DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Ibrık Define İşareti

Define ibrik işareti anlamları: İbrik yakınlarında  pınar çeşme varsa oraya inin  para çeşmenin arkasındadır eğer sarnıç varsa  para sarnıcın içindedir, sarnıca girdiğinizde hangi yapı taşında olduğunu ibrik gövdesindeki murç izlerinden anlarsınız,  dikkat edin ibriğin gövdesi ile sarnıcın tasarımı aynı olmalı eğer öyleyse malı buldunuz demektir.

Diğer görüş: Eğer ibrik eski ev çevresinde ise  bu evin çevresinde el ayak yıkanan yatay bir taş vardır üzeri tıraşlanmış aynı sunak taşı gibi tek taş görürsünüz mal bu taşın altındadır,  bu taş evden çok uzak değil giriş cephesinde eve yakın yerde olur.

Diğer anlamı: İbrik: Su veya gölet kenarlarındaki taşlara çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir. Eski ermeni evleri cephelerinde, çeşme kenarlarında yapıldıklarıda görülmüştür. İbriğin genellikle ucu yön vermiştir. Gömü hemen yakınındadır.

Diğer yorum: ibriğin su akan kısmı ölçülür ibriğin ucunun gösterdiği istikamette ve ibriğin ucunun kalınlığı kadar derinlikte uç kalınlığı çıkan cm x 10cm dir.

Diğer çözümü: ibrik mezar taşındaysa bu mezar ermeni mezarıdır, genelde ermeni mezarlık alanlarında olur, bazıları lahit üzerindedir. dikkatli bakarsanız burada birden çok lahit bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.