Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Keçi Define İşareti, Ustaların Görüşleri

Slm üstatlar: Kayaya işlenmiş keçi işaretinin anlamı nedir ? yardımlarının için şimdiden tşkler.

Keçi İşaretine Cevaplar

Keçi yanlış hatırlamıyorsam kayalık ve dik yamaçlarda malzemeyi temsil eder.

Ustam keçi Türkler tarafındanda kullanılmıştır. Zengin ve para olarak bilinir. Ayaklarının gösterdiği yönde bi çalışma yap. Tabi burada ustalar daha iyi bilgi verir iyi şanslar.

Ben bu tip görsellerde işin içine; tarih, para, isim, mevki, güncel gazete vb. gibi artılayıcı eklemler girmiş gördüğümde çok itici ve işin içinde iş oldugu aklıma gelir. Keçimidir, koçmudur, boğamıdır; kömüşmüdür her ne ise çevresine bakmak gerekir. Arazide duruş bulunuş şekli genel coğrafik yapısı ?

Dik kayalıklar ve tepelere patika yoldan takip edeceksin. Biraz daha anlatayım boynuzlumu kuyruğu dikmi dere yatağını takip et çatal yapan yer varsa oralara bak.

Keçi figürü bölgeye göre çeşitli anlamlar ifade eder. İlla bir gömü, mezar işareti diye algılamayın. Çevreyi resimleyip araştırın belki umduğunuz gibi birşeydir.

Keçi at ceylan fark etmez mezar var . Keçi yada koç yada at ise muhtemel baktığı yönde kaya mezar vardır. Ceylan olması halinde zemin altı lahit mezar der. Bakacağın iki nokta biri kaya yüzeyi devam ediyor mu ? Baktığı yönde düz arazi yada çökme veya tepecik var mı. Baktığı yönde yüksek kayalık yada yamaç olabilir.

keçi, güneş ve ok atan adam

Ok atan adam, Keçi ve Güneş

Ben olsam güneş boğa burcunda. altıncı ölçekte. Yani saat altıda bir ok atımı uzaklıktaki kayalığa ışıklarının yansıyacağını anlardım. Ayrıca burç takvimine göre boğa ayında ikinci haftanın o medeniyetteki kutsal gününde olduğunu anlardım. Sonra toprakta değil kayalık alanda ve yüksek bir noktada olduğunu çözerdim. İşçiliği erken roma dönemi muhtemelen. o bölgenin tarihini ve o sıralarda yaşamış medeniyetin örf, adet ve takvimini, en önemlisi ise kullandıkları sayıları ve ölçü birimlerini öğrenirdim. Belirtilen tarihi beklemez muhtemelen taşın sivri ucu istikametinde ilerler ve karşıma ilk çıkan dik kayalık alanda boşluk, kapama yada mağara girişi arardım.

Diğer görüş: Avcı bayan değil erkektir. İki yol vardır biri avcının mezarına diğeri malin olduğu yere çıkar. İkiside farklı yerdedir, solda ve sağda. Yön bulucu işaret güneştir, güneşin üstündeki içi boştur. Sağı gösteren v işareti mezarı gösterir, içi doludur. Solu gösteren v işaret malin olduğu yeri gösterir. Mezar sağda mal sol taraftadır. 3 aşağıda bir ortada uzun bunun uzunluğu iki işaretle denktir. 3 tane altta vardır birinin çözümü diğerinin çözümü demektir. Keçinin verdiği işaret mağara değil mahzendir.

Diğer çözüm: Güneşin battığı saatlerde bu bölgede geyikler bu geçitten geçer. Avlanmak için bu yolu izleyin. (Günesin doğusu da olabilir. Bunu anlayabilmek için sağ tarafın hangi yön olduğunu bilin). Fikrim budur.

Farklı bir görüş daha: Naçizane fikrim avcının oku dar’dan genişe doğru gidiyor. Yani ok yönünde bir vadi olmalı, vadi dar alandan geniş alana doğru açılmalı. Kçi yukarı bakıyor, yani vadinin sonunda dik yamaçta bir giriş aranmalıdır. Fakat bu giriş resmin bu haline göre sol taraf doğu ise günün ilk saatlerinde; Sol taraf batı ise güneş batmadan önce görünmektedir. Bunun dışında bayan figürünün altındaki X işareti ise taşın altını yada mezardaki odanın altında bir hediye olduğunu tasvir etmiştir.

Güneş, mevcut değerli alanına öğlenden sonra vuruyor. Öğlenden sonra ile ikindi arası iki vadi arası ya da vadinin kuzey yamaçlarına bakmanız gerek.

Avcı Kız

Başka bir görüş: Avcı kız keçiyi vuracakmış tam o sırada güneş doğmuş ve avcı kızın gözünü almış. Avcı kız başını çevirmiş keçi yüksek bir kayaya atlayıp kaçmış. Avcı kız üzülüp boynunu bükmüş saçları rüzgardan savrulmuş vaziyette. Ustam keçide yukarıya bakar şekilde, demek meblağ yüksek kayalık yerlerde. İşaret belirli saatlerde ortaya çıkan avcı kızın başı olabilir. Tam olarak noktası verilmemiş sen arayıp bulacaksın. İşareti benim düşüncem bu arkadaşlar Daha çok eşkiya işimi desem, bana öyle geldi.

Diğer yorum: Medeniyet süslemesi bu, aynısı yada daha değişiği de olsa gene medeniyet süslemesi. Burada şifre mifre yada define mezar bir şey yok arkadaşlar. En azından bu kabartmadaki sahne bunla alakalı değil. Kabartmanın kendisi bir define zaten. Bence değerli bir eser.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.