Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Ibrık Define İşareti

İbrik yakınlarında  pınar çeşme varsa oraya inin  para çeşmenin arkasındadır. Eğer sarnıç varsa  para sarnıcın içindedir. Sarnıca girdiğinizde hangi yapı taşında olduğunu ibrik gövdesindeki murç izlerinden anlarsınız,. Dikkat edin ibriğin gövdesi ile sarnıcın tasarımı aynı olmalı, eğer öyleyse malı buldunuz demektir.

Diğer görüş: Eğer ibrik eski ev çevresinde ise  bu evin çevresinde el ayak yıkanan yatay bir taş vardır. Üzeri tıraşlı, sunak taşına benzer, mal bu taşın altında. Bu taş evden çok uzak değil giriş cephesinde eve yakın yerde olur.

Diğer anlamı: Su veya gölet kenarlarına çizilmiş İbrik figürü; genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir. Eski ermeni evleri cephelerinde, çeşme kenarlarında yapıldıklarıda görülmüştür. İbriğin genellikle ucu yön vermiştir. Gömü hemen yakınındadır.

Diğer görüş: İbriğin su akan kısmını ölç. İbriğin ucunun gösterdiği istikamette git. Ve ibriğin ucunun kalınlığı kadar derinlikte uç kalınlığı çıkan cm x 10cm dir.

Diğer çözümü: İbrik mezar taşındaysa bu mezar ermeni mezarıdır. Genelde ermeni mezarlık alanlarında olur, bazıları lahit üzerindedir. Dikkatli bakarsanız burada birden çok lahit bulabilirsiniz.

Diğer Tecrübe: İbrik taharet ibriği ise bu para Rum parasıdır. Buradaki Rum evi çevresinde fosettif çukuru vardır. Çukurun içinde altın güğüm saklıdır. dikkatli olun Para fosseptik pisliğine değmeyecek şekilde askıya duruyordur. Hatta bazılarında ip takılıdır, ipi çekinde küpüde çekersiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.