Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Ermeni Evleri Giriş Kapısı

Ermeni Evleri Giriş Kapısı

Ermeni Evleri Giriş Kapısı; Ermeni evlerindeki define yerlerini tek tek yazdık,  hepsinden önemlisi mantıktır; siz olsanız nereye gömerim mantığını kullanın ona göre araştırma yapın.

Maddeler Halinde Ermeni Evleri Giriş Kapısı

1.   Yemek ve ekmek pişirme noktaları olan (ocak)lar .buralarda gömüler ateşin tam altına gelen noktaya yapılabildiği gibi,bacanın içinde bir bölüme veya dış temel dipleri kullanılabilmektedir.

2. merdiven atları.. buralarda tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi; iç mekandaki üst kat merdivenlerini de dikkatle gözlemlemek gerekir. Merdivenlerin önemli olan noktası en alttaki veya alttan üçüncü basamağın iç dolgusu olabilir. Özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.

3. Kapı eşikleri: Evlere girişte çoğu insanın dikkatini çekmeyecek olan noktalardan birisi sürekli üzerine basılarak geçilen kapı eşikleridir. Bu noktalar çoğu define avcılarının nasip elde ettikleri noktalardır. Bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde tespitten geçirmek gerekecektir.

4. Avlu içinde uzun ömürlü ağaçlar.. Bunlar genellikle armut ceviz alıç ve dut ağaçlarından oluşur. Zaman zaman çam ahlat gibi ağaçların altı veya belli mesafede yakınları tercih etmekle beraber. Değişik ağaçlar avlu içinde pek sık görülmemektedir. İsmini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolunun sıkça rastlanan türleridir.

Bu tür ağaçlar gömü anlamında şüphe uyandırıyorsa bunların ev tarafından görülen yönleri içinde 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır. Ve tespitler buna göre yapılmalıdır. Şayet aynı avlunun içinde iki veya 3 gibi fazla sayıda ağaç mevcutsa bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalıdır.

5.  Ermeni evlerinde saklama metotları içinde eski evlerin büyük odalarındaki tavanda kullanılan (baba ) diye adlandırılan hatıl ağaçları içinde saklama yöntemleri vardır. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine 2 parmak girecek şekilde delik açılarak deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır. Ve delikler parayla doldurulur.

6. Ermeni ve Rumlara ait eski evlerin kalın duvarlı olanları içinde pencerelerin iç/alt kısmının oyularak paraların buralara doldurulması metodu bayağı yaygın rastlanmaktadır.

7. Ahır ve kilerler. Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır, Mekanları içinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık altları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip ev sahibinin bütün kışlığı olarak çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen noktalar dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.

8. Evlerde bulunan kuzineler kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bacası olmayan sahte kuzine yemek pişirme yerleri mevcuttur.

9. Evlerin üst bacalarında araştırma yapmak orda değişik bir taş veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.

10. Giriş kapısının kam karşı tavanı,  burayada dikkat edin ya işaret görürsün yada horasan sıva her ikisinden biri varsa gömüyü buldunuz demektir.

Ermeni Evleri 5 Madde Daha

Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olası çoktur. Bunlardan kuyular, Hayvan su içme yalak altları, dibek taşı altları, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerlerde dikkatli ve araştırma yapılmalıdır.

1- Eğer ahır kapısı girişinde yani duvara gömülü log varmı ona bakılır. Log ( eskiden toprak evlerin üstünü su akmasın diye yuvarladıkları 30 -40 kğ civarında yuvarlak kaya ) ermeni evlerinin çoğunda olur. Loğ dediğim yerdeyse malı içerideki. Sağ taraftaki pencerenin altında duvarın içinde olur. Eğer loğ renkli değilde beyaz ise üstünde istavrozu varsa loğun içinde olur.

2- Evin taştan merdiveni varsa 1. basamakla 3 basamağın altına taşları sökülüp bakılır.

3- Evin ocaklığı varsa ( odunla yemek pişirdikleri yer ) tam altı kazılır. Ona keza ocaklığın tam üstü yani baca deliğine dikkatlice bakın, eğer değişik bir taş varsa çekmece olma ihtimali yüksektir ve o taşın üstünde de genellikle yarım ay istavroz ve murç deliği olur.

4- Evin yataklığı ( yani önceden yatakların konduğu taştan örme yer ) boşluk sesi aranmalıdır.

5- Eğer evin ocaklığa yakın civarında veya ahırında taşta çakılı halkalı demir zikke varsa malı sikkenin tam karşısındaki duvarda olur. Eğer sikke halka yoksa olduğu taşın altına bakılır..

Ermeni Evleri Ayrıca

1. Avluda veya bodrumda bulunan havuzun altında küçük mahzen olabilir?

2. Kuyunun ağzından itibaren 1 mt. aşağısında veya kuyunun hemen yanında kör pencere olabilir?

3. Duvar bulunan taşlardan, çok geniş olanının içi boş olabilir? bu taşlar genellikle mutfak duvarında olur.

4. Bodrum tavanındaki 2 ağacın arasında kaya parçası varsa? içi boştur

5. Avluda tulumbanın atık su için yapılan kanalı, yer altındaki tünelin şeması olabilir?

6. Bodruma inen merdivenin sahanlığının altında ve yan duvarlarında gizli pencere olabilir?

7. Bodrumun avluya bakan küçük penceresinin içinde olabilir?

8. Avluda bulunan incir ağacının dibinde olabilir?

9. Bodrum kapısının eşiğinden 1 adım ilerisinde olabilir ?

ermeni işareti
Yorumlar

 1. roma dedi ki:

  Romaniada cok se ne osmanli kldi bu site baktiimda ciok izler bulanlarda az mese ve armut agci…Am bir knarada er tok varsa i ne anlama gelir ianinda bir baga …

 2. Anonim dedi ki:

  Bacadan çikan yok mu

 3. Abdullah dedi ki:

  Ahır kapısından giriş karşısında yere yakın loğ taşı çıkardım üştünde saga dogru kanal yapılmış kemik kömür kötü koku geliyordu iki taş çıkardım faklı taşlar

 4. Kartal dedi ki:

  Ahıtda birtane taş var dört bir tarafında kadın göğüsleri var 2şertane bu ne anlama gelir