Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Sikkelerin Definecilerden Alış Fiyatları ve Koleksiyoner Satış Fiyatları

Yurt dışındaki bir koleksiyoner çeşitli ülkelerdeki definecilerin ellerinden topladığı sikkeleri kaleme almış. Demişki definecileri takip ederseniz büyük fırsatlar elde edersiniz. Ve definecilerin ellerinden ortalama 30 dolara topladığı paraları şimdi 3.000 dolara müzayede edeceğinin mutluluğunu yaşıyor.

Türkiye’deki Definecilerin Elinden Alınanlar

Yukarıda gösterilen Yunan gümüş ve bakır sikkelerin tamamı Türk definecilerden alınmış. Her biri farklı şehirlere ait sikkeler. Sikke başına 14 dolar ödeyen koleksiyoner Yaklaşık 325 dolara satmış. Kısacası tanesini 110,00 TL ye almış 2.700,00 TL ye satmış. Ve bunu gururlanarak anlatıyor.

Üst resimdeki Yunan gümüş sikkeleri yine Türkiye’ye ait, Batı Anadolu. Çoğu, MÖ beşinci ve dördüncü yüzyıllarda Batı Anadolu’daki darphanelerde basıldı. Para başına 24 dolar ödenirken 400 doların biraz üzerinde satıldı. TL karşılığı ise 200,00 TL ye alınıp, 3.300,00 TL ye satıldı.

Doğu Yunan ve Orta Asya krallıklarına ait 5 kare bronz. Madeni para başına yaklaşık 35 dolara alınıp 210 dolara satıldı.

Yukarıda gösterilen altı büyük Yunan sikkelerinin beşi gümüş, biri bronzdur. Kondisyonları çok iyi olmasada getirisi fena sayılmazdı. Sikke başına 60 dolar ödeyip 410 dolara satıldı.

Sürpriz Fiyatlar

Böylesi toplu alımlar içerisinde sizleri büyük sürprizlerin beklediğini unutmayın. İçlerinden çıkacak bazı nadirler sizi inanılmaz mutlu edecektir. Şimdi aşağıda bu sürpriz paralardan bahsedelim.

Makedonyalı, M.Ö. 432-348 gümüş. definecilerin elinden 65 $ alındı henüz satışa çıkmadı.

Bu gümüş  M.Ö. 350 ve 280 yıllarına ait. Definecilerin elinden 70 $ alındı. Henüz müzayede edilmedi.

MÖ 275‘ten 215’e kadar Siraküza’yı ve Sicilya’daki tüm bölgelerini yöneten II. Hieron , bu çekici bakır Tanrıça Kore’yi ve bir boğayı gösteriyor. yaklaşık 80 dolar kazandırdı. Kısacası ortalama 90 dolara alındı ortalama fiyatı 2.500 dolar.

Fenike şehri Aradus’un belirsiz bir kralı, MÖ dördüncü yüzyılın başlarında bu on ikide bir gümüş şekeli bastırdı. Buda yukarıdakiler gibi ortalama 70 dolara definecilerden alındı

Tanrıça Athena  miğferli portresi. Mükemmel bir sanat eseri, yaklaşık 75 dolara alındı.

Bu mükemmel gümüş Miletos içinde Ionia sikkesi. MÖ altıncı yüzyılın sonları ile beşinci yüzyılın başları arasında basılmış olan, erken bir Yunan sikkesidir. Maalesef definecilerin elinden 35 dolara alınmıştır. Muhtemelen binlerce dolara müzayede edilecektir.

Geri omzuna görünen bir ayakta kaz, Makedonya şehrinin bu gümüş diobol arka yüzde süsleyen Eion . 90 doların altına bir rakama definecilerden alındı.

İşte muhteşem sürpriz. Makedon kralı III.Alexander ‘Büyük’ (M.Ö. 336-323) adına dikilen bu gümüş drahmi , Herakles’i tasvir eder ve tanrı Zeus’un oturmaktadır. Definecilerin elinden 90 dolara alıntı. Gerçek fiyatı ise 3.000 doların üzerindedir.

Karadeniz’in girişindeki bir Yunan kenti olan Bizans’ta MÖ 350-300 dolaylarında basılan bu gümüş yarım siglos üzerinde ön ayağı kaldırılmış, kesinlikle gururlu bir boğa standı . Yaklaşık 60 $ a definecilerden alındı.

Yunan Definecilerden Alınanlar

MÖ üçüncü ve birinci yüzyıllar arasında Yunanistan’ın kuzeybatı kıyısındaki Dyrrhachium şehrinde bulunan bu gümüş drahmi, buzağısını emziren bir ineği gösteriyor. Bu parada yunan definecilerin elinden 70 dolara alındı.

Orta Yunanistan’daki Boeotia şehrinde vurulan MÖ 425-375’e ait bu gümüş yarım, belirgin şekilli bir kalkan ve cantharus adı verilen bir şarap kadehi görülüyor . Yaklaşık 60 $ a definecilerden alındı.

Atina’dan çok uzak olmayan Yunanistan anakarasının doğu kıyısını kucaklayan Euboea adasındaki bir şehir olan Histiaea’nın bir tetrobol . Bir perinin portresini ve bir kadırganın pruvasında oturan bir perinin sahnesini içerir. bu kadar çekici bir sikke 65 dolara definecilerin elinden alındı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.