Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

3 Adımda Define Bulma

Değerli defineci arkadaşlar, Aşağıda yazacağımız 3 evreyi doğru yapmanız durumunda define bulacağınızı tahmin ediyoruz. Bulmasanız bile en azından mantığa sığar araştırma yaparsınız.

Defineciliğin 1. Kuralı Net İşaretler Olmalı

Net işaretler bulmalısınız, bizim için önemli olan var olan olgu durumunda olandır. Gözümüzün gördüğü mantığımızın kabul ettiği işaretler olmalıdır. Bulduğunuz işaretlerin hangi dönem ve hangi medeniyete ait olduğunu konusunda yeterli bilgiye sahip değilsek, teknik özelliklere ve deneyimlere sahip arkadaşlar bu işin en önemli gereksinimidir.

Ön değerlendirme aşamasında bulunduğu coğrafi yapıda define olup olmadığını belirlemek öncelikli bir araştırma konusudur.  Unutmayın-ki bir definecinin araştırma yapacağı ortam dünyanın katı kabuğudur. Üzeri taş ve topraktan oluşan,  dağ, ova, vadi gibi üzeri çeşitli şekillerle biçimlendirilmiş ortamdır.

Buna paralel olarak suda bizim için vazgeçilmez bir gereksinimdir. Bu tip doğal ortamı oluşturan unsurlar definecilerin bilmesi, tanıması çokta iyi algılaması gereken unsurlardır.

Araştırma esnasında dağdaki çobandan aldığınız desteği  şehirdeki bir öğretmenden alamayabilirsiniz.   Burada anlamanız gereken dünyanın katı kabuğu dediğimiz dağ, taş ve vadilerden anlayan kişilerden destek almalısınız. Define bulma-da bu bizim 1. kuralımızdır.

Bu süreçte yapılması gereken iyi bir yüzey çalışmasıdır. İçinde bulunduğunuz coğrafyayı tanımak ve yaşanan toplumların geleneklerini bilmemiz gereklidir.  

Artık İşaret, coğrafi yapı ve gelenekler üçlemesinden yola çıkarak yer tespitlerine başlamalıyız. Yer tespiti için en az 2 bilir kişi, en azda 2-3 gün yüzey araştırma yapmalıdır. Ancak bu şeklide mantıklı tespitler yapabiliriz.

Ek olarak define işaretleri çözümüne başlarken işaretler kendi döneminin şartlarına göre değerlendirilmesine dikkat edin. Uzun yıllar önce yaşanmış olayı bu günün bakış açısıyla ele almanız doğru değildir. Define işaretleri yoruma muhtaç ve olayın yaşandığı tarihi ve toplumun ruhunu taşımaktadır. Sizlerde o ruha ayak uydurup ona göre çözümler üretmeniz gereklidir.

3 Adımda Define Bulma

B Planı Define Dedektörleri

Bu evrede destek alacağınız mekanizmalar define arama cihazlarıdır. Dikkat edin yukarıda yazılanların tamamını uyguladığınızdan emin olmadan b planına geçmeyin. Çünkü bu maliyetli bir destek mekanizmasıdır.

Bu mekanizmadan destek almaya karar vermeden önce güvenilir kaynaklarınız olmalı bilir kişilerin onayı alınmalıdır.  

Örnek olarak 1. maddedeki anlatılanları yerine getirmeden define dedekrörü alıp aramaya çıkmak size sonuç vermez.

Çünkü dedektörler define bulmaz sadece bilir kişilerin tespit ettiği noktaları teyit eder. Elinizde bu şekil şüpheli en az 2-3 yer olmadığı sürece dedektöre para yatırmanızı tavsiye etmiyoruz. Uzmanların tespit ettiği yerler dedektörle teyit edilirse bu şekilde en az 5 kazıdan birinde kesinlikle başarı gelir. Biz buna bilgi ve teknolojinin birleşmesi diyoruz.

Buda bizim define bulmadaki 2 evremiz, dedektör aldığınızı kabul ediyorum. Ve hala define bulamadıysanız şimdi 3. plana geçelim.

Cinler ve tılsım define bulma

Gerekli tüm işlemleri yapan ama sonuca bir türlü varamıyorsanız yerin tılsımlı olmasından kaynaklıdır. Şimdi ben size bunlarla nasıl mücadele edeceğinizi anlatacağım.

Öncelikle şunu bilinki  arı bir böcektir, gül bir çiçek iken iblisde bir şeytandır. Sizler insan iken tılsım dediklerimizde cinlerdir.

Burada anlamanız gereken karşınızdaki hiç görmediğiniz neler yapabileceğini bilmediğiniz bir varlık.  Siz önce insan olduğunuzu unutmayın. Yaratılanların en kıymetlisi sizlersiniz, önce bunu bilin. Sonrada Rab-binizi bilin, nefsinize hakim olun kendinizi bir anahtar gibi kullanın.

define cinleri

3 harflilerin sizlerden daha üstün bir varlık olduğunu sanmayın, sakın onlardan korkmayın. Siz sadece Allah ile aranızda sağlam bir bağ kurun. Sadece Allah-tan korkun bol bol ayetler okuyun.  Unutmayın-ki 3 harfliler insan vücudundan geçebilen güçlü bir ateşten yaratıldı. Bu şekilde sinir sistemimize nüfus edip normal düşünce yapımıza müdahale edebilirler.

Kazı esnasında olmanız gerekenden çok daha sinirli ve stresli olmanız bununla alakalıdır. Bu süreçte hoca desteği alabilirsiniz. Burada öncelik destek aldığınız hoca gerçek hocamı, bu işi egolarını tatmin etmek içinmi yapıyor, yoksa çıkan meblağdan pay almak içinmi yapıyor bunu anlayın. Yanlış hoca alımı size katkı değil zarar verecektir.

Doğru hoca kararı vermiş olsanız bile malı elde etmeniz için öncelik sizin takva sahipleri bireyler olmanız gereklidir. İçinizde 1 tane hıyanet bile olsa malı almanız imkansızdır. Yaptığınız tüm çalışmalar boşa gidecektir.

Define Hikayesi

Konuyu bir hikaye ile anlaşılır hale getirelim.

2 arkadaş define kazmaya gitmişler. biri evli 3 çocuk babası diğeri bekar. Kazarken evli olan hep dua edermiş. Allah’ım ben evlendim barklandım çor çocuk sahibi oldum şuradan bir şeyler versen şu arkadaşta  evlense evini yaptırsa çocuk sahibi olsa. Bekar olan ise Allah’ım bende ne var bana para gerek değil şu adamın 3 çocuğu var beni bırakta şu adam için  bir nasip ver diye sürekli kalbinden geçirirmiş.

Daha sonra oradan geçen bir çoban bunları görmüş demiş-ki arkadaşlar siz yanlış yerde define arıyorsunuz. Herkes definenin dağın diğer yamacında olduğunu söylüyor orada arıyor bu tarafta bir şey yok demiş. Ve gitmiş. Ondan sonra bu 2 arkadaş hiç olmayacak yerden defineyi bulmuşlar.

İşte bu define bulmadaki en büyük etkendir, kalpleriniz temiz değil ise define bulamazsınız. İçinizde kalbi temiz olmayan varsa yine bulamazsınız. Define bulmak için önce doğru kişileri bulun sonra define arayın. Umarım anlatabilmişimdir saygı ve sevgiler bir başka makalede görüşmek ümidiyle esen kalın :) Define Sohbeti MendereS

Önemli Define İşaretleri ve Anlamları

Balık Define Bulma

Hristiyanlığın sembolü olan bu balık, bolluğu, vaftizi, yenilenme gücünü ve kurbanı betimler. Bazen stellerde özenle ve itinayla işlenmiş olarak karşımıza çıkar.

Balık sembolünün Hristiyanlar tarafından nasıl kullanılmaya başlandığına dair birçok hipotez bulunmaktadır. Yani balık aslında haç işaretidir. Yine de bu hipotezlerden en büyük ihtimali barındıran, Hristiyanlığın kutsal metinlerinde geçen bir ifadenin balık sembolizmine yol açtığıdır. Hz. İsa mucizevî bir şekilde 5000 insanı ekmek ve balıkla doyurmuştur.

Bir balığı andıran bu sembol, Roma döneminde ilk Hıristiyanlar tarafından kullanılan gizli bir semboldü. Dini inançları sebebiyle hor ve hakir görülen, hatta işkenceler maruz bırakılan ilk Hıristiyanlar bu sembolü kendi aralarında bir tanışma aracı olarak kullanıyorlardı.

Balık olan yerde mutlaka su vardır, suya yakın yere inerek define aramanız tavsiye edilmektedir.

Güvercin Define Bulma

Definecilik ve arkeolojinin epigrafisi alanında ise güvercinin farklı bir bakış yönü vardır. İslam Ebced’inde olduğu gibi eski Yunan harf sayılama sisteminde güvercin belli başlı bazı ifadelerin sembolü olmuştur.

Güvercinin Grek dilindeki karşılığı “PERİSTERA” dır. Bu kelimeyi oluşturan harflerin sayısal değeri 801 yapar.

Aynı şekilde eski Yunan alfabesinin ilk harfi olan Alfa’nın sayısal değeri 1, son harf Omega’nın değeri ise 800 dür. Bu iki harfin de toplamı 801’i verir.

Bu durumda Alfa ve Omaga’nın toplam sayısal değeri ile Peristera’nın değerleri aynıdır; yani 801’dir.

Deve Anlamı

Orta ve kuzey Anadolu’da sık kullanımda olmayan deve, daha ziyade batı ve Güney Anadolu’nun vazgeçilmez taşıma ve binek hayvanı olarak şöhret bulmuştur.

deve ve çobanı define işaretleri

Deve fizik yapısındaki hörgüçleri, oturma ve yatma şekliyle pek çok hayvandan farklı özellikler taşır. Zaman içinde Anadolu insanının define saklantılarında da vücudunun yapısı dolayısıyla değişik simgelemelerin aracı olarak kullanılmıştır.

Devenin define işareti olup olmadığına bakmadan önce de hangi nedenlerle bu hayvana böyle bir misyonun yüklenmiş olduğunu incelemek gerekir. Devenin define işareti olarak kullanılma özelliklerini üç ana sebepte toplamak gerekir. Bilindiği gibi deve, öncelikle kervanların vazgeçilmez aracı olan bir hayvandır. Buradaki ana özelliğiyle deve yük taşır ve sahibi tarafından genellikle bir zincirle çekilir.

Deve, en bilinen özelliği ile sırtında bir veya iki hörgüç bulunduran bir hayvandır. Devenin az bilinen bir özelliği ise kendisine yapılan muameleyi unutmaması ve yerine göre vefalı olması, yerine göre de kin bağlamasıdır

At Anlamı

Antik dönemlerde pek fazla sayıda hayvan dinsel yönden büyük bir saygı ve ihtiram görüyordu. Birçok hayvan kendilerine atfedilen kutsallıktan dolayı tanrılara amblem olmuş, ya da pek çok yerde olduğu gibi onlara adanmışlardır. Mesela bunlardan “At”, tanrı Hera’ya adanmış bir hayvandır.

At; sadakatiyle tanınmış hizmet edici bir hayvandır. Ama bize konu olması bu sadakat ve hizmetkârlığının başka alanda tecelli etmesindendir.

Bilindiği üzere mitolojik anlatımlar içinde “Troya (Truva) Atı” olarak bilinen bir hayvandan söz edilir. Anlatıma göre Yunan askerleri bir tahta atın içine saklanarak Truva kale şehrinin içine girmişler ve şehri bu hileyle zapt etmişlerdir. (Bugün, Çanakkale’deki Truva atı bu hadiseyi simgeler.) Definecilikte eğer bir anlam ifade etmesi gerekiyorsa olayın bu açıdan bir değer taşıyor olması gerekir. Biz olayı bu kadarla anlatıp konumuza gelelim:

Arazide at çizimi oyma ya da kabartma olabilir. Fakat bugüne kadar görülen at çizimleri hep büyükçe işlenmiş olarak görülmüştür. Dikkat edilecek husus at paraya işaret midir, değil midir?
Yer yüzeyinde bir taşa yatay olarak çizilmiş ve başka ilave hiçbir figürü yoksa bu, yakındaki bir mezarın simgesidir. Para olarak da mezarda ne varsa odur.

Geyik Anlamı

Denilir ki, Artemis; kendisi için bir genç kız kurban edilecekken acımış ve onun yerine bir maral (geyik) koymuş ve genç kızı kurtarmıştır. Sonra kendi rahibesi olmak üzere onu alıp Tauris’e (Kırım) götürmüştür.

Bu efsanenin uzantısı olarak çok sevilen ve toplumda belli bir yeri olan kadın ölülerin ardından onların mezar taşlarına (stel) geyik başı veya karaca resmedilir ki Artemis onu alsın ve kendine yakın kılsın. Geyik resimleri çoğunlukla mezar taşlarındadır.

Arkeolojik açıdan bakıldığında bilimselliği olmasa da definecilerin yaklaşımıyla ve söylemleriyle şöyle bir görüşü ortaya koyabiliriz:

Yayılıp dallanmış olan özelliği ile geyiğin boynuzu, antik düşüncede yeraltı sığınağını veya yeraltında bir tünel yapılanmasını (dehliz) ifade eder.

Salyangoz Anlamı

Mevsimsel yenilenmenin, yani yeniden doğuşun bütün devirlerde simgesi olmuştur. Daidalos tarihte ilk defa sarmal özellikler taşıyan ve labirent biçimli bir sarayı plan halinde kralına sunan kişidir. Kral bu plandan çok memnun olur ve hemen inşasını ister.

Esrarlı yaşamlarıyla ya da devlet gücünün korunmasıyla alakalı olan insanlar arasında daha sonraki dönemlerde labirentli yerleşimlerin yapılması büyük ölçüde yaygınlaşmıştı. Bu yapılar bazen yeraltında labirentler biçiminde, bazen de yer üstünde sarmal odalar ve dönemeçli biçimlerde yapılıyordu.

Labirent yapılara günümüzde definecilik yapanlar tünel veya yeraltı şehri de demektedirler. Evlerde bu sembolün görülmesi yaygın değildir. Sadece arazi ortamlarında salyangoz işaretiyle karşılaşmak mümkündür. Bu durumda işaretin bulunduğu mekânın hemen yakınlarında doğal görünümlü bir kaya, bir su kuyusu veya yükseltili ya da çökük bir alan yeraltına inen giriş noktasının başlangıcı olacaktır. Bunun aranması gerekir.

Aslan Define Bulma

Orta çağa ait sembolizmin bir ögesidir. Bu da yine Hz İsa’yı simgeleyen motiflerden bir tanesidir. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesiyle betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı olarak Hz. İsa’nın bu motifle ifade edilmesi yaygın bir oluşumdur.

aslan, kartal ve kral mezarı

Antik dönemlerden kalma saray veya benzeri seviyedeki harabelerin giriş ve yürüme bantlarında bazen açıkta veya toprak altında bir aslan heykelinin bulunması sık yaşanan olaylardandır. Şayet bunlardan bir tanesine rastlanırsa bilinmeli ki burası sarayın giriş yoludur. (Aslanlı yol) aynı zamanda bu tür bir heykel tek olmayacağı için aynı mekânda ve yolun sağlı sollu giriş noktasında bundan iki tane olacaktır.

Genelde kral mezarıdır. aslanın kabartma yada oyma olması anlamı değiştirebilir. kabartmalar çok derin olmaz. fakat oyma aslan işareti varsa bunun mezarı 15 metre derinlikte olabilir.

Kaplumbağa Anlamı

İlkel sembolizmin ilginç tapım figürlerinden biri de kaplumbağadır. Anadolu’da yaşayan pek çok uygarlıklarca kutsanmıştır. Kaplumbağanın bu denli kutsanmasının en önemli nedeni; üzerinde taşıdığı altıgen motiflerdir. Bundan yola çıkarak eski kavimler doğurganlık ve rakamsal sır olarak “6” nın özelliklerinden biri olan uzun ömürlülüğü bu sembolle ifade etmişlerdir.

Yumurtanın çoklu bölünmesi sonucu altıgenlerden oluşan bir kompozisyon meydana gelir. Çatalhöyük’te de görülen bu sembolik anlatımın Asya mezar taşlarına işlenmiş ve yanlarına (S)’lerin çizilmiş olması son derece anlamlıdır. Resimde görüldüğü gibi.

Kaplumbağa mezarı bilgeliği temsil eder, genelde filozof mezarıdır, uzun yaşamış filozofların mezarlarıdır.

Koltuk Taşı Anlamı

Kendilerinden daha eskiye dayanmasına rağmen; Frigya inanç sisteminin tanrıçası olan Kybele (Kibele)’nin kayalıklarda ve dağlarda gezdiği inancına dayanılarak, onun oturması için yapılmış motiflerdir. Ancak aynı motifi define saklayıcılar da kullanmışlardır.

Bu tür yerlerin ören bölgesi veya yakını olması hasebiyle bu çevrelerde yaşayan insanlar koltuk taşlarını nirengi noktası olarak seçmişler ve onlara belli bir mantık çerçevesinde defineleri yerleştirmişlerdir. Bunu çok doğal karşılamak gerekir. Zira defineciliğin ana unsurlarından ve hatta en önemlisi belli nirengi noktalarının hem gömücü ve hem arayıcı açısından özenle tespit edilebilmesidir.

Boğa Anlamı

Taurus ya da Boğa takımyıldızı Zodyak kuşağı takımyıldızlarından biridir. Hititlerde kadınlar için boğa sembolü kullanılmıştır. Boğa aynı zamanda türeyişin sembolüdür. Hitit kadınları türeyişi simgelerler. Türün devamını anlatmak için boğa sembolü seçilmiştir. Aslan sembolü gibi boğa da gücü simgeler.

Definecilikte sıkça rastlanılan boğa sembolünü bulmak ve bundan sonuç çıkarma merakı bir bakıma tamamen boş hayalden başka bir şey değildir. Esasen boğa figürünü kendi deyimleriyle “Öküz” olarak tanımlayan define meraklısı insanımız bu sembolün bulunduğu yerde define aramaktadır.

Boğa resmi, define yerlerinde değil; aksine ibadet yerlerinde, tapınaklarda, güçlü ve statüsü yüksek insan mezarlarına ait stellerde daha çok rastlanılmaktadır. bazı tümülüslerde boğa işaretine rastlamak mümkündür.

Birbirine Bakan İki Buzağı (Çift Öküz) : Aslında buzağı resimlerinin yüz yüze bakanına, defineciler “İki Öküz” adını verirler. Bunun olduğu yer para işaretidir, içerisinde % 50’den az gümüş içeren “adi gümüş” olarak bilinen paradır. M.Ö. 5. Yüzyılda kullanılan ve Billondenilen sikkelerdir. Ağırlığı: 11,20 gr., çapı 20 mm. dir.

Yengeç Anlamı

Bir ideogram olarak pek çok uygarlıkta farklı amaçlar için kullanılmış olan bir sembol olarak karşımıza çıkar. Ancak bütün kullanımlarında ortak bir yön onun tehlike ve dikkat imajlarını içerdiğidir.

Yengeç ve akrep figürlerinin kullanıldığı alanlar geçmiş uygarlıkların bir bakıma tılsım ve büyü uyguladıkları bir alandır da. Eski kabalistlerin pek çoğunda bu durum ayan beyan göze çarpar.

Yengeçle ilgili söylenecek kesin bir durum vardır. O da; çok yakında (burnumuzun dibinde) yakın bir tehlike var demektir. Bu bölge düz arazi olmayacağı için arama esnasında çok dikkatli davranmak gerekir.

Yaptığımız araştırma ve bilgilenmede; yengeç sembolüyle ifade edilen saklantı paranın değirmen arkları içinde olabileceği duyumuna da ulaştık. Resmin büyük ve üzerinde istavroz bulunması durumunda bu sembol yengecin kendisini kasteder. Resmin bulunduğu yer bir kapak olabilir. Dışarıda aramamak gerekir.

Köpek Anlamı

Yunan figürlerinden birisidir. Genellikle mezarlarda ve stellerde bulunmazlar. Köpeğin işlenişi mermer üzerinde ve duvarda pek nadirdir. Daha ziyade yerde yatan sabit kayalarda oyma ya da kabartmadır. Oyma işlenişi daha sık rastlanan olup, Yunan kültüründen Bizans kültürüne doğru sarkan bir simgedir.

Gözleriyle ya da bu belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasıdır. Eğer köpek tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası mezardır. İçinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerinin ardından işlenir.

Ayı Anlamı:

Bazı hayvanlar gibi ayı da genellikle para sembolüdür. Ancak bu konuda çok değişik görüşler vardır. Burnunda halka varsa ikinci bir işaret aranmalıdır. Yine “Topal ayı” denilen bir ayağı kesik ayının, kesik olan parça ayağı çevrede aranmalıdır. Kırık ayağının yanındaki sağlam ayağını ölçünüz.

Topal ayının karşısında bu ölçü kadar ilerleyiniz. Orada (+), (C), ( \ ) veya (W) gibi işaretlerden göreceksiniz. Bu işaretlerin de anlamı vardır. Bilirkişi tarafından değerlendirilir. Oranın toprak veya kaya olması önemlidir. Emaneti altın ve gümüştür. Topal ayının karnındadır diyenler olduğu gibi, yaşananlardan yola çıkarak tam karşısındadır diyenler de vardır.

Yılan define bulma

Antik dönemlerden günümüze uzanıp gelen bir semboldür. İlk defa kimlerin ve hangi dönemlerde kullanıldığı hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ancak dünyanın pek çok yöresinde farklı uygarlıklar tarafından değişik düşüncelerin sembolize edilmesi anlamında kullanıldığını arkeolojik araştırmalardan biliyoruz.

Aynı sembol geçmiş pek çok dönemlerde büyücülük sistemlerinde, tıp alanında, ölüm ve doğum kültürünün ifade edildiği sosyolojik kontekstlerde, soy bilim dallarında ve son dönemde de define meraklılarınca farklı amaçlar için belirli anlamlarda kıymet ifade etmektedir.

İnsanlık tarihinde bilinen çok uzun dönemleri içinde, yılan motifi hep insanla iç içe olmuştur. Bazen tapınaklarda, bazen dağlardaki kaya üstlerinde, bazen heykellerde ve fresklerde ve bazen de sikkeler üzerinde yılan motifi insanoğlunun hayatında daima çok önemli yer işgal etmiştir. Onun ifade ettiği anlamlar aslında çok fazladır. Sadece defineciye ait bir sembol gibi görmek çok ama çok yanlış bir bakış açısıdır.

Ayak İzi Anlamı

Defineciliğin belki de en çok aranan ya da bilinen sembolüdür. Arazilerde bulunması bakımından bu işle uğraşan insanlar ömürlerinin büyük bir kısmını bu işaretin peşinde geçirirler dersek çok da yanlış olmayacaktır.

Doğal erozyonlar, kar, yağmur ve değişik sebeplerle uzun geçen zamanların aşındırdığı kalkerli kayalarda görülen oyuklar, yine bu kesim tarafından yanlış bir biçimde ayak izi olarak algılanır.

Resimde gördüğünüz ayak resimleri bir ayak için yapılmıştır. Bu işaret defineciler arasında “tek ayak” olarak bilinir. Büyük resimde dikkat edilirse bir tane ayak izi altta ve onun üstünde de yön göstericisi olan ok işareti mevcuttur. Biz define arayıcısı okuyucularımıza “işte işaret böyle olmalıdır” demek istiyoruz.

Büyük işarette bulunması gerekli olan saklantı tam tamına 10 adım sonrasındadır. İkinci tek ayak ise parmaklarıyla birlikte belirgin olan bir işarettir ve onun emaneti de 11 adımdadır.

Doğan Şahin Anlamı

Savaşçı yada eşkıya parasıdır. Genelde kapalı mekanlarda olur. Açık sahada kayaya işlenen hayvan çoğunlukla kartal başıdır.. Doğan ve şahinin baktığı istikamet önemlidir.

Şahin, avını mutlak yakalar ve üzerine çöker, öyle yer. Elde verilen eti yada hayvanı canlı bile olsa istemez, yemez. Kendisi kabzetmelidir. Resim olan yerde de buna dikkatle emanetin üstünün kapalı olduğunu ve tuzaklı olabileceğini düşünmek gerekir. Şahin ve doğanın malı ağırdır. Mutlaka aynı bölgede müjdesi vardır. Bu iki hayvandan birisi mağara yada mahzende ise o kapalı mekan içinde bir tandır yeri gibi nokta aranmalıdır. Emanet tandırın altında ve üstü ağır kütle ile kapatılmıştır.

Kartal Anlamı

Her devirde daima güç ve kuvvetin timsali olmuştur. Tarih boyunca pek çok uygarlık bu hayvanı kuvvet ve özgürlüğün sembolü olarak benimsemiş, iktidarları için bir vazgeçilmezlik sembolü haline getirmişlerdir.

Ancak Roma, Bizans, Selçuklu vb. uygarlıklarda kartal daima farklı motiflere bürünmüştür. Çift başlı kartal, açık veya kapalı kanatlı kartal ve diğer değişimli figürler buna örnektir. Kartalı genellikle Roma ve Selçuklu yerleşim bölgelerinde görmek daha sık rastlanan bir olgudur.

Medeniyetlerin güç ve özgürlük sembolü olmasının dışında, define işareti olarak uygulanmışsa bunun için farklı yaklaşımların ortaya konulması gerekir. Bu durumda kartal, yüksek alanlarda ve kayalık bölgelerde olmalıdır.

Üç Noktalı Üçgen Define Bulma

Kutsal üçleme, baba, oğul, kutsal ruh.  Büyük olasılıkla Allah, Cebrail ve Hz. İsa üçlüsünü ifade eder. Ve bunların korumasına bırakılmış bir emanet demektir. Bu emanet bir define gömüsü olabileceği gibi bir mezarı da ifade edebilir. Üçgen; zannedildiği gibi üç adet malı ifade etmez. Üç adet mezarın anlatımıdır. Eğer bir çatı üzerine veya lahitler üzerine üçgen motive edilmiş ise bu durumda kesin olarak dini inancın simgesi olan teslis (üçleme) ifadesidir.

Ya da Eşkıya ve Ermeni motifidir. Dolayısıyla çoğu zaman iki adet sahte ve bir adet gerçek gömü yerinin anlatımı olarak karşımıza çıkar. Bu motif çok dikkatli bir biçimde incelendiğinde; iki noktanın diğer bir tanesinden farklı işlenmiş olduğu görülecektir. Zaten bölge dikkatle incelemeye alındığında “Üç Çingene Mezarı”nda olduğu gibi üç mezar veya üç yığıntı ya da üç çukur alan kendiliğinden görülecektir.

Burada bir hususa dikkat çekelim. Bu üç nokta mutlak mezar ifadesi olmayıp, üç tane ahlat veya ardıç gibi uzun ömürlü ağacı, ya da üç adet küçük tepecik/çukur gibi bir oluşumu işaret ediyor olabilir. Yani kısacası çevrede (müselles) üçgen bir oluşum arayın. Ve bunların içinde gerçek olan bulunmaya çalışılacaktır.

Çoban- Kepenekli Çoban Define Bulma

Kepenekli çoban varsa arkasında en az 30 tane koyun büyüklüğünde kaya vardır bu kayaların bir kısmının altında  belli miktarda paralar vardır.

Semboller dünyasının bir ögesi olarak çoban; Sevgi yüklü, yumuşak huylu ve gezdiği yerleri dikkatle takip eden, uyanık ve sürüsüne şefkatle muamelede bulunan.”koruyan” bir imajın insanıdır. Sırtında heybesi ve elindeki asası (değnek) ile kendisine teslim edilen emanetin/sürünün mutlak anlamda koruyuculuğunu yapmaktadır.

Definecilik ya da geçmiş zamanların saklama mantığı penceresinden bakılınca çoban motifinde iki ana özellik bulunacaktır. Bunların birincisi çobanın asası, diğeri ise onun sırtındaki heybesidir.

Bu iki ana unsurdan anlaşılacaktır ki çobanın heybesi gömü, asası ise yön ve mesafe verecek olan figürlerdir. Bununla beraber; bazen de sürüsünü gütmekte olan heybeli/heybesiz bir çoban motifi, elindeki asasıyla baktığı noktalarda bir veya birkaç koyunu korumaktadır. Bu bakımdan çobanın baktığı, yöneldiği ya da asası ile işaretlediği yön önemlidir.

Akrep Yengeç Anlamı

Çok zor ve meşakkatle alınabilecek bir emanettir. Bu tip yerler uzun çalışma gerektirir. Akrep aynı zamanda tehlike demektir. Bu tür defineler çoğu kez havuz altı, sulu kuyu ya da bir yer altı mahzeni içindedir. Değirmenlerin suyunun boşaldığı noktada akrep resmine rastlanır. Eğer akrep mağarada ise emanet mağaranın dip ve kuytu yerinde yapılmış bir dehliz içindedir. Ve dikkatle yaklaşmak gerekir.

not: tüm yazılanlar tahmini bilgilerdir doğruluğu tartışılır.

Yorumlar

 1. Rahman dedi ki:

  Kardesim bizim bi abimiz var her turlu olayi aninda cozer,bana ulasirsan sevinirim.

 2. muzaffer dedi ki:

  Arkadaşlar kayata oyulmus oturmuşvaziyete çoban resmivar neyiifade ediyor bilen varmı yardımcı ilsanız

 3. Soner dedi ki:

  Kardeşim deve işareti normal bir deve büyüklüğündeyse amenna fakat küçük ise o dönemin medeniyet resmidir

 4. serkan dedi ki:

  simdi dostum bu kral mezarinda bir dunya altin bulunmamasi gayet normal aslinda. kral mezarinda bulunacaklarda kralin sahsi esyalari yani su kabi yemek kabi altindan degerli birkac esyasi kilici vs.. basindaki tac falan degil cunku tac bir sonraki krala gecmelidir zaten devlet mali gibi dusun … ulkenin butun mal varligi kralin diye kralla beraber gomersen devlet acliktan yok olur … simdi boyle bir gelenek olsa mesela bir devlet baskani olse kendisiyle birlikte ne gomulurdu ? sahsi esyalari . bankadaki parasi cocuklarina kalirdi yani butun devlet mallarini onunla gomemezsin zaten … gomu o kisinin sahsi esyalaridir yanindaki degerli malzemeleri ve birazda altin sikke gittigi yerde lazim olur diye konurdu zaten

 5. Septic dedi ki:

  Mrbalar hocam benimde bir sorum olacak hatta sorudan çok daha öte birşey ama biraz daha ozel olsa daha iyi olur

 6. oğuzhan dedi ki:

  Eski bi ermeni evi iki katlı alt katın odasının duvarında çocuk yumruğu girecek şekilde yuvarlak oyuk var ne anlama geliyor aceba

 7. men dedi ki:

  Sayin menderes bey yazilarizin bir çoguna katiliyorum.Fakat cin peri işine katilmiyorum.Cinler insanlara müdahele edemez eger edebilselerdi insanlari şamar oglanina çevirirlerdi.İnsanlarin paralarina bankalara elkoyarlardi.Ayrica bazi sitelerde cinlerin sahipsiz paralari sahiplendigi yazilmiş.Cinler kulanamayacaklari parayi sahiplensin….

 8. MendereS dedi ki:

  güzel yorumunuz için teşekkür ederim, 151 çeşit cin olduğu söylenir, bazı ırklar tamahkar olurmuş. mesela cüce cin ırkı sahiplenen olarak kabul edilir. bizim araştırmalarımız buraya çıktı. kabul etmediğiniz yada başka bildikleriniz varsa paylaşın okumaktan mutluluk duyarız.

 9. Ömer dedi ki:

  Menderes hocam sizinle nasıl irtibat kurabilirim. Bir yer hakkında özel sorularım olacak

 10. MendereS dedi ki:

  Define Sohbeti Forum sayfamıza göz at bir çok tecrübe sahibi arkadaşlar size destek verecektir.

 11. Ömer dedi ki:

  Peki Teşekkür ederim

 12. Cafer dedi ki:

  Selamün aleyküm bizim define olduğunu düşündümüz yer var bu yeri uç harflilerden anlayan bi hocaya baktırdık orda vardedi sahipli dedi kazdığımız yerde küllü toprak hayvan kemikleri insan kemikleri ve yanmış kemikler ve kırık testi parçaları ve pis kokulu kızılımsı sert toprak çıktı bakan kişi bizden kurban istediklerini söyledi biz kurbanı kestik devam ediyoruz bi sonuca ulaşamadık ne yapmamız gerekiyor
  Ve bu arada kazarken altın kaplamalı hayvan dişleri çıktı

 13. Hamza dedi ki:

  Selami aleykum bende bi isaret var cozebilirmisiniz acaba

 14. Yalnız Kurt dedi ki:

  Merhaba ben bi taş buldum üzerinde yunanca harfler var 10-15cm uzunluğunda 4-5cm eninde sizce değerli mi?

 15. Müjdat Halil dedi ki:

  Harfleri aynı şekilde yazabilirmisiniz?

 16. Tolga dedi ki:

  Selam.A. hocam bende taşın üzerine işlenmiş haç işareti var ve haç işaretinin üç başı çember içine alınmış alt kısmında da ok işareti mevcut lütfen yorumlayabilir misiniz saygılar sunuyorum

 17. Tolga dedi ki:

  İyi günler hocam ; bir taşın üzerine işlenmiş haç işareti var ve bu haç işaretinin üç başı çember içine alınmış haç işaretinin alt kısmında bulunan bir ok işareti mevcut lütfen yorumlayabilir misiniz saygılar sunuyorum

 18. Alicenk dedi ki:

  Beyefendi bu kadar anlattınızda siz hiç bunları yaparak define buldunuz mu

 19. Murat dedi ki:

  Kalp isareti ne anlama gelmektedir arkadaslar

 20. Murat dedi ki:

  Arkadaslar kabartilmis kalp isareti ne anlamina geliyor

 21. hakan dedi ki:

  slm bir milyon dolar var birinde ama bu ülkeler arası kullanılan bir para sertifikalı ben bu bir işe yaramaz dedim doğru degilmi

 22. Anonim dedi ki:

  Bana cihaz lazım

 23. saban dedi ki:

  Bende bir yuzuk buldm degeri nedir

 24. wandan qıraLı wanchu dedi ki:

  seLamun ALeyküm ustaLrım ve yöneticiLerim bu kanala nasıl katılşacağız ve nasıl nerden girecegiz

 25. mahir dedi ki:

  selam arkadaşlar yıllardır kazıyorum yok bulamadım bırseyler saglam bır yer var deyıp kazıyorum boş anlayacagınız saglam adamlarla yapmak lazım bu işlerı ekıp var malzeme var yer yok kazdıgımız yerlerı gorsenız varya ….

 26. mahir dedi ki:

  selam arkadas hoca felan boş iş hiç bir hoca altın var denez soyleyende yalan konuşur unutma 3 harlılere gelınce onlar var ama sen korkmana gerek yol yok kurbanmış felan fılan hocanın hıkayesı anlayacagınnn