Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Anadolu Topraklarında Define İşaretleri, Soru ve Cevaplar

Anadolu’nun her bölgesinde define işaretleriyle karşılaşmanız mümkündür. Bu işaretler genellikle eski taş ve kayaların, ağaçların, değirmenlerin, kiliselerin, ve hatta eski evlerin yüzeylerinde kazınmış işaretler şeklinde gelir. Bu işaretlerle karşılaşanların çoğu ilgi gösteriyor fakat nasıl çözüleceğini bilmediği için pas geçiyor.

Anadolu topraklarındaki define işaretlerini yorumlamak  öyle kolay bir iş değildir. Yaptığınız işte başarılı olmak için kendinize mutlaka uzman bir danışman bulmanız gereklidir. Kendi becerilerinizle bu işi kavrayıp yönetebilir bir konuma gelmek istiyorsanız Define sohbeti forumundan yardım alabilirsiniz.   Definesohbeti.com  aslında bu konu hakkında sonsuz miktarda bilgi sunuyor. kendinize danışman arıyorsanız yine buradan bulabilirsiniz.

Ben define avcılığı kariyerime ilk başladığımda internet henüz yaygın değildi. Define işaretleri hakkında bilgi edinmek çok zordu. bu işi bilenleri bulmak ve onlarla sohbet edip bilgi edinmek uzun zaman alıyordu. Bu işle ilgili yazılan kitaplar dahi yaygın değildi olanlarla yetinmek zorunda kalıyorduk.  Nasıl geliştiğimi hatırlamıyorum. bir anda başkalarına danışmanlık yapmaya başladım.

Gerçek İşaretler

Define işaretleri çözümünde ilk önce bir işaretin gerçek yada sahte olup olmadığını anlamanız gereklidir. bu sizin ilk öğrenmeniz gereken konudur. Kendinizi geliştirme yolunda önünüze çıkacak sahtekarlara dikkat edin. Sahtekarların ilk yaptığı iş ona net işaretler bulup kendilerini oraya götürmenizi ister.  yada resimlerini göster biz malin yerini söyleyelim der.  Oysaki o kadar senaryolar işlemiştir bu güne kadar gösterilmiş ve alınmış tek para yoktur.

Ben bu bloğun yazarı olarak, tüm yazdıklarımın doğru olduğunu iddia etmiyorum . Bu sektördeki uzun yıllara dayanan deneyime rağmen, “Hala yanılabilirim”. Şu var  bu blogta paylaştığım tüm bilgiler, tamamen ücretsizdir. Bu blogta define işaretleri araştırmacılarına iyi bir arşiv sunuyor. neredeyse tüm işaretler hakkında azda olsa bilgiler bulmanız mümkündür. Eğer burada olmayan bir işaretle karşılaşırsanız onu resimleyerek yada işareti tam anlatabilir şekilde kafanıza yazarak forum sayfamız üye olup ister resimli ister resimsiz şekilde sorabilirsiniz.

Define işaretlerinin gerçekliğini kanıtladıktan sonra 2. işiniz işaretin hangi medeniyete ait olduğunu anlamanız gerekir. Anadolu topraklarındaki en yaygın define işaretleri, yunan, roma, bizans, ermeni, rum ve eşkiyalara ait işaretlerdir.  hepsinin çözümü birbirine benzerlik gösterdiği gibi belirgin farklılıklarda  vardır.

Define İşaretleri Soru ve Cevapları; Yorumlar

soru

Efendim 8 metre derinlikte olduğunu düşündüğümüz bir hazinenin peşindeyiz. şimdi çok sert siyah bir kaya ile karşılaştık bu durumda ne yapmalıyız..  bize göre bu siyah taşın altında hazineye giden tünel var bu kayanın  tüneli kapatan  kapak olduğunu düşünüyoruz.

cevap

Evet,  bahsettiğiniz sert kaya, rengi siyah, katran karası gibi sert ise bu mümkündür.

soru

Şimdi, kazmaya devam ettikçe, bu taşlara daha çok rastlanıyor. tıpkı merdiven gibi alt alta devam ediyor.  ve  kapı itme gibi görünen bir bölücü kaya görüyoruz. Son zamanlarda batıdan çok fazla su süzüyor. delikten gelen su sarımsı pas gibi. Bu sarımsı pasın tespit ettiğimiz odadaki metallerin  bir parçası olması ihtimali var mı?   taşlar doğal değil, insan yapımıdır. şu an 8 metreden belkide daha fazla indik  hazinenin bu kadar derin olması ihtimali var mı?  aslında işaret okuma konusunda iyi değiliz.  bu bölgedede başka defineciler 10 metrede para buldular  bizde aynı derinliğe geldik gibi görünüyor..

soru

Efendim, bende sitenizin takipçisiyim. Bana tavsiyede bulunun, bir nehrin ortasında garip bir işaret bulundu. Taş üzerinde 7c, ve kD işareti var.  Lütfen bana tavsiyede bulunun.

cevap diyor ki:
Benim tavsiyem devam etmektir. karşılaştıklarınıza göre büyük bir gizli odaya girmeniz gereklidir.

soru

İyi günler efendim,

kazı yerinde kırılması imkansız kayayla karşılaştık. çok sert. matkap getirip delik açtık anladığımız kadarıyla büyükten küçüğe doğru 5 tane aynı taştan var sizce girişi kapatan blog taşlarmı bunlar.

Çok teşekkür ederim.

cevap

burada girişi bulmalısınız fakat giriş tünellerin arasında doğru odaya giden tünelide bulmalısınız aksi takdirde sıkıntılı durumla karşılaşablirsiniz.    ayrıca  dikkatli olun çünkü hazine suyun altında olabilir.

soru

İyi günler efendim.

Kazımıza devam ettikçe,  içe doğru bir köpekbalığı dişi bulduk. Kazmaya devam ettik ve uçları birbirine bakacak şekilde 4 üçgen bulduk. Bu üçgenlerin anlamını biliyoruz efendim? Teşekkür ederim.

cevap

Bu üçgenler  nokta belirtmeye çalışıyorlar. Ve inanıyorum ki kazdığınız noktayı belirtiyor.

soru

İyi günler efendim,

Sadece bulduğumuz kayanın anlamını sormak istiyorum. Kaplumbağa içinde küçük bir oyuk var anlamı nedir.

Allah sizi korusun.

cevap

Kaplumbağa işaretleriyle ilgili uzun ve detaylı araştırmamı okumanızı tavsiye ederim.

soru

ağaca çakılı çiviler ne anlama gelir. şimdiden teşekkür ederim.

cevap

Çivinin baktığı yerde ne var ? ağacın çevresinde mezar vardır veyada burada para vardır. bu çivi çarmıhın çivisimi, çingene çivisimi, çivinin demiri nasıl kurşun dökmemi.

soru.

İyi günler  Yardımına ihtiyacımız var.  4 tane yaşlı ağacım var. 3 demirhindi ve bir mango ağacı. . 3 demirhindi ağacının arası 20 metre hepsi aynı tek sıra.  Mango ağacı demirhindi ağaçlarına 50 metre uzaklıktadır. Şekil  bir üçgen gibi. bizce hazinenin bir göstergesidir. nereyi kazmalıyız?

Teşekkürler Efendim Allah sizi korusun.

cevap

Tek sıralı ise ortadakine ve yaşlı olana bak. burada aslında önemli olan mango ağacıdır. oda bulmacanın içindedir hatta en önemlisi odur.  ağaçlar üzerinde çivi çakılımı ona bakın.  ve birde mango ve demirhindi ağaçları hangisi yaşlı. ? En dikkatimi çeken şey de mango ağacı.

soru

İyi günler

uçları birbirine bakacak şekilde 4 üçgen daha bulduk.. Lütfen bunun anlamını aydınlatın efendim.

Çok teşekkür ederim

cevap

üçgenlerin uzun tarafına gideceksin yada bulduğunda tam olarak hangi ucu yere çapraz duruyorsa yön orasıdır. yani kaya tam yatay değil bir tarafı biraz aşağı sarkar şekilde üçgenin bir ucu  aşağı bakar şekilde olması lazım.

soru

Efendim şu anda 9 metre derinliklerde arıyoruz,  sert bir kum var. kazmaya devam ediyoruz, yine bir tabela bulduk ve o da duvarın yanında bir yıldız işareti görüyoruz ve başka bir işaret daha var.

Bu Efendim hakkındaki yorumlarınıza ihtiyacımız var.

cevap

Dikkatli olun yıldız  tehlike işaretleri anlamına gelir. yıldızlı kayalyı oynatırsanız üst zemin üzerinize yıkılabilir.

soru

Merhaba, kazarken siyah ahşap bulduk gibi mertek bulduk. Bu odanın mührü olduğu anlamına mı geliyor? Keşke size değerlendirebilmem için  yollayabilsem.

Teşekkürler.

cevap

Bu garip kara mertek,  muhtemelen siz tümülüs benzeri biyerdesiniz.

soru

İyi günler efendim. Üzerinde tuhaf siyah lekeler olan bazı kayalıklar bulduk.  Ayrıca, içinde bir parmak koyduğunuzda içi boş ve biraz pürüzsüz bir dokuya sahip olan tuhaf bir deliğe sahip tuhaf bir kaya olduğunu da söylemeyi unuttum.

Bunun hakkında ne söyleyebilirsin efendim?

cevap

İşaretleri işaret olarak bulabilirseniz, o zaman doğru yerde kazandığınızı onaylamak daha iyi olur. Danıştığınız tecrübeli hocanıza gelince, gerçekten güvenilebilirse çok yardımcı olacaktır. Onu gerçekten iyi tanımanız gerekiyor.

soru

İyi günler Efendim, sadece kayada bulduğumuz işaretler hakkında soru sormak istiyorum. Bu bir dikdörtgendir ve içinde merkezde oyulmuş bir daire. Kayayı kazıyoruz ve kayalığın yan tarafında yine yine bir çizgi ile oyulmuş bir dairenin bir başka işaretini bulduk. anlamını söyleyebilirmisiniz.

cevap

İçinde bir daire bulunan bir dikdörtgen hakkında çok yazık. genelde kaya mezardır. kare olsaydı oda mezar derdim fakat dikdörtgen kaya mezara daha yakındır.  çizgi muhtemelen yön veriyordur. çizgiye doğru gidin.

soru

İyi günler Efendim, ben burada yeniyim define işaretlerine ilgim var. Bir soru sorabilir miyim. Bir odaya ulaştığınızda, merdivenlerden aşağı inmek doğru mu?

cevap

merdivenleri bulduğunuzda hemen  üzerine basmanızı tavsiye etmem. döner merdiven tuzakları çok yaygındır.  bastığınızda bi dönerse kaval kemiğinizi kırar geride çıkaramazsınız kıstırır. Allah korusun

soru

Cevap verdiğiniz için teşekkürler. horasanı kırmak için bildiğiniz bir kimyasal varmı ?

cevap

Evet, horasan nasıl kırılır konumuza göz atın.

soru

taşta oyma  X işaretinin anlamı  nedir. ve birde ok,  ok x işaretini gösteriyor.

cevap

Ok doğrudan X işaretine işaret ediyorsa, o zaman malın bu noktada gizlendiği anlamına gelir. x işaretinin çevresine yoğunlaş aradığın oradadır.

soru.

Babam uzun yıllar define avcılığı yaptı.  malesef başarılı bir çalışması olmadı hep boş döndü.  bende bir keresinde onlarla gittiğimde bir kaya üzerinde dairesel şekilde halka işareti bulduk.  ne olduğunu anlamadan yakın biyerinde 6 metre kazılmış yer bulduk.  kazılan alana girdiğimizde kalp, üçgen ve ok işaretleri bulduk.  bu zemin kadayan çıkmıştı.  buranın ne olduğunu anlayamadık sizde burası kazılmaya değermi.

cevap

tam olarak neye dayanarak kazmışlar. sadece halkayamı yoksa ellerinde dedektör varmıydı biliyormusunuz.

cevap

Merhaba efendim. İyi günler. Efendim, evimin önündeki yaşlı bir ağacımız var ve ağacın gövdesinde, üzerinde oyulmuş bir göz var. Efendim, bunun anlamı ne düşünüyorsunuz?  burası eski ermeni yerleşim yeri.

Şimdiden teşekkürler bayım.

soru

İyi günler, bir tepenin üstünde, üzerinde ayak basması bulunan bir kaya var. Bunun anlamı ne?

soru:

büyük bir kaya bulduk ve bir balık gibi görünüyor, bunun ne tür bir işaret olduğunu biliyor musunuz.? ve üzerinde bir harf var, LVJO. Çok teşekkür ederim. Allah sizi korusun.

soru

Merhaba efendim iyi günler!

Bazı sorularım var ve burada işaretler hakkında daha fazla bilgi almak için yazıyorum. Kazı yapıyorduk ve şimdi 12 metre derinlikteydik. Ne yazık ki, nehre yakın olduğumuz için çukur su aldı.  suyu boşaltmak çok zordur, su dolmadan önce kayalar iskiflenmiş gibiydi. üzerinde kalp benzeri işaret vardır.  birde tarak gibi işaret daha vardı sizce ne anlama gelir. şimdiden teşekkür ederim Allah sizi korusun.

cevap

Eğer nehrin yakınında 12 metre derinlikte kazıyorsanız buradan daha aşağı inmeniz mümkün değil çünkü çukuru sürekli su basar.

soru:

Merhaba efendim, bir taş üzerinde çizilmiş bir harita bulduk.  sıradan bir kalem gibi çizildi. Belki çok keskin bir metal ile. Size ulaşabilmem için bir e-posta adresiniz var mı?

Teşekkürler.

cevap

10 metre derinliğindeki parayı almak  için anne yatağını bulmalısın. Anne yükü yüzey işaretine yakındır.

soru

Deniz kumlarıyla dolu 300 metrekarelik bir alanda ne olur.

soru

Merhaba efendim, kırık şişelerle dolu bir küp bulduk. Şişelerin renkleri aynı değildir, kırmızı yeşil, sarı ve diğerlerinin rengi yoktur. ardıç ağacından 3 metre uzakta  1 metre derinliğinde kazılarak bulundu. kazmaya devam etmelimiyiz bu bir işaretmidir.

soru

Büyük bir kayanın ve bir ardıç ağacının yanında, yaklaşık 2 metre derinliğinde bir kazı yaptık.  çukur saf deniz kumuyla doluydu.  çukurun sonunda 3 basamaklı merdivene rastladık.  merdivenlerin önünde 10 cm genişliğinde ve 3 delikli taş ve kanal var.

Bunu çok takdir edeceğiz ve gömülü hazineyi nerede bulabileceğimizi analiz etmemize yardımcı olabilirseniz, nazik yardımlarınız için çok minnettar olacağız. Çok teşekkür ederim.

soru

Arkadaşımın tapulu  mülkünde iki taşta çarptı. Üst kaya yüzeyinde üç adet delik var ve  üçgen bir sembol var. Bunlar açıkça insan yapımıdır. Bölgede ayrıca ağaçlardaki oymalar ve ağaçların bükülmesi gibi başka işaretler de var. iki kayanın hemen altındaki bir tünelin var olduğunu düşünüyoruz. Benim sorum, hazine kayalığın altında mı yoksa tünelde mi yoksa ağaçların etrafındamıdır.?

cevap

giriş bulduğunuzda her girişten sonra tünel olacak diye bir kaide yok.  bazı girişler direk odaya girer. kapıyı açarsın normal eve girer gibi direk odaya girersin.  ne olursa olsun kapıdan sonra dikkatli olun tuzakların en çok karşılaşıldığı yerler buralardır. siz kapıyı açtığınızda üstteki molozlar üzerinize yığılabilir.

soru.

Hazine işareti ve sembolü ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var. kartalın başı gibi duran işaretimiz var. . Yine diğer tarafta  c harfi işareti yaprak gibi duran taşın altındadır. . Bütün bunlar büyük bir taşa oyulmuş.

Umarım hazine işaretinin çözümünde yardımınız olur.

cevap

Kartal başı, diğerleri arasında en yüksek önceliğe sahip olan önemli bir işarettir. Gaga yönünü ve baktığı yeri takip etmelisiniz.  yüksek kalitede içi dolu mezar olması lazım. belkide tapınak girişidir bunu kestiremeyiz. çok değerli işarettir.

soru.

Bir taşta bir kalp  buldum ve kuyruğunda 2 nokta var. Bir işaretse bana yardım edebilir misin?

soru

Kazımız  farklı toprak tabakaları, kum ve sert taşları alarak yaklaşık 4 metre indik.. Bir metrede, koyu renkli toprağa rastladık sanki ağaç çürüğü gibiydi.   sonrasında taş tabakası vardı şimdide kum tabakasına rastladık  sizce bu durum neye işarettir.

soru.

Efendim, size kolaylıklar dilerim. Bir yanı kalp şeklinde olan büyük bir kaya gördüm. Diğer tarafta bir fil vardır ve tepede oymalı bir kaplumbağa bulunur. Kaplumbağanın başı üç küçük deliğe sahiptir.

Kayanın kalp şeklinin sağ tarafında kazdık ve hiçbir şey bulamadık. Tam olarak nerede kazacağımız konusunda tavsiyenizi alabilir miyiz?

cevap

Kaplumbağanın kafasının önünde kazmaya çalışın, sonra ne bulduğunuzu söyleyin.  kafanın hemen önü yada karşıya doğru bakın orada kendini ele veren farklılık olması lazım.

cevap

daire yada halkalar yüklü miktarda hazinenin tuzağı olduğuna işarettir.

soru

Merhaba efendim. Kiracılarımız kazı yaparken, insan kemikleri buldular, muhtemelen mezara denk gelmişler. sizce burada başka neler bulunabilir.

cevap

kazıda ilginç emarelere rastlarsanız kazıya devam edin.  bunları bulduğunuz sürece doğru yolda olduğunuz anlamına gelir.

soru

Merhaba efendim. bir kayada hem sarmal çizgi hemde yılan bulduk. isterseniz resim yollayabilirim.  sizce ne anlama gelir.

cevap

yılan  çok iyi bir hazine işaretidir.  Bununla birlikte, bir zehir tuzağı ve tılsım vardır,  dikkatli olun.

soru

Y harfi  bataklığın hazinesi derler sizce doğrudur ?

cevap

bulduğunuz işaretin gerçekliğine bağlıdır.  bir Y işareti genellikle belli bir yolun kesişimine işaret eder. yada derenin. dere varsa ikiye ayrılıyor olması lazım. tam ayrılık noktası çatal yapan yer iyidir oraya bakın.  bu yol içinde geçerlidir.

soru

Merhaba efendim,  bir şey sormak istiyorum.  kazdığımız belli bir kaya var. Üzerinde bir X işareti ve üzerinde kazınmış harf v veya y harfi var.  7 ve 4  sayısıda var. Ve yanındaki kayada, büyük kayanın üzerinde bir ayak işaretiyle çok büyük. Bunların anlamları nelerdir? Lütfen sorularıma cevap verin. Teşekkür ederim.

cevap

7 ve 4 her ikisi de altı yani alt köşeyi ifade eder.  X’e gelince, bu son noktadır.

soru

eski bir şişede harita buldum. Üçgenin içinde bir GÖZ, üçgenin yanında “ARADAM ADAM AK TOM” kelimesi yer alıyor. Ne anlama geliyor ?

cevap

haritada başka neler var, ağaçlar, dereler ve tepeler yokmu onlarıda söyle.

soru

Merhaba: arazimiz bir dere alanıdır. Mağara üstte kalır, eski bir bambu bahçesi var. Mağaranın 20 metre altındaki dere boyunca, bir zamanlar bambuların altında kazı yaptık. değişik taşlar bulduk.  sizce bunlar nedir.

cevap

Evet, malın  bambu ağacının altına gömülmesi mümkündür. Bazı tecrübelerime dayanarak,  hazinelerini özellikle de bambu, ardıç, meşe, ahlat, dut, ağaçlarının diplerine sklanıyor.

soru

Kırmızı, turuncu ve sarı renkteki taşların anlamlarının ne olduğunu sorabilir miyim? Kazarken biz bulduk. Teşekkür ederim.

cevap

Bu tür taşlar gerçekten etrafında bulunan diğer taşlardan farklı görünüyorsa, yani o dağa aiy taş değilse bu bir işarettir. buradaki kazı alanı genişletilip devam edilmesi gerekir.

soru

Efendim, başka sorum var. Kazı yaparken, toprakla kum karışımıyla karşılaştık. Parlayan taşlar da bulduk. Bunun anlamı nedir?

cevap

Her şey onları bulduğun yere bağlı. Eğer bu kumlar garip bir şekilde o belirli noktaya yığılmışlarsa, bu bir işarettir.  bu her tarafta varsa o zaman doğal diyebiliriz.

soru

Efendim, ayrıca kazı yerinde büyük, ağır ve pürüzsüz bir taş bulduk. Aynı  bir kişinin bacak kısmındaki  kemik biçimindedir. Efendim ne ima ediyor?

cevap

Yerin altında ise o zaman devam etmelisiniz. Bu kaya sadece doğru yerde olduğunuzu gösteren bir işaretçi olabilir.

Yorumlar

 1. Osman dedi ki:

  İyi akşamlar çocukken bulduğum bir delik vardı yaklaşık 1 metre derinliğinde 50.60 cm genişliğinde taşın üzerinde ,mermer kadar düzgün kesilmiş bir delik deliğin ecerisine girdiğimde üst kısmında birAz giZlenmis, serçe parmağı büyüklüğünde bir kılıç kama ya benzeyen 4 veya 5 cm büyüklüğünde özenle yapılmış bir parça bulmuştum o parça bir isaret olabilirmi Kılıç’ın ucu içerisini mi gosteriyodu disariani mi hatirlamiyorum delikte bişey olabilirmi yorumlarınız nelerdir ..şimdiden tsk

 2. ramazan63 dedi ki:

  hocam bir işaret var.1 mt.uzunluğunda 40cm genişliğinde 40cm derinliğinde dikdörtgen..ayrıca güneybatı istikametini gösteren 60cm lik bitişik ok işareti var.yanındada aynı büyüklükte ama ok işareti olmayan bir dikdörtgen daha …yardımcı olabilir misiniz tşkler

 3. Ali dedi ki:

  İyi günler taşın uzerinde dirgen işareti var sabıyla beraber sabının ucunda üçgen ust sag tarafında vպo o kucuk ama yeni taşın bir tarafında haç işareti var sizce ne anlama geliyor ve nereyr bakmalıyım

 4. Erman dedi ki:

  Tek ayak izi var dere kenarında.kaya parçasında.

 5. Buğra dedi ki:

  Hocam bende Horasanlı orulmusmus u şeklinde agac ağacın orda 3 tane çingene çivisi ne anlama gelir

 6. Buğra dedi ki:

  Yığma Horasan’dan yapılmış taşlar ve bu yigmanin altında u şeklinde ve kare şeklinde ve içinde 3 adet çingene çivisi ne anlama gelir

 7. Ahmed dedi ki:

  Salamlar.iran Azerbaycandan fotoğraf Lara cevab verir misiniz bu yılda yanlızım guvenlim kimse yük gerçek saygılar…

 8. Adgen dedi ki:

  Salam qardaşım.şelalede olan işareti size nasıl gönderim.

 9. Adgen dedi ki:

  Mende senin kimi qardaş, güvənili insan azaldı. Mende şimali Azarbaycandanam.

 10. Adgen dedi ki:

  Mende senin kimi qardaş, güvənili insan azaldı. Mende şimali Azarbaycandanam.

 11. Kral korsan dedi ki:

  Merhaba bir kaya var bu kaya üzerinde çok belirgin bi şekilde hac işareti var çok iyi işçilik yapılmış bu kaya taşınmış kayaya sert bi cisimle vurunca boş ses geliyor acaba kirmalimiyim ?

 12. Sokak dedi ki:

  Selamun aleykum kalp seklinde kaya ve tam uzerinin ortasinda x isareti nin anlami nedir simdiden teşekkürler

 13. Gilberto dedi ki:

  Achei quadrado Rocha 4 metros altura.
  Seria respiro Câmara. Fica lado leste montanha arenito..encontrei tbm sinais c mas escavado rocha..é sinal túnel..como encontrar tunel.posso
  Usar som encontrar..tem triângulo tbm e rosto rocha..voltado leste…como proceder ?

 14. Azadorak dedi ki:

  4 katmandan sonra horosan cikti 2 metrede kareli kubbeli taş çıktı

 15. İrfan dedi ki:

  Selamın aleykum hocam bir kaplumbaga isareti bulduk resmini size atıp yorumlamanızı ısıtıyorum bu mumkunmudur acaba saygılar

 16. Muhammed dmrts dedi ki:

  Kayayı kaldirdigimizda altında küçük taş ve üstünü oymuşlar bu ne anlama gelir