Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

2 Ayak İzi Define İşareti Anlamı

Ayak izi define işaretleri; tek ayak ve 2 ayak olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır. Bu konuda size 2 ayak izinin anlamlarını anlatacağım.

2 ayak yan yana ise durup bakmalısınız. biri önde biri arkada ise yürümeniz gerektiğini anlatır; alt resimde olduğu gibi ayak parmakları belirgin ise ayakların yüklü miktarda parası vardır.

2 ayak izi bulduğunuz zaman üzerine çıkın ve hangi ayak diğerine göre dışa daha çok açıksa açık olan tarafa bakmalısınız. 2 ayak izinin tek ayak izinden farkı son noktayı vermesidir. 2 ayağın üzerine çıktığınızda son noktayı buradan görüyor olmalısınız. dışa açık olan ayak kadar parmaklar arasındaki farklılıklarda yön konusunda önemli rol oynar.

2 ayağın bir diğer farkı da; emarenin arka tarafında olmamasıdır. 2 ayak izi her zaman sağı solu ve ön tarafı vermektedir. ayak işaretinin üzerine çıktığınızda boynunuzun dönebileceği açılarda araştırma yapmanız gerekmektedir. 2 ayak işareti olan kayaların yüzeyinde yontma olma ihtimali yüksektir; yani kaya üzeri tıraşlanmış olabilir; bu durumda tıraşlanan düz yüzeyi elinizle sıvayarak hangi tarafa meyil vermiş rahatlıkla anlayabilirsiniz.

2 ayağın biri önde diğeri arkada ise bu yürümeniz gerektiğini söyler. her 2 ayak arasındaki mesafe ölçülüp 1 cm si 70 cm olarak hesaplanıp karşıya doğru devam edilir. karşıda size değişik gelecek doğaya aykırı yapılar olması gereklidir. ayak yanında yön veren işaret olma ihtimali yoktur; ayak zaten kendisi bilahare yön veren işarettir. neye yön verdiğini ayak yanında bulunan diğer işaretlerden anlamanız mümkündür. kısacası ayak yön veren işarettir; yanındaki işarette emarenin ne olduğunu anlatır.

2 ayak işaretlerinin tek ayak işaretine göre çok zaman parmaklı olduğunu söyleyebiliriz; tek ayak işaretleri ise genelde parmaksız; normal şekilde tasvir edilir. tabi bu her zaman olmaz. Tek ayak işaretleri çok zaman mezar işaretlerine yön vermek amaçlı yapılırken; 2 ayak işaretleri direk gömüye yön verdiği görülmektedir. aslında bunu parmaklı ayak ve parmaksız ayak şeklinde ikiye ayırabiliriz. parmaklı ayak gömü (define) parmaksız ayak ise mezar der. bunu bu şekilde birbirinden ayırabiliriz.

parmaklı 2 ayalk izi anlamı
parmaklı ayak işareti ve yönü

Ayak İşareti ölçüleri

Ayak işareti çözümünde  eski çağda kullanılmış ölçü sistemlerini dikkate alalım; bunlar ayak üzerinde kullanılmış olma ihtimali yüksektir. 

Örnek verecek olursak ayak boyu ölçülüp, burada ayak boyu 40 cm diyelim. 40×70 = 28 metreye tekamül eder. yani ayak boyundan çıkan cm ile arşın dediğimiz 70 cm yi çarptık 28 metre karşıya bakabiliriz.

Bu her zaman arşın olmayabilir; bunu gömen kişi arşın değil; kulaç ölçü sistemine göre şifrelemiş olabilir. nasıl arşın üzerinden hesap yaptıysak kulaç üzerinden de hesap yapmamız gereklidir. bu durumda ayak boyu 40 cm ise 1 kulaçta 2,80 cm geldiğine göre 40×2,80= 112 metreye tekamül eder. çözüm sürecinde antik dönemde kullanılan her ölçü sistemi dikkate alınmalıdır. Özellikle yön veren işaretler anlatmaya çalıştığımız konuyla doğrudan ilişkilidir. ayakta bir yön veren işarettir.

Bakmanız gereken diğer ölçü sistemleri arasında; dirsek ve ayakta bulunmaktadır; dirsek ortalama 45 cm ayak ise 33 cm civarlarında hesaplanır.

Bu ölçüler 2 ayak izi define işaretlerinde kullanıldığı gibi tek ayak izlerindede kullanılır.

oyma 2 ayak izi define işareti
Yorumlar

  1. Ali dedi ki:

    Büyük bi kaya iki ayak izi parmaklı topuklar birazdaha derin kayanın altın dan 1 metrelik mermer sütun çıkıyor ne anlama gelir