Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Manyetometre Dedektörleri Tanıyalım

Manyometre Dedektörleri Tanıyalım

Manyetometre dedektörler ferromanyetik metallerin tespiti için kullanılır. Ferromanyetik metaller dediğimiz demir, nikel, kobalt gibi mıknatıslanma özelliğine sahip metallerdir. Bu metallerin algılanmasında oldukça hassas tek eksenli diferansiyel akışlı dedektörlerdir. Ortalama 5 metre derinlikteki metalleri belirleyebilen bir çok modeli bulunmaktadır.

Uygulamalar

  • Gömülü manyetik cisimlerin sondajla tespiti
  • Gömülü ve patlamamış mayın, bomba ve mermilerin tespiti
  • Gemi enkazlarının, çapalarının ve diğer gömülü manyetik nesnelerin tespiti
  • Su yollarında ve bataklıklarda silah arama
  • Gömülü demir boru tespiti
  • Doğru akım ileten güç kablolarının tespiti

Manyometre Özellikleri

Dedektör hareket hızından bağımsız olarak nesnelerin doğru algılanması

Dünyanın manyetik alanını iptal etmek ve sadece hedefleri tespit etmek için diferansiyel manyetometri kullanır

Toprak, kum, su, kar, buz veya manyetik olmayan doğal yapının içinde olan metalleri algılar

Hedef ve dedektörün göreceli konumundaki değişikliklere dayanarak gömülü hedef derinliğini belirler.

  • Not: Manyetometre dedektörler demir, nikel, kobalt gibi mıknatıslanma özelliğine sahip metalleri çeker. Altın, gümüş, Alüminyum, bakır, gibi diyamanyetik ve paramanyetik metalik özelliklere sahip metalleri bulma konusunda tam olarak geliştiği hakkında net bilgi yoktur.

Manyetometrelerin en yaygın kullanımı:

Otomasyon – Manyetometreler, diğer eylemleri gerçekleştirirken cihazların uzayda yönlerini korumalarını sağlar. Örneğin, çalışmaları sırasında hassas rotasında kalması gereken otomatik delme ekipmanı.

Arkeoloji – Değişen manyetik alanların tespiti, yeraltı nesnelerini, gömülü alanları ve demir içeren metalleri bulmak için çok yararlı bir araçtır.

Kömür keşfi – Manyetometreler yalnızca toprak altındaki toprak yapılarının haritalandırılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sert malzemeler, bazaltik sızmalar ve kömür madenciliği için kullanılır

Manyetik araştırmalar, maden ve petrol arama – Araştırmacılar, uzun zaman önce, çeşitli yeraltı cevherleri ve mineralleri ile ilişkili manyetik anomalileri hızlı bir şekilde tespit edebilen manyetometreler için harika bir kullanım bulmuşlardır.

Askeri – Manyetometreler metal cisimlerin sudaki hareketini tespit edebilir. Günümüzde en yaygın kullanımları denizaltıların tespitidir.

Uzay araştırmaları – Manyetometreler uzay araştırmalarında, özellikle Dünya’nın yörüngesinin dışına gönderilen ve güneş sistemindeki diğer gök cisimlerine doğru gönderilen problarda düzenli olarak kullanılır.

Mobil teknoloji – Kullanıcılara konum tabanlı hizmetler sunan mobil cihazlarda, hepsinde pusula işlevi gören minyatür manyetometreler bulunur.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.