Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Küçük Küp Mezarları

Çocuk ve bebek ölümleri eski çağlarda en yüksek ölüm oranına sahip grubu oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, bebeklerin büyük çoğunluğu doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde ölmekteydi. Genel bir hesaplama yaptığımızda bebek ölüm oranı %35 civarındaydı. Bu ölümlerden dolayı genellikle yeni doğan bebeklere adı, doğumdan 1 hafta sonra verilirdi.

Çocuk mezarları için en çok Lahit sandıklar kullanılırdı. Sandıklar ve günlük kullanım için üretilmiş pişmiş toprak kaplarda yani küplerde mezar için kullanılmıştır. İyi kalitede bezeli lahit ve sandıklara benzemez. Aksine bu kaplar genellikle pithos (küp mezar), amphora veya pişirme kapları gibi bezemesiz ve kaba örneklerdir. Yetişkinler için büyük boyutlu pithoslar veya birden fazla pithos kullanılır. bir çok mezarlık alanında bebekler sadece amphora veya mutfak kaplarının içerisine gömülmüştür. Pithos dediğimiz küp, amphora ve mutfak kapları dediğimiz küplerin küçük hali olarak tanımlanabilir. Bunların tam ayrışmış tanımı ise küp mezar ve çömlek mezar şeklindedir.

Eski Yunan Dünyasındaki birçok mezarlık alanlarında, yan yatırılmış olarak ele geçen kapların ağız kısımları taş levha veya büyük bir vazo parçası ile kapatılmıştır.

Batı Anadoluda belirlenmiş nekropolis alanlarında da yetişkinler ve çocuklar için pithoslar yanı küp mezarlar kullanılmıştır. Bebekler ile daha çok basit bir vazo içerisine gömülmüştür. Klazomenai, Antandros, Pitane, Tenedos ve Assosta yetişkinler ve çocuklar için kullanılmış çok sayıda pithos dediğimiz küp mezarlar ortaya çıkmıştır.

Sözü edilen nekropolislerde de açığa çıkan pithoslar, yan yatırılmakta ve ağızları geniş plaka taşlar ile örtülmektedir. Bebeklerin amphora ya da mutfak kabı içerisine gömülmesi, Anadolunun en yaygın ölü gömme tiplerindendir. Amphora dediğimiz küpün küçük haline benzemektedir.

Küpler Boş Çıktı

Burada anlamamız gereken bazı defineciler küpler boş çıktı diye sorular sormaktadır, İşte boş çıkan küp aslında boş değil Kremasyon adı verilen yani ceset yakılarak gömülmesiyle alakalıdır. Sizin boş dediğiniz küpler boş değil küpün tabanında azda olsa yanmış ceset kalıntıları vardır. Kısacası boş dediğiniz küp aslında bir mezardır. Çömlek olan çocuk mezarı küp olan yetişkin mezarıdır. çömleğin diğer adı amphora, küpün diğer adı ise pithos’tur. umarım anlatabilmişimdir. Böyle küplere denk geldiğinizde saygılı olmanız önemle rica olunur. Her defineci mezara saygılı çocuk mezarına özellikle saygılı olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.