yerini bulmak mümkün olmayacaktır.

Define Dedektörü Kullanmak

Definecilik işine girenlerin bilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri de define dedektörleri olacaktır. Dedektörler farklı şekillerde çalıştığı için ve define bulmada farklı dedektör çeşitleri kullanıldığı için mutlaka bu alanda bilgi sahibi olunması gerekir. Bu nedenle de definecilik yapacak kişilerin dedektör çeşitlerini bilerek çalıştırma konusunda da bilgi sahibi olmaları şarttır.

Tarih Bilgisi

Tarih bilginiz olmadan definelerin izini sürmeniz pek kolay olmayacaktır. Tarih bilginiz yoksa bile çeşitli alanlarda araştırma yapmaya başladığınızda zaten sizlere tarihi bilgiler sunulacak ve sizin de bunları değerlendirmeniz gerekecektir. Bu nedenle bol bol araştırmalar yapın ve tarih konusunda eserler okuyun.

Definecilik İzni

Definecilik yapacak olan kişilerin bu tür çalışmalarını yasal yollardan yürütmeleri şarttır. Aksi halde büyük bir suç işledikleri gibi yanlış yönlendirmeler ile büyük tehlikelere de maruz kalabilirler. Bu nedenle definecilik izninin alınması şarttır. Definecilik izni için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iletişime geçmek gerekmektedir. İletişime geçilen bakanlık kişilere define arayacakları yer hakkında bilgi veren rehberler gönderdiği gibi gerekli harcamalar için de yevmiye vermektedir. Yani araştırmalarda devlet kişileri destekleyerek defineyi bulmalarında yardımcı olmaktadır.

Definecilikte devletten yasal izin alındığı takdirde sadece işaretleri okuyarak define alanlarının tespit edilmesi yeterli olmaktadır. Tespit edilen alanlarda gerekli aramaların yapılması için define arama cihazlarının kullanılması gerekir. Bir define arama cihazı ise gerçekten çok yüksek maliyetlere kiralanmaktadır. Ancak devletten yasal izin alındığında cihazlar devlet tarafından tedarik edilmekte ve kişiler ise define aradıkları müddet içerisinde yevmiyeli olarak ek kazanç da elde edebilmektedir.

Bununla birlikte devlet sınırları içerisinde tespit edilen her definenin değeri akçe üzerinden hesaplanıp paraya çevrilerek kişilere verilmektedir. Bu durumda definecilik oldukça karlı ve tercih edilebilir bir alan olmaktadır. Sizde definecilik yaparak para kazanmak isterseniz yasal izin alarak ve bilgi edinerek bu işe başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.