Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

En Küçük Antik Paralar

Bu yazıda küçük paraları keşfedeceğiz.  Bir madeni paranın küçük olmasının üç yolu vardır: ağırlık, boyut (çap ve kalınlık) ve değer. 

Yunan

İlk resimdeki Atina veya “Attic” standardının 4.3 gram ağırlığındaki gümüş drahmiyle başlayalım . Karşılaştırma için, yeni sirküle edilmemiş bir Amerikan nikeli tam olarak 5.000 gram ağırlığındadır. Drahmi , her biri yaklaşık 0.72 gram olan altı obole bölündü . Küçük obol ise yarı yarıya ( hemiobol ), dörtte birine ( tetartemorion ) ve hatta sekizde birine ( hemitetartemorion ) bölündü . Çapı yalnızca dört ila beş milimetre olan ve 0,08 ila 0,12 gram ağırlığındaki küçük hemitetartemorion en küçüktü ve buda en küçük yunan sikkesini oluşturdu. Eski Yunanlıların giysilerinde cep olmadığı için bu minik paraları ağızlarında taşıdıkları söylenir. 

Elektrom

En küçük elektrom parayı bulmak için Küçük Asya’daki Yunan şehirleri ve lidya şehrine gitmek gereklidir. Alt resimde gördüğünüz gibi bu paralar oldukça küçüktür, halk dilinde bit para diye geçer.

Küçük Değişiklik: En Küçük Antik Paralar - electrum1

En Küçük Romalılar

Romada MS ikinci yüzyılın ortalarına kadar en küçük düzenli imparatorluk mezhebi , gümüş denarius’un 1 / 16’sı değerinde bakır kadrandı . 15 mm çapında ve yaklaşık iki gram.

Küçük Değişiklik: En Küçük Antik Paralar - roman12
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.