Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Scripter Otomasyonu Hata Ayıklama

Golden Software Scripter, betik geliştirme ve çalıştırma programıdır.

Otomasyon, programın kullanıcı arabirimiyle etkileşime girmeden çalıştırmanın bir yoludur. Aynı özellikleri içeren birçok harita veya grafik oluşturmanız gerektiğinde yine kullanışlıdır.

Çoğu program işlemi bir komut dosyası aracılığıyla denetlenebilir. Tek bir komut dosyası tüm nesneleri bir kerede oluşturabilir, böylece programda aynı komutları tekrarlamanız gerekmez.. Otomasyon nesnelerine erişmek için birçok farklı program kullanılabilir. Bu tür programlar arasında Visual BASIC, Windows Script Host ve Microsoft Office kullanılabilir.

Talimatlar Visual BASIC benzeri bir programlama dilinde yazılmıştır. Scripter, komut dosyaları yazmanıza, düzenlemenize ve hata ayıklamanıza yardımcı olacak birçok özellik sunar.

Özellikleri arasında dil sözdizimi renklendirme, kodda tanımlanan prosedürlerin bir listesi, harici nesnelerde bulunan prosedürleri incelemek için bir nesne tarayıcı, görsel bir diyalog düzenleyici, kesme noktaları, tek adımlı yürütme, ve daha fazlası. Scripter, otomasyonu destekleyen Altın Yazılım programları ile ücretsiz olarak dağıtılır.

Hangi Programlar Otomasyonu Destekler

MapViewer, Grapher, Surfer ve Voxler otomasyonu destekler. Scripter’ı açmak için Windows Başlat düğmesine tıklayın, tam program listesindeki uygun Golden Software programı bulun ve Scripter bağlantısını tıklayın.

Scripter Otomasyonu Hata Ayıklama

Scripter Penceresinin Parçaları

Scripter, komut dosyalarınızda hata ayıklamanıza yardımcı olabilecek birkaç kullanışlı pencereye ve alana sahiptir. Bunlar Anında Bölme, İzleme Bölmesi, Yığın Penceresi, Yüklü Pencere, Nesne listesi, Proc listesi, Break Bar ve Durum Çubuğu’dur. Bu pencerelerin tümünü görmüyorsanız, Görünüm | Her zaman Böl komutu. Anında Bölme ve İzleme Bölmesi, adımlarını takip ederek kullanılmalıdır.

Bu görüntü Komut Dosyası penceresinin bölümlerini vurgular.
Bu görüntü Komut Dosyası penceresinin bölümlerini vurgular.

Immediate sekmesi ile komut dosyasını tamamladıktan sonra Debug.Print ifadeleri görmek açısından yararlıdır. Ayrıca, kodun bir satır ifadesini çalıştırmak için de kullanışlıdır.

Daha Fazla Bilgi

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.