Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Tılsımlı Balık İşaretleri

Tılsımlı Balık İşaretleri; Yüzlerce yıl Hristiyan dininin sembolü olan balık tılsımı, haçın kabul görmesinden sonra bu itibarını yitirerek yerini haça bırakmıştı. Bir dönem yılandan sonraki en yaygın tılsım olarak kullanılan balık; ilerleyen dönemde som altın gömülerinde define işareti olarak kullanılmaya başladı. her ne kadar define işaretide olsa bu mutlaka tılsımlı define anlamı taşımaktadır.

Balık gömüleri her zaman suya yakın olarak saklanmış olup; en çok  göl yada dere kenarlarıdır.  balığın malını almayı öyle kolay sanmayın işin ehli din adamları tarafından tılsımlanmıştır:  malı almak için işin ehli hocalardan destek almalısınız; aksi halde boşa kürek atarsınız.

Diğer görüş: Balık yüzyıllar boyunca cinsel bir sembol olarak ve Büyük Tanrıçanın üreme organlarını temsil eden bir simge olarak görüldü; ve bu şekilde tasvir edildi. Eski çağlarda böyle bilinen balık, Hıristiyan olmayan ülkelerde hala kısırlığa ve cinselliğe yardımcı bir tılsım olarak kullanılmaktadır. bu durum Hristiyan olan ülkeler için geçerli değildir.

Kimileri balık tılsımları için; şeytandan korumasa bile taşıyanı cinsel yönden zevk alarak yaşamasını sağlayacak bir tılsımdır derler. cinsel gücü arttırdığına inanılan balık iktidarsızlığa çare olarak kullanılır.

Günümüzde bile Balık tılsımları, Kuzey Afrika ülkelerinin bir kısmında şans getirmeleri ve cinleri, kötü ruhları uzaklaştırsın diye dükkan önlerine asılırlar..

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi hac ve balık beraber tasvir edilmiş. bu görünen lahitin kesinlikle en güçlü din adamları tarafından tılsımlandığına işarettir.

tılsımlı balık

Balık, Su Tanrısı Enki ile ilişkilendirilmiştir. Enki bilge bir tanrıdır ve balıklar da bilgeliği simgeler. Hasta bir insanın başucunda bulunan balık kılığında bir çift figür yer almaktadır. Bu figürler kötü ruhları kovan balık ya da balık bedenine benzeyen giysiler giymiş rahip olarak yorumlanmıştır.

oyma balık

Bu figürün Asur saray ve tapınaklarının girişindeki heykellerde görülmesi, balığın koruyucu büyülü gücünü göstermektedir. Binaların zeminlerine gömülmüş heykellerin bulunması da balığın büyülü etkisini desteklemektedir. Balık imgesi; Eski Babil Dönemi mühürlerinde ise; insanlara saldıran tanrılar; ve ifritler gibi insanlığa kötülük getiren figür ve ögelerin yanına yerleştirilmiş olarak betimlenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.