Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Topal Ayı Pençesi Define İşareti

Topal ayı pençesi

Topal ayı pençesi: Eşkıya işareti olarak bilinmektedir. Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir. Aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.

1- Define mağaranın içindedir. Önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız. Tüm uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır ve 50 mt. den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aranmalıdır.

Civarda 50 metrelik bir alanda mağara arayınız. Bulursanız zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön de önemli. Mağarayı bulmanız yeterli olup hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde arayın ayrıca karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.

2- Topal Ayı pençesi orman muhafızı veya orman gözetleyici kavramlarıyla ilişkilendirilir. Bu motif cesurluğu, bilgeliği, gücü ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede topal bir ayı aramak gerektiği söylemi defineciler arasında sürekli konuluşagelen bir söylemdir.

3- Çok değerli ve çok aranılan bir işarettir. Size bakan bir kayada ve normal ayı büyüklüğünde tasarlanmış olmalıdır. İki hazinesi olduğu söylenir. Birincisi eksik sağ ayağın bulunduğu kayanın altında. İkincisi ise yakınlarda 7-8 basamaklı bir merdiven varsa üzerinde ok işareti olan basamağın altında.

4- El olsun ayak olsun pençe olsun parmak varsa dikkat edeceğin en önemli nokta parmaklar arasındaki mesafe yada parmakların uzun yada kısa olanıdır. bu bilgiler size hangi yöne doğru gideceğin hakkında yardımcı olur, özellikle ayrık olan parmak varsa mutlaka dikkate alın. aşağıdaki resimde pençenin tırnak arasındaki mesafeye dikkatli bakın ne demek istediğimi anlarsınız.

5- muhtemelen burada bir ayı işareti olup sizi buraya göndermiştir. pençe 2. işarettir pençeye yakın yerde müjde olması lazım. buradan müjde alınır ana para tırnakların birinin gösterdiği yöne doğru gidilir.

Topal Ayı Pençesi Eşkiya Belgesi

Değirmene çok yakın bir kayada Topal Ayı ve ayının baktığı istikamette askıda bir mağara, içerisinde sağ duvarında bir çiftçi öküzlerini çocuk yatar vaziyetindedir. Ayının ayağının noksan kısmı kaşının üzerindedir.

Bu değirmene gelen suyu takip edersek sağ tarafta def ile oynayan ayı ve ayıcıyı görürüz. Bu ayı ve ayıcı tarafımızdan çizilmiş olup aynı zamanda krokidir. Şöyleki : Ayıcının baktığı yöne 23 adım atarsam ve yerdeki gri taşı kaldırırsam bu taşın altında bakır paralarımı bulurum. İşime yaramaz. Bu taşın üzerinde ayının ayağının izi vardır. Bakır paraların altında ikinci bir kat olup asıl işime yarayacak paralar buradadır.

Diğer: 5 adım uzunluğunda bir dikili taş vardır, üstünde 2 istavroz bulunmaktadır, Burada birde topal ayı vardır, topal ayının baktığı tarafta bir balık var 50 adım ötede taş üzerinde değirmenin baltacık resmi 15 adım doğusunda çömlek kadar oyuk kayada bir kız bir noktaya bakar viziyettedir. Burada çakıl yığınına yakın bir topal ayı daha vardır. Buradaki 3 kuyuları bulun, 1. ve 2. kuyu açık 3. kapalıdır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.